Ostatnich kilka miesięcy upłynęło pod znakiem odwołania Roberta S. z funkcji wójta i konsekwencji tego zdarzenia. Postanowiliśmy sprawdzić, co dalej ze sprawą wygaszenia mandatu Wójta. Dziś mamy już pełną wiedzę na temat stanu faktycznego i spieszymy przekazać ją naszym czytelnikom.

Przypomnijmy, że premier Beata Szydło rozstrzygnięciem nadzorczym z 29 września 2017 odwołała Roberta S. z funkcji Wójta Gminy Rewal. Pod koniec października otrzymaliśmy informację, że „Wójt się odwołał” a parę dni później Wioletta Brzezińska, pełniąca funkcję zastępcy, podała się do dymisji.

Przeanalizowaliśmy dostępne dokumenty, aby sprawdzić ten scenariusz. Ustaliliśmy, że sprawa wyglądała nieco inaczej. Z ustawy o samorządzie wynika, że stroną mogącą zaskarżyć decyzję Prezesa Rady Ministrów jest gmina, a nie sam zainteresowany. Robert S. nie mógł zatem odwołać się od decyzji premier Szydło! Okazuje się, Wioletta Brzezińska udzieliła pełnomocnictwa kancelarii adwokackiej z Warszawy do reprezentowania Gminy Rewal w sprawie uchylenia rozstrzygnięcia nadzorczego. Skarga wpłynęła do WSA w Warszawie 27 października. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest zgodne z spawem.

Art. 98, ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym brzmi:
Do złożenia skargi uprawniona jest gmina lub związek międzygminny, których interes prawny, uprawnienie albo kompetencja zostały naruszone. Podstawą do wniesienia skargi jest uchwała lub zarządzenie organu, który podjął uchwałę lub zarządzenie albo którego dotyczy rozstrzygnięcie nadzorcze.

Z powyższego wynika, że decyzję o odwołaniu się gmina może podjąć tylko w drodze uchwały, a organem uchwałodawczym jest w tym przypadku Rada Gminy Rewal. Takiej decyzji nasza rada nie podejmowała. Skąd zatem decyzja zastępcy wójta Wioletty Brzezińskiej o odwołaniu!? To pytanie na razie niestety pozostaje bez odpowiedzi. Tak samo, jak nie wiadomo, dlaczego publicznie pojawiała się informacja o tym, że to wójt się odwołał. Nie wiadomo też, dlaczego wynajęto w tym celu warszawską kancelarię prawną, choć przecież urząd miał umowę na obsługę prawną z inną kancelarią.

13 grudnia powołany miesiąc wcześniej na stanowisko p.o. Wójta Gminy Rewal Maciej Bejnarowicz wycofał wspomnianą skargę. W związku z czym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na posiedzeniu 8 stycznia umorzył postępowanie administracyjnosądowe.

Decyzja uprawomocniła się i można stwierdzić, że Robert S. jest już byłym wójtem

Kancelaria reprezentująca Gminę Rewal raczyła poinformować o rozstrzygnięciu z wielotygodniowym opóźnieniem.

40 Komentarze

 1. Jakie to słabe. Bejnarowicz się wybiela. A kiedy to ten p.o. o tym wiedział ? . Wszyscy winni tylko on prawy na białym koniu ?. Kiedy to radni powinni otrzymać tą informację?

 2. No,chwila,moment.Wiedzieć a otrzymać dokumenty to dwie różne sprawy.A fakty są zaskakujące.Otóż pełniąca obowiązki wójta stwierdza „jeżeli wójt S.wniesie odwołanie to ja się zrzekam pełnienia tej funkcji”
  Okazuje się że sama przekazała,poza wiedzą Rady,pełnomocnictwo gminy,kancelarii prawnej w Warszawie aby w imieniu gminy wniósł ODWOŁANIE.Po czym rezygnuje ze stanowiska p.o.wójta torując drogę dla obecnego stanu rzeczy.A zatem o co tu chodzi?Misterną zagrywkę szlak trafił i pozostała ręka w nocniku.Tak bywa jak się chce być bardzo sprytnym.A tak dobrze szło!

 3. Być może jest tak jak piszecie, być może jest to jakaś prawna niedoróbka, ale dziwnym jest, że osoba której dotyczą konsekwencje administracyjne, nie mogłaby sama odwoływać się i bronić. Przecież jest to podstawa naszego systemu nie tylko prawnego, ale i systemu wartości. Nie ma znaczenia czy kogoś lubię czy nie lubię, czy uważam za dobrego wójta, dobrą sekretarz czy jest zupełnie odwrotnie, prawo do obrony nie może zależeć od czyjegoś widzi mi się, w tym wypadku Rady Gminy. Powinno być świętością.

 4. Problem jest z goła inny – od kiedy nasz zesłany w teczce „wójt” wiedział że Robert S. nie jest już wójtem? – dlaczego nie zorganizował wyborów – po co tak naprawdę został tu skierowany? To jest zasadnicze pytanie.

  • Wg nowego kodeksu wyborczego nie można przeprowadzać wyborów wprzyspieszonych w roku wyborów normalnych

   • przepraszam czy ja mogę dostać podstawę prawną bo ja tego nie wyczytałem ale może być to moje przeoczenie. Który to art. kodeksu wyborczego?

 5. Postępowanie zostało umorzone 8 stycznia a więc powinny zostać przeprowadzone wybory według „starych” przepisów kodeksu wyborczego. Dlaczego nie zostały przeprowadzone to już wie p.o. wójt a odpowiedź jest oczywista, żeby trwać i robić to co robi, w konsekwencji skłócać Nas mieszkańców.

 6. Jak Was czytam to jeden wniosek. Skraburski cacy – nowy be. Dobre ale szybko zapomnieliście co ten magik nam narobił. Ogladalem sesję- nam powinno być wstyd, za radnych. Czas na zmiany!

  • a jak jest różnica między magikiem Skraburskim a magikiem Bejnarowiczem. ? No jaka?. Bo to że ten p. o. jest z PiS-u to mnie nie przekonuje.

 7. Parę osób tutaj prowadzi politykę zniesławiania Wójta, ale zastanówcie się tak na chłodny rozum? Ktoś u Wojewody, kto wiedział o terminach i sprawił, że pisma pojawiały się z takimi datami, a nie innymi (zakładam legalnie) ktoś kto doprowadził do tego, że przedterminowe wybory nie odbyły się, bo nie wierzę w przypadek, postąpił dobrze czy źle? Co dałby wybór nowego Wójta na kilka miesięcy? Osoba, która by nim została i tak nie przeprowadziłaby tuż przed kolejnymi wyborami niczego istotnego w obawie o swoją reelekcję, natomiast miałaby narzędzia do przekupywania wyborców i w związku z tym największe szanse, na dodatek niezasłużone. No może pokazałaby się przed kamerami jako ktoś walczący o szybsze ukończenie drogi 102, pokazałaby się na imprezie u emerytów lub wręczyłaby jakiś dyplom? Nie, zdecydowanie lepiej się stało, że wszyscy, na jednakowych zasadach będą startować na jesieni.

 8. Informacja dla wszystkich zwolenników przedterminowych wyborów w Rewalu-
  wystarczyłoby żeby pani Brzezińska się nie odwoływała od decyzji Beaty Szydło.

 9. Wysłuchałem nagrania z sesji 28 marca….Muszę przyznać, że się dziwię jak przy takiej destrukcji ta gmina jeszcze funkcjonuje? Jeśli czytają ten wpis inni mieszkańcy, to polecam odsłuchanie. Nie będę tłumaczył kto, jak i dlaczego, proszę samemu wyrobić sobie zdanie na ten temat, a przypomnę jedynie, że idzie sezon, że jak nie zarobimy to nas nie ma i to powinien być priorytet, a nie jakaś polityczna rywalizacja.

 10. Dobry wieczór Panie Jacku. Niech będzie Pan tak miły i powie mi co tam się stało? Zadziała demokracja czy jakiś przewrót?

 11. Zatroskany Pan Jacek martwi się obsługą sezonu letniego. To niech pyta Pana Bejnarowicza dlaczego zwolnił Panią Prezes Wodociągów przed sezonem letnim, która to jak wieść niesie pozyskała blisko 14 mln na rzecz Wodociągów. Pytać głośno i śmiało Panie Jacku Pana Bejnarowicza, przez czyje koneksje polityczno – familijne zatrudnił obecnego Prezesa Wodociągów. Pytać głośno Panie Jacku – jeden z redaktorów z „niezależnego” portalu WIDOKI pracuje w urzędzie gminy za jakie usługi w zamian. Typowy pijarowski zabieg odwracający uwagę, od nieudolnego zarządzania Gminą, szczęście, że tylko do wyborów.

  • Wytaczasz ciężkie działa. Obyś miał dowody, bo inaczej możesz śmiać się przez łzy.

 12. Demokracja jest wtedy, kiedy wybrany w wolnych wyborach samorządowiec realizuje program wyborczy. Sytuacja, w której pracownik administracji państwowej wprowadza rewolucję to parodia, wypaczenie. Pan Bejnarowicz powinien zadbać o podstawowe funkcjonowanie gminy i tyle. Kumoterstwo, którego jesteśmy świadkami przeraża. Byliśmy na boku rozgrywek partyjnych – do dziś. PiS dał nam powójta z teczki i mamy realizację programu „stanowiska dla swojaków”. Nikt z nich nie ma pojęcia o prowadzeniu biznesu więc wezmą swoją działkę z budżetu. Przykre, ale nawet w PRL-u starali się stwarzać pozory – oni nawet nie próbują!

  • Parodią i wypaczeniem należałoby nazwać raczej poprzednie rządy, samo-rządy, które do takiej sytuacji doprowadziły, niektórzy mają zasługi w postaci kilku kadencji na stanowisku radnego i nie mają sobie nic do zarzucenia? Ciekawe. Demokracja to także „łapa” wojewody na samorządzie. Niestety ale taki wentyl, właśnie opisywana przez Pana demokracja wprowadziła. Powód do radości? Na pewno nie, raczej powód do smutku z nieudolności i zło konieczne, ale demokratyczne, bo uchwalone przez parlament.

   • Tobie Panie inżynier wydaje się, że ludzie są głupi? Serio? Myślisz, że jak pokażesz wymyśloną linię podziału na PIS i MY, to ludzie to kupią? Nie ma takiego podziału. Jest PIS, jesteście WY i jest jeszcze cała reszta społeczeństwa, do której próbujecie się przykleić lub, jak Ty to próbujesz, zmanipulować.

 13. Pan M. Bejnarowicz (bo dla mnie od 30 stycznia 2018 nie jest Wójtem gminy Rewal). Przyszedł do gminy Rewal aby bezpiecznie przeprowadzić ją do wyborów. Wcześniejszych bądź terminowych. A zataił że Robert S. nie jest już Wójtem nie przeprowadził wyborów – hulał sobie aż do 28 marca 2018 i dalej hula. A winą za to obarcza W. Brzeźińską – no ciekawe. Nawet jeżeli ówczesna zastępczyni wójta nie miała prawa złożyć odwołania to jakie prawa miał i ma M. Bejnarowicz? To mnie ciekawi.

 14. A wytrawni obserwatorzy i radni, którzy dali się w tę hucpę wplątać, niech odpowiedzą sobie na pytanie: cui bono? Czyja korzyść? To podstawowe pytanie pomocne przy rozpatrywaniu zagadek kryminalnych czy politycznych. Przeważnie precyzyjnie wskazuje źródło. Komu zależy na tym, żeby konflikt w Rewalu przedstawiać jako polityczny. Jeśli przejrzycie mój profil na FB, zauważycie, że jestem ostatnią osobą, która wspierałaby politykę PIS-u. Mało tego, często podkreślam, że w swoich zapędach wpychają Polskę do głębokiej komuny, ale czy w Rewalu? Czy też może chodzi o coś zupełnie innego, związanego z prywatnymi biznesami i układami, które obecny Wójt świadomie lub nie, naruszył ?

 15. No dobrze załóżmy że Wójt wspaniały naruszył czyjś prywatny interes ale tu chodzi na to że naruszył jednego i zamienił na drugiego. I to o to chodzi.

 16. Czy się to komuś podoba czy nie,p.Bejnarowicz pełni swoją funkcję z nadania premiera RP zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym (Ustawa o samorządzie )Ma taki zakres obowiązków i uprawnień na jakie pozwala prawo.To że dla pewnej pani czy pana jest inaczej,to już inna sprawa która obrazuje tylko nasz ,lokalny stosunek do prawa.Było bardzo fajnie jak 140 mln zł poszło i bo przecież „co zrobione tego nikt nam nie zabierze” Ano nie zabierze ale ten dług ktoś będzie musiał spłacić przez następne lata a pozostało ponad 60 mln zł.A my domagamy się porządnych dróg do naszych domów i słusznie tylko za co?Przecież nie rozbierzemy i nie sprzedamy dzieła tysiąclecia jaką jest megalomańska toaleta w Pobierowie za grube pieniądze.Warto może jednak się zastanowić teraz przed wyborami i posłuchać harcowników co mają do zaproponowania na przyszłe lata.A my teraz toczymy pianę z której nic nie wynika;p.Bejnarowicz będzie dalej robił swoje do wyborów i tu nic nie pomoże.Więc może trochę umiaru i jakiegoś pozytywnego myślenia o przyszłości.To za nami to historia i z niej trzeba wyciągnąć wnioski.

 17. Panie Jacku,
  to Pan myśli, że ludzie są głupi. Używa Pan zwrotów „cui bono” i je nam tłumaczy:))) – żenada. Następnie porównuje działanie PiS do demokracji. Sugeruje, że należę do jakiejś grupy „WY” w opozycji do reszty społeczeństwa. Napisałbym, że liże Pan tyłek p. Bejnarowiczowi w przeciwieństwie do reszty społeczeństwa, ale to by było niegrzeczne. Powiem więc, że popiera Pan szaleńcze ruchy osoby, która w zamyśle ustawodawcy powinna doprowadzić gminę do wyborów – TYLKO TYLE!!!. Od zmian są osoby wybrane w demokratycznych wyborach.

  • Pan Bejnarowicz ani mnie ziębi, ani grzeje. Przyszedł i pójdzie, a my zostaniemy. Albo mądrzejsi o nowe doświadczenia, albo nadal głupi i popełniający te same błędy co wcześniej. Jego zasługą bez wątpienia jest wskazanie miejsc gdzie gubią nas różne gierki, manipulacje i nonszalancja. To jest plus jego pobytu w gminie Rewal.

   • Ale to właśnie ten Bejnarowicz manipuluje i rozgrywa gierki. Przetrzymał informację że skraburski nie jest wójtem nie interesuje się że droga nr 102 dalej w remoncie i będzie blokować przedsiębiorców. Ale ma Pan Panie Jacku rację weźmie teczkę i pójdzie bo za nic nie odpowiada. A my z tym całym cerkiew zostaniemy.

    • Krytykowałem dwie sprawy : pomysł włączenia kolejki do wodociągów i zamieszanie z okręgami (w moim odczuciu niepotrzebne, ale wynikające z chęci naprawiania, a nie gierek), więc o bezkrytyczność posądzać mnie nie można. Natomiast za wiele kwestii, jak chociażby podejście do rybaków, konsekwencje do podległych mu osób, uporządkowanie procedur itd, można go pochwalić. Bez popadania w skrajności, a szczególnie bez tępej nagonki na tę osobę, wynikającą w dużej mierze z pobudek personalnych. Przecież wiadomym jest, że na jesieni kierownicze stanowiska będą pełnić osoby, które wyłonią procedury i wskaże wójt, ale NOWY. Wie to również sam Pan Bejnarowicz. Rozumiem, że dla niektórych może to być sensem istnienia, ale dla mieszkańców w tej chwili ważny jest przede wszystkim nadchodzący sezon i kończący się rok szkolny.

 18. Moim zdaniem Pan Bejnarowicz zabrał człowiekowi prawo do sądu! Smutne! Co mu przeszkadzał ewentualny wyrok sądu? Bał się, że straci stołek?

  • Gorzej zataił przed radnymi i opinią publiczną że Skraburski nie jest już wójtem ale w tym czasie dzielnie obradował z zarządem czyli Tasarz i Salamon jak tu utrzymać się na stołku i oszukać mieszkańców.

 19. p.o. Wojta powoluje i odwoluje Premier i tez Premier decyduje o przedterminowych wyborach na wojta. Jak nie wiesz o czym piszesz to zajmij sie czyś innym

 20. Jeszcze gorzej, p. Bejnarowicz postawił się w roli sędziego, pozbawił p. Skraburskiego prawa do obrony, a przecież każdy obywatel w wolnym kraju, kogokolwiek by to nie dotyczyło ma do tego prawo.

  • Racja i zapewne dowiedzie tego przed sądem,który pewnie orzeknie o winie lub jej braku.Póki co prokuratura odsunęła go od funkcji publicznych w tej gminie a premier RP, odwołała.Taki jest stan prawny Roberta S.

   • Tylko co innego sąd karny, a co innego administracyjny. Poza tym jak decyzja premier miała wady to nawet wymagałoby ja poddać ocenie sadu.

Comments are closed.