26 lutego 2015r. weszło w życie zarządzenie nr 8/2015 Wójta Gminy Rewal dotyczące nadania regulaminu organizacyjnego Urzędu Gminy Rewal (zobacz link). Jedną z najważniejszych zmian w funkcjonowaniu urzędu będzie rozszerzenie zakresu zadań Wydziału Centrum Informacji, Promocji i Rekreacji (CIPR). Aktualnie kompetencje CIPRu zostały powiększone między innymi o:

 • nadzorowanie gminnej oświaty;
 • prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych;
 • nadzór i ocenianie działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej;
 • nadzorowanie bibliotek publicznych, publiczno-szkolnych;
 • nadzorowanie nad działalnością Gminnego Ośrodka Kultury;
 • nadzór nad klubami sportowymi i stowarzyszeniami dofinansowanymi z budżetu gmin.

Aktualna struktura organizacyjna UG dostępna jest tutaj…

Jednym ze skutków zmian jest likwidacja stanowiska ds. Edukacji i Spraw Społecznych. Zdziwienie budzi fakt, że osoba kompetentna w sprawach oświaty, nie została uwzględniona w nowej strukturze organizacyjnej UG. Z pewnością pracownicy CIPRu są specjalistami od promocji, ale czy aby na pewno poradzą sobie z problemami oświaty i profilaktyki alkoholowej? Można oczywiście uzasadnić te zmiany oszczędnościami, jednak biorąc pod uwagę, że w tym roku UG Rewal ogłaszał konkursy na nowe stanowiska pracy, wątpić należy, aby był to główny powód.

Na uwagę zasługują dwa fakty:

Po pierwsze we wniosku do Ministerstwa Finansów jedną z przyczyn trudności finansowych Gminy Rewal jest wzrost wydatków na oświatę (zobacz list z ministerstwa). W planie naprawczym przedstawionym przez Wójta proponowano: weryfikację arkuszy organizacyjnych w jednostkach oświatowych oraz optymalizowanie liczb liczby uczniów w klasach.

Po drugie, Radni otrzymali odpowiedź na interpelację w sprawie podziału subwencji oświatowej, z której wynika, że subwencja ta w 2014 r wyniosła 3 774 035 zł, co nie pokrywa nawet połowy kosztów związanych z funkcjonowaniem naszych placówek szkolnych. W związku z tym Gmina musiała we ubiegłym roku dołożyć do szkół 4 599 107, 38 zł.

Dlatego też należy zadać pytanie, czy likwidacja stanowiska ds Edukacji i Spraw Społecznych jest wstępem do planowanej przez Pana Wójta restrukturyzacji oświaty w Gminie Rewal?

1 komentarz

 1. a czy fakt że osobą zwolniona jest pani Rogowska ( żona byłego kandydata na wójta)nie jest bez znaczenia ?

 2. Klasyczna zemsta polityczna , niestety . Były zapowiedzi , w kuluarach plotkowało się , że już niebawem będą lecieć głowy osób z odmienimy poglądami politycznymi . Wójt nieraz pół żartem pół serio mówił że ma pamięć dobrą w kontekście wyborów. Najbardziej szkoda , że trafiło na osobę bardzo dobrze merytorycznie przygotowaną do pracy .
  Jeżeli już potrzebna była redukcja tego etatu , to aż się prosiło żeby takiego pracownika zagospodarować w innych działach . No ale po co , tutaj nie ważna jest fachowość i kompetencje . Tutaj liczy się totalna lojalność , totalne podporządkowanie dla władzy wykonawczej czytaj Wójta .
  Niestety dzielenie społeczeństwa Rewalskiego trwa . Tylko czekać eskalacji wojny rewalsko – rewalskiej do której dąży Wójt .
  Przykre ale prawdziwe .

  • Szanowny forbiddenie nie można chamstwa i traktowania gminy jak folwarku nobilitować polityką.To zwykła złośliwość małego zakompleksiałego firerka.Kim on się wysługuje?BMW jak limuzyna a w rzeczywistości wazeliniarstwo i kompletny brak własnej inicjatywy.I jeszcze jedno,kiedyś tę gminę obsługiwało 18 urzędniczek,wydawano prawa jazdy,zgody na budowy i robiono inwestycje.Dziś jest ok.60 osób i komentarz chyba zbyteczny.A zastępcy wójta nie ma bo…..jak był to sam to wie co robił wójtowi.

 3. Ale…! Wszystko można Wójtowi zarzucać tylko nie małostkowość i chęć odegrania się na żonie byłego konkurenta! W grę wchodzą wyłącznie oszczędności no i kompetencje nowo mianowanych odpowiedzialnych za najważniejsze zadanie własne GMINY! A propos restrukturyzacji: która szkoła najbardziej podpadła włodarzowi?

 4. Wszyscy wiedzieliśmy, że czas reorganizacji nastąpi, jednak sądziłam,że będzie to krok w kierunku obniżenia rozbuchanych kosztów i usprawnienia pracy w urzędzie. A jest? Niesmak i złość. To co się zaczyna dziać jest szyte tak grubymi nićmi i kompletnie nie mieści się w kategorii oszczędzania (jeden etat ma zrównoważyć długi w oświacie?) ani usprawnienia (tu zmilczę, bo zostałabym wykasowana gdybym porównała kompetentną, kulturalną i zrównoważoną Gośkę z jej promowaną następczynią). A kto poniesie koszty douczania?

 5. Nie chcę być złośliwy, ale wygląda to na na wyszukiwanie zajęć dla CIPR-u na siłę, aby uzasadnić jego istnienie dłużej niż przez 1/6 roku. Aby kompetencji towarzystwu w tym „nadzorowaniu” nie zabrakło, to może na wszelki wypadek powołać teraz kogoś do nadzorowania CIPR-u. No i tego kogoś, koniecznie trzeba by było, oczywiście, nadzorować.Za średnią krajową………

 6. Kompetencje CIPR-u są imponujące, pierwszy raz się spotykam, aby w gminie promocja nadzorowała działalność jednostek podległych, czy nie są to aby kompetencje Rady Gminy? a ta „walka z alkoholizmem i narkomanią” .. no no CIPRze do boju:)

 7. Mam pytanie forbidden, a skąd wiadomo że ta pani która została zwolniona była kompetentna i posiadała fachową wiedzę skoro przeciętny mieszkaniec gminy nie miał z tą osobą bezpośredniego kontaktu? Przyglądając się naszym szkołom od kilku, kilkunastu lat można stwierdzić, że nic się nie zmieniło. Rodzice, którzy mieli lub mają dzieci w szkole wiedzą o czym mówię (np. ostatnio poruszany temat na portalu – świetlica dla dzieci w szkole w Rewalu). Jakoś nie zauważyłam tej fachowej wiedzy i wysokich kompetencji w ostatnim czasie myślę, że dodawanie jakiś smaczków jest dużą przesadą.

  • Fachowość i kompetencja p.Gosi to moja subiektywna opinia . Miałem przyjemność z tą panią współpracować przy kilku sprawach i złego słowa nie powiem . Fachowa , rzetelna , zawsze dobrze przygotowana do tematu pracy . Zresztą tutaj nie trzeba pisać laurki , Ona sama broni się swoją praca , mimo tego co ją spotkało, jestem pewien , że przez trzy miesiące dalej będzie urzędnikiem Gminy Rewal z najwyższej półki .

   Świetlica szkolna , nie wypowiem się kto jest za to odpowiedzialny . Logicznym się wydaje że powinna za to odpowiadać p.Dyrektor , no albo pracownik oświaty , nie wiem ! .

 8. Ja się zastanawiam, jakie ludzie w CIPR mają kompetencje do nadzorowania ośrodka pomocy społecznej?

 9. Swoja drogą to dziwne, że akurat CIPR dostał ten krzyż oświaty do niesienia. Przecież rozsądniejsze byłoby oddać oświatę wodociągom.Pani prezes Sylwia”trzeba pomóc wójtowi” Brzeczkowska na pewno dałaby sobie radę. Przestałaby obowiązywać Karta Nauczyciela, i jeszcze by się mogło okazać, że na oświacie możemy zarobić.

 10. Liczba dnia : 1371.
  Dla pierwszej osoby, która prawidłowo zinterpretuje tę liczbę, ktoś na pewno ufunduje atrakcyjna nagrodę 🙂

 11. Jak dobrze się wczytać w nową strukturę organizacyjną Urzędu Gminy to widać,że powstał WYDZIAŁ CENTRUM INFORMACJI PROMOCJI , czyli będzie etacik dla dyrektora wydziału.Będą podlegać wydziałowi dwa referaty:
  – Referat Turystyki i Promocji,
  – Referat Sportu Rekreacji,
  czyli będą dwa etaciki kierowników referatów, czyli razem trzy dodatki funkcyjne dla dyrektora i dwóch kierowników.Fajne oszczędności.Inna sprawa to kompetencje obecnych pracujących w tej piwniczce do nowych zadań.Czy kompetencje w tej całej układance są najważniejsze?

  • Sprostowanie Pana wypowiedzi :

   1.Dyrektor cipr : Daria Mazur-Dewor
   2.kierownicy referatu cipr – promocja : brak – zarządza Daria Mazur-Dewor
   3.kierownik referatu cipr – obiekty : P. O. Piotr Mucha
   4.kierownicy obiektów: P. Mucha, T. Lachawczak, J. Nowak

   Do wszystkich: nie mylić dawnego cipr z obecnym
   Dawny cipr to obiekty + osoby których już nie ma
   A tzw piwnica cipr to sztuczny twór który powstał w czasie istnienia cipr i nazywał się referat promocji i turystyki który przejął cała prace P. M. Łozdowskiego a on poszedł na boczny tor do kolejki

   Prawda jest taka że w hossie promocją i imprezami zajmowała się 1 os, tak jak P
   Rogowska oświata, kadry i coś jeszcze
   A w bestie te czynności zostały scedowane z 2 os na min 4 os – czy kompetentne sami oceńcie… Są to os po porostu które nic nie powiedz i robią jak im każą, dlatego są. Władza absolutna os z własnym zdaniem degradację lub usuwa jak to w państwie autorytarnym bywa

    • W piwnicy cipr

     jest obecnie ich 4
     + min 1 na macierzyńskim

     Na obiektach

     3 kierowników
     6 pracowników
     1 na Orliku + sprzątanie pobierowo
     1 sprzątająca Rewal
     1 sprzątająca niechorze

 12. Twórcą i pomysłodawca CIPRU był swego czasu wicewójt,który mianował się też dyrektorem.Ot,takie marzenie o stołku.Apetyt wzrastał wprost proporcjonalnie do liczebności podwładnych dyrektora.Jak już dyrektor został wójtem to po cholerę mu jakiś tam ktoś nowy który miałby być jego następcą.Oczywiście jako dyrektor.Więc w ramach „oszczędności” przeniesiono CIPR do piwnicy i teraz tylko trzeba ich nobilitować.Oświata kierowana z podziemia?A czemu nie,nie takie pomysły ma gminny wizjoner, że jeszcze świat zadziwi.A tak na marginesie;jest takie trafne powiedzenie”PYCHA IDZIE PRZED UPADKIEM”jestem pewien że to już niedługo.

 13. Prawda jest taka, że wójta wybrała większość a wójt musi mieć ludzi, którym ufa. W tzw. CIPR-e może być zatrudniony/przeniesiony ktoś, kto zna się na oświacie. Nie może liczyć na opozycję.
  Przypomnę, że kiedyś jeszcze w czasach Królestwa Polskiego szefem sztabu wojska był szef kwatermistrzostwa. Wydawać by się mogło, że to głupota ale najlepszym kwatermistrzem czyli szefem sztabu był plk. Prądzyński z bitwy pod Olszynką Grochowską a potem właśnie awansowany na generała .To jemu zawdzięczamy wszystkie zwycięstwa.
  Czy może wójt ufać urzędniczce, której wiedza o urzędzie posłużyła jej mężowi do kandydowania na stanowisko wójta ? . A jaką wiedzę przekazała to nie wiem ale np. podczas wyborów na pytania w jaki sposób sobie poradzi z długami gminy miał odpowiadać ” nie wiem „

  • Szkoda,że p. Teofil przeszedł na emeryturę widziałbym go w roli kwatermistrza – szefa sztabu z możliwością awansu na generała, kto wie może nawet na marszałka. Panie Waldku prosimy o więcej odniesień historycznych.
   Proponuję może teraz coś roli konstruktywnej opozycji w racjonalnym zarządzaniu państwem na przykładzie powiedzmy II Rzeczypospolitej.

  • Nie mogę się w pełni z tym zgodzić, bo nawołuje pan do dyktatury, panie Waldku. Dobrze jest, jak wójt ma ludzi, którym ufa, ale nie znaczy to, że „musi”. To nie armia, czy klub sportowy, gdzie ludzie są na kontraktach i można ich zwalniać, przyjmować, przesuwać, niemal jak się chce. W urzędzie obowiązuje prawo pracy i należy go przestrzegać. Jeśli jeszcze potwierdzą się plotki o stosowaniu wobec „niezaufanych” pracowników mobbingu, to NIC tutaj wójta nie usprawiedliwia. Urzędnik jest funkcjonariuszem publicznym bez względu na poglądy polityczne i przynależność partyjną, czy jest z PiS, PO czy PSL.
   Niezgodne z prawem jest też zwalnianie urzędniczki tylko dlatego, że jej mąż kandydował na stanowisko wójta, bo podważa to zasady demokracji. W tak małej społeczności każdy jest czyimś mężem, żoną, matką, ciotką czy szwagrem. I co? Z tego powodu kandydować na wójta mogą tylko ci bez rodziny?
   Może jestem za głupi, ale rozumiem też, dlaczego wójt ma liczyć na opozycję przy zwalnianiu pracowników. Jak to mówią młodzi „nie czaję tego”. Podobnie jak mieszanie tutaj osoby gen. Prądzyńskiego, który wielkim strategiem był!

 14. Panie Waldku dałby już pan sobie spokój , naprawdę . Idąc pana tokiem myślenia to pracę powinna stracić połowa pracowników urzędu , a co najmniej żony radnych opozycji . Część pracowników szkół i spółek gminnych .
  Idąc tym tokiem myślenia , to już w kampanii wyborczej trzeba mieć wpisane w program – wytnę wszystkich którzy mnie nie poparli , ich żony , dzieci i rodziny do trzeciego pokolenia . Demokracja .

  Gratuluję

 15. Pan Wójt Robert S. (w praworządnym państwie już dawno mówiłoby się o nim w takiej formie ) wykazał się po raz kolejny swoją małostkowością pozbawiając pracy urzędnika, który należał do tej nielicznej grupy potrzebnych i kompetentnych….
  Każdy kto zna go nieco lepiej, wie, że to człowiek mściwy… i ta decyzja to pokazała.
  Jest mi przykro, że z człowieka, który od lat ciągną nasza Gminę w dobrą stronę, jeśli chodzi o rozwój infrastruktury, promocję i wyrabianie dobrej marki Gminie Rewal, stał się osobą kierującą się pychą, nie zważającą na problemy i zdania mieszkańców.
  Niestety, jako dawny przyjaciel i zwolennik Pana Wójta , muszę powiedzieć że zawiodłem się na nim jako na człowieku, oraz liderze. Robert robisz wiele złego naszej Gminię…. Mam nadzieję, że zmienisz sposób myślenia, a największą korzyścią dla naszej społeczności będzie jak najszybsze zakończenie Twojej kadencji….

  • Lubię i szanuję Panią Małgosię, ale nie można odmawiać Wójtowi prawa do personalnych decyzji. Od tego jest Wójtem. Zresztą sami ( ja również), na tym forum i poza nim, do takich decyzji go namawialiśmy. Mało tego, wręcz wywieraliśmy słowną presję. To, że każdy z nas, racjonalizację wydatków urzędu widzi w różny sposób, to inna rzecz. Możemy sobie pogadać, możemy mieć inne zdanie co do CIPR-u czy Straży Gminnej, ale decyzje i tak podejmuje On i to On z tych decyzji będzie rozliczany przy urnach wyborczych.

 16. Dla Piotra na pocieszenie. Liczba dnia 1370. Nagroda za właściwą interpretacje czeka.

  • Redaktor Szymon został zwycięzcą naszego mini konkursu!!!!!!!!!!!
   voucher na super kolację dla dwóch osób, do wykorzystania latem, zostanie dostarczony w odpowiednim czasie. Gratuluję.

 17. Dla mnie to liczba złotówek, jaką w obecnej sytuacji finansowej powinien otrzymywać Wójt, a także liczba dni do końca urzędu…

  • Dla Piotra za wielce twórczą i daj Boże proroczą interpretację naszej liczby dnia, zostanie przekazana na ręce redakcji nagroda specjalna. ( również do wykorzystania latem)

 18. Ukaz cara Rosji, Piotra I z 2 grudnia 1708 roku: „Podwładny winien
  przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak by
  swoim pojmowaniem sprawy nie peszył przełożonego”.
  I wszystko jasne. Urzednik, przełozony – to władza, a ty, durniu
  masz jej słuchać, nie mysleć.

 19. Dajcie już spokój z tym rozczulaniem się nad zwolnieniem z pracy Pani Małgorzaty. Trzeba by zadać również pytanie jak do tej pracy została ona przyjęta , czy przeszła całą procedurę jaką powinien przejść kandydat na stanowisko Urzędnika Państwowego.
  Myślę że tak jak została do tej pracy przyjęta tak została zwolniona . Przypomnę że Pani Małgorzata nie od razu procowała w oświacie , to co do jej kompetencji.

 20. świadomy wyborca chyba świadomym swych słów nie jest. który z pracowników przeszedł procedurę zatrudnienia na stanowisko urzędnicze ? odpowiedź :żaden. Pan Wójt pokazuje swoje prawdziwe oblicze- wstyd że ktoś taki nas prezentuje. Pragnę tylko przypomnieć że nie każdy głosowała na tego pana. A liczba głosów przeciwko świadczy o braku poparcia.Ogrom mieszkańców woli nie wypowiadać się na ten temat z obawy przed zemstą pana wszechwładnego – ale wszystko ma swój czas. Skoro wracamy do zasad carskich należy może wrócić do wywozu na taczce ?

 21. No właśnie jestem bardzo świadomy , a twoja wypowiedż to potwierdza. A co do poparcia to nie zaklinajmy rzeczywistości Wójt dostał zdecydowanie większe poparcie niż jego krytycy i ma mandat społeczny do sprawowania tego urzędu , czy to się komuś podoba czy nie.

  • Jeżeli z 3200 uprawnionych do głosowania do urn poszło 1500 a na wójta zagłosowało 900,to jest większość?Wyborca wójta to szanowny pan zapewne jest ale czy świadomy?

   • Nieobecni nie mają racji, a niegłosujący akceptują ( czy im się to podoba czy nie ) wybór. Wójt został wybrany zgodnie ze wszelkimi, panującymi obecnie regułami . Swoją drogą, gdyby istniała zasada im więcej podatku od nieruchomości płacisz, tym więcej głosów wyborczych posiadasz, to byłoby ciekawe rozwiązanie.

    • Takie pomysły już były, owszem, np. w Anglii przed I wojną, ale niezbyt na zdrowie to wyszło, nawet dosłownie – tym co nie płacili podatków zwłaszcza:) Można też pokusić się o odebranie prawo głosu co niektórym:) – to też już było i też nie poszło w siłę.

 22. ,,Taki Wójt-Taka Gmina,, rację oczywistą ma Pan Jacek Jędrzejko , a idąc twoim tokiem rozumowania to jaki mandat do zajmowania się sprawami publicznymi mają radni którzy dostali jeszcze mniej głosów .

  • Toś teraz strzelił kulą w płot. Siłą rzeczy dostali mniej, skoro wójta wybiera ponad 3000 urpawnionych, a radnych po ok. 200 uprawnionych. Myśląc tak dziwnie można by uznać, że ten, co dostał więcej głosów, jest bardziej radnym niż ten, co dostał mniej, a burmistrz Gryfic jest ważniejszy od burmistrza Krynicy Morskiej. Dobrze gościu, że to nie ty piszesz ordynację wyboraczą!

 23. Dawny CIPR czyli grupa osób z Dyrektorem na czele, których już dawno zwolniono to byli fachowcy znający się na swojej pracy. Zajmowali się sportem i promocją. Byli najlepszą reklamą waszej gminy a teraz CIPR to,,,, lepiej nie mówić. Dlaczego ciągle bazuje się na jej dobrym imieniu, na nazwie instytucji, którą dawno już zlikwidowano.

 24. Zdzich naucz się człowieku czytać między wierszami lub nie brać wszystkiego dosłownie.

 25. Do On: Śmiech to zdrowie i bardzo dobrze działa na rozumek. Szkoda ,że nie pomaga wyzbyć się kompleksów.

 26. Rozumek ma się całkiem dobrze i nie narzeka. A może to Ci „fachowcy” z uwagi na brak zainteresowania ich „fachowością”, mają jakieś kompleksy…? Polecam jakąś terapię. Teraz wszystko leczą… Powodzenia!!