Przez trzy dni w gminie Rewal przebywała międzynarodowa delegacja z ACES (Europejskie Stowarzyszenie Stolic Sportowych), aby zweryfikować naszą kandydaturę do tytułu Europejskiej Społeczności Sportowej 2016. Wizytatorów interesowała infrastruktura sportowa gminy a także zaangażowanie mieszkańców w rekreację.

Europejska Społeczność Sportowa to honorowy i prestiżowy tytuł nadawany europejskim mniejszym lub większym regionom, ustanowiony przez ACES – instytucję umocowaną prawnie na podstawie Białej Księgi Komisji Europejskiej. Stowarzyszenie przyznaje tytuł w czterech kategoriach:

– Europejska Stolica Sportu,

– Europejskie Miasto Sportu (do 500 tys. mieszkańców),

– Europejska Społeczność Sportowa,

– Europejskie Miasto Sportu (do 25 tys. mieszkańców).

O ile stolicą sportu może być tylko jedno miasto, o tyle w pozostałych kategoriach nagradzana jest różna liczba aspirujących. Warunkiem jest wypełnianie określonych wymogów i otrzymanie powyżej 75 punktów na 100 możliwych w ramach oceny wizytatorów.

W gronie delegacji znalazło się dwóch członków ACES z Hiszpanii oraz jeden z Czech. Towarzyszył im Wiesław Wilczyński, który rok wcześniej wypromował Olecko do miana Europejskiego Miasta Sportu (do 25 tys.), a teraz stara się wspierać naszą kandydaturę. Z jakim skutkiem? O tym przekonamy się niebawem. Informacja o wyniku powinna nadejść w przeciągu 2-3 tygodni.

Co się stanie, jeśli ten honorowy tytuł zostanie przyznany gminie Rewal? Największym splendorem będzie obecność naszych przedstawicieli podczas oficjalnej gali w Brukseli podczas nadzwyczajnego posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Druga sprawa, to wstąpienie do rodziny nagrodzonych miast i społeczności, co pozwoli na nawiązanie współpracy z nimi na różnych płaszczyznach związanych ze sportem, rekreacją i promocją zdrowego trybu życia.

„Mieszkańcy gminy Rewal powinni się spodziewać większej liczby imprez promujących rekreację, gdyż na to kładziemy nacisk wobec wyróżnianych miast” – stwierdził sekretarz generalny ACES Hugo Alonso.

1 komentarz

  1. Pytanie do redakcji, a ile nas to kosztowało?
    Bo raczej nie jest to impreza za free
    I raczej w kryzysie finansowym gminy nie wiele nam to da po za łechtaniem ego władcy gminy