Lato 2018 na pewno przejdzie do historii jako bardzo gorące. Podobnie gorąca będzie jesień… wyborcza. Radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów wybierzemy według nowej ordynacji. Będzie się działo, bez wątpienia będzie też sporo zamieszania.

Premier Morawiecki zdecydował, że wybory samorządowe odbędą się 21 października (niedziela bez handlu). Tego dnia wybierzemy rady gmin, miast, powiatów i sejmiki wojewódzkie. Oddamy też głos w pierwszej turze wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Druga tura głosowania na włodarzy dwa tygodnie później – 4 listopada.

Ogłoszenie terminu wyborów oznacza, że można oficjalnie rozpocząć kampanię wyborczą. Symbolem, na razie w tonacji wakacyjnej, przewidywanej walki dobrego ze złem jest zdjęcie dwóch labradorów na plaży w Pobierowie. To Bingo i Boris, bracia z krwi i kości, rodem z Niechorza. I wszystko jasne, prawda?

Jesienne głosowanie będzie pierwszym etapem dwuletniego maratonu wyborczego. Wiosną 2019 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, jesienią 2019 r. – do Sejmu i Senatu, a wiosną 2020 r. – wybory prezydenckie.

Wybory odbędą się według nowych zasad, które w błyskawicznym tempie wprowadził na początku roku PiS, a potem równie szybko je nowelizował, bo spełnienie niektórych kryteriów okazało się niemożliwe. Nowa ordynacja wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz pięcioletnią kadencję organów samorządowych. Będą też dwie komisje, w tym jedna tylko do liczenia głosów.

Nowe są zasady powołania urzędników wyborczych, co już wywołało problem. Z braku chętnych w województwie zachodniopomorskim stanowisko nie zostało obsadzone aż w 13% gmin, w tym także w gminie Rewal!

Kalendarz wyborczy 2018

27 sierpnia mija termin zgłaszania komitetów wyborczych! W naszym przypadku zgłoszeń dokonujemy u komisarza wyborczego w Szczecinie.
Tego dnia powinna pojawić się też informacja o okręgach wyborczych, ich granicach i numerach. W naszej gminie wszystkie okręgi będą jednomandatowe.

6 września mija ostateczny termin zgłaszania kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych.

Do północy 16 września należy zgłosić listę kandydatów na radnych dla każdego okręgu wyborczego.

21 września mija termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.
Tego dnia pojawi się też informacja o miejscach lokali wyborczych oraz granicach i numerach obwodów głosowania.

26 września o północy minie termin na zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów.

Do 30 września komisarz wyborczy ma powołać obwodowe komisje wyborcze. W gminach zostanie zamknięty spis wyborców.

Do 6 października powinny pojawić się obwieszczenia o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych oraz na wójta.
Tego dnia minie termin, w którym niepełnosprawni wyborcy będą mogli zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Brailleʼa.

6 października to też data rozpoczęcia nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze.

19 października – zakończenie kampanii wyborczej, czyli ulubiony dzień wszystkich wyborców. Od północy zacznie obowiązywać cisza wyborcza.

Głosowanie zaplanowano na niedzielę 21 października w godz. od 7 do 21.

I to na razie tyle. Trwają jeszcze wakacje, wielu rodaków przebywa na urlopach, mieszkańcy gminy Rewal ciężko pracują przy obsłudze turystów, a wszystkich raduje długotrwała wspaniała pogoda. Można więc zrozumieć, że wybory samorządowe jawią się w dość mglistej perspektywie. Widoki.info jednakże już teraz rozpoczynają kampanię informacyjną, by wyborcy w naszej gminie nie obudzili się z ręką… w piasku.

3 Komentarze

 1. Tragiczna w tym wszystkim jest niestety ordynacja wyborcza w wyborach do Sejmików, bo promuje miernych, ale wiernych szefom dużych partii politycznych, a kompletnie zabija możliwość zdobycia mandatu ludziom do tych partii nie należącym lub należącym do partii małych, choćby nie wiem jak wielką wartość sobą reprezentowali. To jest układ (głównie pomiędzy PIS i PO) równie trudny do zmiany jak Konstytucja, równocześnie zabijający demokrację co widać chociażby na podstawie frekwencji.

 2. I tu też rozegra się (dosłownie) walka o rząd dusz. Podział administracyjny kraju nie pokrywa się wszak z mapą kościelną. Gmina Rewal, to trzy parafie (Niechorze, Rewal i Pobierowo), a wchodzący w skład Parafii Niechorze Lędzin należy do gminy Karnice.
  W Rewalu znajduje się Zgromadzenie Zakonne Sióstr Magdalenek. Stan duchowny to bardzo zdyscyplinowany elektorat.
  Gdy 2 maja przed Marszem Flagi przed Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu poprosiłem Pana sołtysa Niechorza, by ten zakomunikował, iż mam do wypożyczenia biało-czerwone banery (klasyczne oraz z logo Polski Piastowskiej i Narodowych Sił Zbrojnych, które są moją pamiątką z rocznic Solidarności Walczącej) na czas przemarszu uczestnicy ochoczo się na nie rzucili, w tym jedna młodziutka zakonnica.
  W czerwcową niedzielę zawędrowałem w Pogorzelicy na niemalże polową mszę świętą. Pomieszkując w Camping PIK strudziłem się leśną wędrówką do świątyni. Jako jeden z ostatnich uczestników celebry podszedłem do księdza i kościelnego, czy mogę się z nimi zabrać samochodem. Kapłan ochoczo mnie zaprosił. Podczas jazdy zapytałem, dlaczego świątynia usytuowana jest na pustkowiu. Odrzekł, że w czasach komunistycznych władze, jeśli już wyraziły zgodę na budowę, to chciały pokazać swój rzekomy liberalizm: a bo przecież kościół można zbudować, a że na odludziu, w środku lasu…. Okazało się, iż wówczas wcale nie było tam nawet żadnych zabudowań wokół. Mi to przypomniało zasłyszany ongiś dowcip:
  „Władze PRL-u zliberalizowały warunki wydawania paszportów – wymagane jest ukończenie 85 lat i zgoda obojga rodziców!” Młodszym czytelnikom portalu służę didaskaliami, iż były to czasy, by aby wydostać się poza „żelazną kurtynę”, trzeba było choćby porwać samolot.
  A mi miło było, że wiozący mnie kapłan pochodzi z Barlinka (ledwo 30 km od mych rodzinnych Różanek) i wykłada bliską mi filozofię.

Comments are closed.