W nowy rok gmina Rewal wchodzi w trudnej sytuacji finansowej. Nic w tym odkrywczego. Czy jednak są jakieś szanse, aby rok 2016 przyniósł zmiany na lepsze?

Wydaje się, że tak. Regionalna Izba Obrachunkowa analizując nasze ostatnie budżety oraz projekty Planu Naprawczego cały czas wskazywała na zbyt małe kwoty po stronie oszczędności. Niedawno pojawiły się głosy z magistratu o planowanej restrukturyzacji urzędu. Na razie wiadomo, że lada dzień zacznie się implementacja nowego, lepszego programu księgowego, który pozwoliłby uniknąć pomyłek, jakie zdarzały się wcześniej.

Kolejnym etapem restrukturyzacji miałby być zwolnienia pracowników. Nie wiadomo, czy miałyby dotyczyć osób pracujących w urzędzie czy też w instytucjach pokrewnych. Nie znana jest również skala. Na razie do Radnych trafiła z magistratu tylko sucha informacja na ten temat. Warto nadmienić, że koszt utrzymania jednego szeregowego pracownika to ok. 70 tys złotych, kierownika referatu nawet więcej.

Pomocne w przygotowaniu budżetu na rok 2016 może być zestawienie porównawcze dochodów i wydatków z budżetami podobnych gmin, jak np. Mielno czy Dziwnów. Przygotowuje je Piotr Skoczeń. Powinno być gotowe w przyszłym tygodniu. Już teraz jednak można powiedzieć, że np. koszt oświetlenia ulicznego w gminie Rewal to 900 tys. złotych rocznie, zaś dla porównania w niewiele większej gminie Mielno to 300 tys. złotych rocznie. Jeśli takich smaczków będzie więcej, to może uda się znaleźć kolejne oszczędności.

Niestety na skutek prowadzonej wcześniej polityki finansowej obecne plany oszczędnościowe wydają się być niezbędne. O kolejnych możliwych scenariuszach będziemy starali się informować regularnie.

13 Komentarze

  1. a jaki jest koszt utrzymania przykładowego wójta, który np przepieprzył jakąś gminę?

  2. 70 tys koszt burtto dla pracodawcy…, wg. kalkulatora wynagrodzeń wychodzi, że koszt zatrudnienia mnie dla pracodawcy wychodzi 38 tys brutto. Coś te liczby zawyżacie, albo ja tak dupnie zarabiam.

  3. Szkoda tylko że w urzędzie nic się nie mówi o zwalnianiu osób odpowiedzialnych i tych ze szczytu władzy jak wójt, sekretarz, kierownicy referatów co od 20 lat tam siedzą i innych tego typu ściemniaczy co zarabiają najwięcej – tylko jak zawsze najmniej winnych i najczęściej tych uczciwych i co palca w tyłku nie trzymają tym pierwszym …

  4. Panie Przemku, na czym ta „implementacja” ma polegać? Kto będzie wdrażać ten „nowy, lepszy program księgowy” ? Czy to nie będą kolejne koszty „wyrzucone w błoto”?

  5. najlepiej całą winę zrzucić na program księgowy, a może to niekompetentna księgowość….

Comments are closed.