sak_logo16 marca przy budynku Zespołu Szkół Sportowych o godzinie 12.00 uczniowie oraz mieszkańcy będą mieli niezwykłą okazję spotkać się z uczestnikami „VI Rajdu Zaślubin” organizowanym przez Klub Pojazdów Zabytkowych przy Automobilklubie Szczecińskim, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz z Muzeum Motoryzacji i Wojskowości w Tanowie.

Stowarzyszeniu Aktywni Kulturalnie przy wsparciu Wójta udało się zaprosić jego uczestników do Rewala. Rajd odbędzie się w 71 rocznicę Zaślubin Polski z Morzem. Trasa rajdu prowadzi ze Szczecina do Kołobrzegu, poprzez Wrzosowo – Dziwnów – Rewal – Mrzeżyno – Rogowo.

Celem Rajdu jest upamiętnienie żołnierzy walczących podczas II WŚ – o „Polskie Morze”. Historyczne pojazdy wojskowe pojadą wzdłuż wybrzeża bałtyckiego, szlakiem zaślubin poszczególnych oddziałów 1 Armii Wojska Polskiego (jakie miały miejsce między 15 a 18 marca 1945 r.). W ten niekonwencjonalny sposób pasjonaci historii i motoryzacji chcą zwrócić uwagę na istotne fakty z kart kroniki Pomorza Zachodniego. W Dziwnowie, Mrzeżynie i Kołobrzegu uczestnicy Rajdu (w mundurach z epoki) złożą meldunek:

„Morze, przyrzekamy ci wierność po wsze czasy”.

Jak co roku Rajd zakończy się 18 marca na plaży w Kołobrzegu w rejonie Pomnika Zaślubin Polski z Morzem. Komandorem Rajdu jest Dyrektor Muzeum Motoryzacji i Wojskowości w Tanowie Leszek Leon Budyłowski. Pojazdy jakie zostały przewidziane przez organizatorów i uczestników „VI Rajdu Zaślubin”:

– Dodge WC 51 z 1942r.
– Dodge WC 54
– Jeep Willys – 1944
– Gaz 69
– Land Rover

W rajdzie mogą uczestniczyć posiadacze zabytkowych pojazdów używanych w Wojsku Polskim na Wschodzie w czasie II wojny światowej (lata 1944-45), zachowanych i utrzymanych w warunkach historycznie właściwych dla epoki. Udział mogą wziąć również pojazdy produkowane po 1945 r. i używane w Wojsku Polskim.

Jeśli mają Państwo takie maszyny Organizatorzy zapraszają do przyłączenia się do rajdu.

Wizyta ta to niecodzienna okazja do obcowania z historią, wysłuchania relacji z wydarzeń sprzed 71lat, zadania pytań, zrobienia pamiątkowych zdjęć czy (dla wybranych uczniów) skorzystania z możliwości krótkiej przejażdżki zabytkowymi pojazdami. Dla Miłośników historii mały sekret: uczestnicy rajdu po spotkaniu przy szkole zaproszeni zostali do Restauracji California w Rewalu na słodki poczęstunek, gdzie bardzo chętnie z Państwem się spotkają. ZAPRASZAMY w imieniu Organizatorów i Uczestników „VI Rajdu Zaślubin”, w imieniu Pana Wójta Roberta Skraburskiego oraz w imieniu naszym SAK.

Dominika Winiarska – Chodziutko
Ewa Biernacka – Fröhlich