„Po pierwsze, generuje on niewspółmiernie wysokie koszty w stosunku do dochodów. Po drugie, pozwala na ciągłą inwigilację obywateli, ponieważ urzędnicy mają pełny wgląd w finanse podatników. Jeszcze w XIX w. w USA nikt nie wyobrażał sobie, żeby ujawniać państwu wysokość dochodów. Po trzecie wreszcie, problemem przy tym podatku zawsze jest ustalenie, co jest, a co nie jest dochodem, to powoduje zaś trudności interpretacyjne prowadzące czasami do absurdalnych sytuacji i skutkujące stratami wielu przedsiębiorców i osób fizycznych, nie mówiąc o samym aparacie państwowym.” ~ powiedział prof. Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha

bez_pitu

1) „W przygotowanym przez Bank Światowy rankingu »Paying Taxes 2013«, oceniającym jakość i przyjazność dla podatników systemów podatkowych, Polska zajęła 114. pozycję na 183 oceniane państwa. Równie źle ocenia nas OECD, zdaniem której mamy najgorszy system podatkowy wśród jej członków. Na 100 zł dochodów podatkowych aż 1,72 zł wydajemy na administrację skarbową. Dla porównania: bogate Niemcy na uzyskanie 100 euro wydają 79 eurocentów – ponad dwa razy mniej! Podstawową przyczyną tak fatalnych ocen Polski są przede wszystkim zaniedbania w zakresie podatku PIT, które powinniśmy pilnie usunąć, usuwając sam podatek

2) Podatek jest nieefektywny, bo pochłania aż 80 proc. czasu pracy skarbówki, a w zamian przynosi tylko 15 proc. dochodów budżetu. Koszt poboru tego podatku przekracza 2 mld zł. Wpływy z niego są niewielkie m.in. dlatego, że duża część idzie na koszty jego ściągnięcia. Ciężko oszacować związane z PIT koszty podatników i przedsiębiorców (wydatki na wyspecjalizowanych doradców, strata czasu na korespondencję z urzędami skarbowymi, kontrole, kary, sprawy sądowe, egzekucje).

3) W Polsce na dodatek na bardzo niskim poziomie ustalono progi podatkowe. Gdyby Polacy mieli płacić podatki według progów obowiązujących w Wielkiej Brytanii, na Cyprze czy w Finlandii, to prawdopodobnie ponad 90 proc. z nich mieściłoby się w kwocie wolnej od podatku, a większość z pozostałych 10 proc. zapłaciłaby tylko niewielką daninę. W Polsce kwota wolna od podatku jest śmiesznie niska, a próg 32 proc. pojawia się już po przekroczeniu dochodów w wysokości 85 528 zł rocznie (20 643 euro). Przy takich zarobkach w Finlandii podatek wynosi 6,5 proc., w Bułgarii – 10 proc., a we Francji – 14 proc.

4) Nie licząc Malty i krajów, gdzie występuje podatek liniowy, w Polsce próg, od którego płaci się najwyższą stawkę, jest najniższy w całej UE! Hiszpanie najwyższą stawkę (52 proc.) płacą dopiero po przekroczeniu 300 tys. euro (1,24 mln zł), Niemcy (stawka 45 proc.) – po przekroczeniu 250 730 euro (ponad 1 mln zł), Francuzi – po przekroczeniu 150 tys. euro (615 tys. zł), a Brytyjczycy – po przekroczeniu 150 tys. funtów (ponad 730 tys. zł). W wielu europejskich krajach najwyższy próg podatkowy ustalono na poziomie 100 tys. euro (pięć razy więcej niż w Polsce): w Finlandii (stawka 31,75 proc.), Luksemburgu (40 proc.) czy Grecji (45 proc.).

5) Postulat likwidacji PIT nie jest nierealny, gdyż w wielu krajach ten podatek nie obowiązuje. Tak jest w Monako, San Marino, Andorze, Omanie, Katarze, Kuwejcie czy kilku terytoriach karaibskich (Kajmany, Bermudy, Bahamy). W USA podatku dochodowego nie ma w dziewięciu stanach, a kolejne stany – Karolina Północna i Południowa, Luizjana, Idaho, Kansas, Maine, Missouri, Ohio czy Oklahoma – zastanawiają się nad jego zniesieniem.

Warto dodać, że podatek dochodowy jest główną przyczyną bezrobocia !

Wspomina Janusz Korwin-Mikke : Kiedyś odbyłem taką rozmowę z jednym z wiceministrów finansów. – Pytam się, dlaczego macie tak wysoką akcyzę? Po to, żeby ludzie nie pili. To rozumiem, że podatek dochodowy jest po to, żeby ludzie nie pracowali, tak?

Jeśli ktoś chciałby poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, polecam cały artykuł Tomasza Cukiernika http://www.uwazamrze.pl/artykul/1008235/polska-bez-pit

4 Komentarze

 1. Drogi Panie Redaktorze,podatki podatkami, a losy naszej biednej Gminy Rewal nadal niepewne. BIP Urzędu Gminy Rewal ukrywa skrzętnie termin kolejnej Sesji XXIX Rady Gminy , który ,,odkopany pod 16 marca ,, będzie przypadał na 18 marca piątek 2016 godz 12.00. W porządku obrad – same projekty wystąpień przez Gminę Rewal ze :

  – Związku Miast i Gmin Morskich

  – Związku Unia Miast i Gmin Dorzecza Regi

  – Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania

  Gmina będzie niedoinformowana , żadnego Posła na Sejm teraz też już nie mamy.

 2. Należy dodać, że w naszym regionie również Węgry i Rumunia poważnie rozważają likwidację podatku dochodowego, a Victor Orban wręcz zapowiedział pokazanie kilkuletniej ścieżki zejścia do poziomu ZERO

 3. Bogactwo Narodu bierze się z pracy !!! To, cytując klasyka oczywista oczywistość. Politycy, którzy obkładają pracę tak wysokimi daninami, składkami i podatkami, mówiąc jednocześnie, że to dla dobra Narodu czynią, zwyczajnie KŁAMIĄ !!! Bo tej pracy nie przybywa lub przybywa w zakresie niewystarczającym do wytworzenia bogactwa. Pokłosiem tych decyzji są setki tysięcy, w szczególności młodych i zdrowych osób, szukających pracy i związanego z nią szczęścia, gdzie indziej. Przekłada się to na niski poziom dzietności, który w Polsce kształtuje się w okolicy 1,3 co oznacza, że w jednym pokoleniu sto kobiet rodzi 130 dzieci, z tego ok. 65 to dziewczynki. W następnym pokoleniu te 65 dziewczynek urodzi ok. 84 dzieci w tym ok.42 to będą dziewczynki, a w następnym pokoleniu te 42 dziewczynki urodzą już tylko 27 dziewczynek. To oznacza, pomijając oczywiście poważne perturbacje na rynku ubezpieczeń społecznych, czyli bankructwo ZUS-u, że w ciągu siedmiu pokoleń, jako Polacy, PRZESTANIEMY ISTNIEĆ !!! Problem znany badaczom zjawisk demograficznych polega dodatkowo na tym, że jak współczynnik dzietności spada poniżej 1,5 i utrzymuje się na tym poziomie przez dwa pokolenia, to następnie, regularnie spada jeszcze bardziej. 1,3 więc może się nie obronić, a to może oznaczać, że znikniemy, jako naród, szybciej niż w siedmiu pokoleniach.

 4. Tymczasem Brytyjczycy podnoszą kwotę wolną od podatku do 11,5 tys. funtów. To oznacza, że już ponad 3 mln osób nie płaci ani funta podatku dochodowego. Ale jak to mówią Brytyjczykom wolno bo są bogaci, Chińczykom bo są państwem dużym, Luksemburczykom bo stanowią państwo małe, a nam nie, bo cholera ciągle jesteśmy za średni.

Comments are closed.