29 kwietnia Rada Gminy Rewal podjęła uchwałę dotyczącą przystąpienia Gminy Rewal do Rybackiej Lokalnej Grupy Działania (dawniej LGR) wraz z gminami: Dziwnów, Świerzno, Trzebiatów, Karnice i Brojce. Niejednokrotnie pisaliśmy już jak ważna jest ta inicjatywa dla wszystkich mieszkańców. Podczas posiedzenia połączonych komisji 29 czerwca radni poprosili wójta Roberta Skraburskiego o informacje na temat wdrażania w życie postanowień uchwały.

W odpowiedzi od uzyskano informację, że inicjatywa została zarejestrowana a jej skład weszły gminy: Dziwnów, Rewal, Płoty, Golczewo, Karnice i Świerzno. Do stowarzyszenia nie weszły na chwilę obecną Trzebiatów i Brojce. Pan wójt powiedział także, że został wiceprezesem powstałej RLGD.

Relacja wójta wywołała dyskusję na temat składu grupy, bowiem zmiana składu będzie miała ekonomiczne konsekwencje dla „naszego” RLDG. Bez gminy Trzebiatów spada nam ilość zarejestrowanych rybaków zaś poprzez gminę Płoty rośnie ilość mieszkańców. W ten sposób znacznie spadnie współczynnik rybackości, czyli ilości rybaków w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Współczynnik ten stanowi podstawę do wyliczania pieniędzy przyznanych na daną grupę – kto ma wyższy, ten dostanie więcej.

Wójt odpowiedział, że w uzasadnieniu do uchwały skład stowarzyszenia był inny, ale skupił się na jak najszybszym przystąpieniu do grupy bo „środki finansowe mogłyby przepaść, tak jak przepadły ostatnio”, po czym dodał, że nie chciałby, aby „…w grę wchodziła polityka. Tutaj są animozje pomiędzy Platformą Obywatelską reprezentowaną przez naszego posła (przyp. K.T. Oświęcimski) a PSL-em reprezentowanym przez Wicemarszałka Rzepę, ponieważ z PSL-u jest Trzebiatów i Brojce a pozostałe gminy trzymają się bliżej Platformy Obywatelskiej. Ja jestem daleki od tego, aby mieszać małą gminę w tak dużą politykę.”

Wydaje się jednak, że właśnie trzymanie na uboczu Brojc i Trzebiatowa dlatego, że „są z PSL-u”, stanowi mieszanie naszej gminy do dużej polityki. Póki co radni będą musieli zdecydować, czy obecny skład RLDG jest zgodny z uchwałą i czy można poprzeć naszą obecność w tej grupie.

1 komentarz

  1. A o Lokalnych Grupach Rybackich, które nam przechodzą koło nosa bo wybrani przez społeczeństwo politycy walczą o stołki na okoliczność przyszłych zmian, cisza. Kogo to interesuje! Nuda! Potwierdza się tylko fakt, że historia nikogo niczego dobrego nie nauczyła, jak kasę zgarnie Trzebiatów z Kołobrzegiem to i tak winni będę Oni,,,