Wyklęty powstań ludu ziemi…

Nie wszyscy wiedzą, że dzień 1 Maja został obwołany Świętem Pracy dla upamiętnienia krwawych wydarzeń, które miały miejsce w Chicago w 1886 roku. W tamtych czasach normą była praca 12 dziennie w fatalnych warunkach za głodowe pensje. Dlatego na początku maja owego roku wybuchł strajk, który niestety szybko przekształcił się w krwawe zamieszki. Do najtragiczniejszych wydarzeń doszło na placu Haymarket gdzie w stronę policjantów rzucono bombę, a ci w odpowiedzi otworzyli ogień do strajkujących. Dziś 1 maja obchodzony jest jako Święto Pracy w większości krajów poza USA gdzie tzw. Labour Day jest ustalony na pierwszy poniedziałek września.

Ruszamy z posad bryłę świata…

Z czasów PRL’u pamiętam tylko lata 80 i nie przypominam sobie dumnych pochodów pierwszomajowych, pewnie jakieś były, ale chyba wyrzuciłem je z pamięci. Pamiętam natomiast uroczyste akademie pierwszomajowe, które zwykle odbywały się w pobierowskim Kinie Delfin. Były to specyficzne imprezy, gdyż na naszym terenie sektor prywatny kwitł w najlepsze i już nikt socjalizmu nie brał na serio. Część artystyczna czyli wiersze i piosenki wykonywane przez młodzież raczej trzymała się tematów neutralnych takich jak „nasze morze”. Oczywiście Sekretarz PZPR i członkowie egzekutywy wygłaszali przemówienia o milionach ton wytopionej surówki czy wyprodukowanych półtusz wieprzowych, ale w zderzeniu z pustymi półkami w sklepach trudno było zachować wiarę w ostateczne zwycięstwo socjalizmu. Trzeba jednak przyznać, że obserwując niektórych starszych ludzi śpiewających Międzynarodówkę widziałem w ich oczach łzy i autentyczne wzruszenie.

Myśl nowa blaski promiennymi…

Minęło 30 lat i zmieniło się prawie wszystko. Święto Pracy stało się Świętem Grillowanej Karkówki i jakoś w nowych czasach nikt nie znalazł formuły, jak ten dzień uczcić. Ale w tym roku było inaczej, Pobierowo było, co prawda „czerwone” ale  tylko strojami artystów. Organizatorzy czyli Rada Sołecka Pobierowo oraz Stowarzyszenie „Pobierowo Na Nowo”, zaprosili na majowy festyn niezwykłych wykonawców: Zespół Tańca Ludowego z Liceum im. Bolesława Chrobrego w Gryficach oraz Orkiestrę Paradną Red Swing Low działającą przy Gryfickim Domu Kultury. Celem festynu była pomoc w zebraniu funduszy dla muzyków i tancerzy z Red Swing Low na wyjazd do Stanów Zjednoczonych na Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Paradnych, który odbędzie się na przełomie listopada i grudnia 2017 r.

Niech w kuźni naszej ogień bucha…

Impreza rozpoczęła się od uroczystej parady ( nie mylić z pochodem 🙂 ) ulicami Pobierowa. Muzycy i mażoretki skutecznie zachęciły gości do przybycia na plac przy ul. Zgody, gdzie znajdował się „Komitet Centralny” tegorocznej majówki. Red Swing Low występował kilkukrotnie tego dnia i za każdym razem zbierał gromkie owacje.
Z kolei Zespół Tańca Ludowego zaserwował widzom inny repertuar. Tańce i pieśni folklorystyczne, zawsze będą miału swoich gorących zwolenników i słusznie bo to piękna część naszej kultury. Młodzi artyści z Gryfic swoim wdziękiem talentem, nam o tym przypomnieli.
Obydwa zespoły dały wyjątkowe występy i możemy być dumni, że mamy w naszym Powiecie tak zdolną młodzież.

Powstańcie, których dręczy głód…

Festyn w Pobierowie nie byłby „prawdziwym festynem” gdyby zabrakło pysznego jedzenia. Na szczęście „udręczony głodem lud” miał pod dostatkiem wszelkiego rodzaju przekąsek, ciast, barszczyku, grzańca i oczywiście grillowanych kiełbasek.

Dodatkową atrakcją był wystawiony na licytację tort. Sprzedano go za kwotę 250 zł, dochód oczywiście zasilił fundusz wyjazdowy zespołu Red Swing Low a szczęśliwy nabywca wykonał piękny gest i polecił poczęstować uczestników festynu – piękny gest, gratulujemy!

Bój to jest nasz ostatni?

Miejmy nadzieję, że nie! Mimo niezbyt łaskawej pogody impreza wyszła wspaniale i trzymamy kciuki aby 1 Maja co roku był w Pobierowie tak uroczyście obchodzony.
Trzymamy również kciuki za zespół Red Swing Low. Mamy nadzieję, że spełni się ich amerykański sen. Wszystkich którzy chcieliby wspomóc ich starania zachęcamy do odwiedzenia ich strony internetowej http://www.orkiestra.gryfice.eu/ – tam znajdziecie wskazówki na jakie konto można wpłacać pieniądze