Mieszkańcy Pobierowa postanowili uczcić Dzień Niepodległości w różny sposób. Zapowiedziany koncert zespołu Amber Singers został niestety odwołany. Pozostałe części programu odbyły się zgodnie z planem. Około południa spod remizy strażackiej ruszył rajd rowerowy. W porównaniu z rokiem ubiegłym frekwencja tym razem nie dopisała. Na starcie stanęło tylko trzech uczestników. Mimo to ruszyli w podróż wzdłuż gminy – od Pobierowa do Pogorzelicy i z powrotem.

Ostatnim aktem obchodów najważniejszego polskiego święta państwowego było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Mimo uciążliwej mżawki pod remizą zgromadziło się ponad 60 osób, które razem zgodnie wykonało kilkanaście pieśni nawiązujących do początków porozbiorowego państwa polskiego. Prym wiódł ksiądz Stanisław Krzyżanowski, ale dzięki śpiewnikom, które rozdawano przybyłym, w imprezie mógł aktywnie uczestniczyć każdy.

W Rewalu święto Odzyskania Niepodległości uczczono występami w Gminnym Ośrodku Kultury. Rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem Hymny państwowego, następnie zespół wokalny Amber Singers pod dyrekcją Michała Bierwiaczonka, wykonał najbardziej znane pieśni patriotyczne.

Kolejnym punktem programu był odczyt który przybliżył widzom sylwetkę Marszałka Piłsudskiego i okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Nałęcz” działająca przy Klubie Garnizonowym VII Brygady Obrony Wybrzeża w Trzebiatowie przedstawiła krótką scenkę ukazującą jak prawdopodobnie wyglądało przybycie Marszałka do Warszawy.

Wieczór zakończono wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i legionowych, w którym ochoczo wzięli udział wszyscy zgromadzenia, a było ich niemal 100 osób.

Wszystkim organizatorom należą się słowa uznania i podziękowania za pięknie przygotowaną ą uroczystość.

3 Komentarze

Comments are closed.