12 października 2016 r. na dworcu wąskotorowym w Rewalu odbyło się podsumowanie zakończonego sezonu przewozowego Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Spotkanie odbyło się w bardziej niż zwykle uroczystej oprawie, a to dlatego, że w tym roku nadmorska wąskotorówka świętuje swoje 120-lecie.

Przed częścią oficjalną zaproszeni goście, rewalscy radni oraz pracownicy spółki odbyli wspólną przejażdżkę kolejką na trasie Rewal – Pogorzelica. W czasie postoju pociągu na dworcu w Śliwinie uczestnicy imprezy ugoszczeni zostali przez sołtysa, radnego wsi oraz panie z koła gospodyń wiejskich poczęstunkiem z wyrobów kulinarnych własnej produkcji. Na następnej stacji, przy latarni morskiej w Niechorzu na gości czekała kolejna niespodzianka – rybacki poczęstunek rybny. W części oficjalnej, która miała miejsce w dworcowej sali konferencyjnej odbyły się prezentacje multimedialne, związane z historią Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, jej rewitalizacją oraz współczesną działalnością spółki. Podsumowano również zakończony sezon przewozowy 2016, w którym padł kolejny rekord ilości przewiezionych pasażerów – 158 844 osoby (w ubiegłym roku 150 880). Dodatkowym powodem do zadowolenia jest również fakt, że dochody spółki w dniu zakończenia regularnego sezonu przewozowego (30.09.2016 r.) zanotowały 19-procentowy wzrost w stosunku do roku ubiegłego.

8

Trzeba zaznaczyć, że wyniki te mogą się jeszcze nieznacznie poprawić, bowiem do końca roku pozostały trzy miesiące i spółka liczy na dodatkowe dochody, związane z jesiennymi i zimowymi kursami czarterowanymi. Podczas uroczystości w Rewalu wójt Robert Skraburski oraz prezes spółki Janusz Cetera skorzystali z okazji i uhonorowali postaci, które w wyjątkowy sposób zasłużyły się dla nadmorskiej wąskotorówki. Wyróżnione osoby otrzymały dyplomy uznania oraz pamiątkowe medale, wybite z okazji 120. rocznicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Po części oficjalnej zaproszeni goście mogli obejrzeć dworcową wystawę, poświęconą historii nadmorskiej wąskotorówki, przygotowaną przez Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.

18

Podczas uroczystości załoga Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowała się w mundurach, wzorowanych na historycznych uniformach kolejowych z początku XX wieku., które spółka otrzymała w wyniku zakończonej w ubiegłym roku rewitalizacji.

15 19 21 22

 

4 Komentarze

 1. Ja wiem, że robi się wszystko żeby inwestycję w kolejkę odtrącić jako sukces, ale fakty są nieubłagane. 50 mln samych kosztów budowy, a ile odsetek od kredytów, ile utraty reputacji, ile zaniedbań w innych miejscach, tego nikt nie zliczy. Kolejka to klęska Gminy Rewal oraz symbol beztroskiej megalomanii i nic tego nie zmieni. Gdyby zwyczajny przedsiębiorca zrealizował inwestycję, która nie zarabia nawet na odsetki od kredytów, to dawno poszedłby z torbami. Dla mnie jest to również symbol beztroski Rady 2006-2010, która ten projekt przygotowała i Rady 2010-2014, która ten projekt przyklepała. To również symbol braku materialnej odpowiedzialności Wójta i radnych za podjęcie tak daleko idącej, de facto rujnującej normalne gospodarowanie, niszczącej wszystkie działy i kierunki rozwoju, decyzji.

 2. Brawo !!! w końcu jakiś Sukces !!! Udało się to co zwykle wójtowi najlepiej wychodzi: rauty, poczęstunki, imprezy z okazji hojną ręką wydawanych pieniędzy i promocja wśród potencjalnych wyborców, gazeta napisze, portal fotkę umieści … a mi niedobrze się robi jak ktoś przy okazji kompletnej katastrofy ogłasza sukces i rozdaje medale. Całkowity brak wstydu, pycha, nadęcie i zuchwałość aż zabierają dech, po prostu SZOK !!!

  Co do meritum:

  Wizjoner w tłustych włosach wydał na kolejkę minimum 50mln, ( choć pewnie po podliczeniu pełnych kosztów i strat kwota będzie o 50% wyższa ) co po podzieleniu na 3800 mieszkańców gminy daje około 13200 zł czyli na rodzinę 4 osobową to około 52 tys zł.

  Tak drodzy Państwo !!! to pokazuje skalę głupoty i nonszalancji lokalnego menago. Za tą kolejkę gmina mogła by każdemu z nas kupić całkiem niezły nowy samochód. A to przecież nie wszystko, bo za dopłaty coroczne do kolejki starczyłoby spokojnie dla każdego z nas na przeglądy, ubezpieczenie i paliwo na cały rok. Jednym słowem byłby raj.

  A my przecież chcemy tak niewiele: czystą wodę, regularny odbiór śmieci, trochę lepsze drogi, niższe podatki, aby z oczyszczalni latem nie śmierdziało, aby światła na ulicy świeciły, pijacy nie straszyli w sezonie turystów, straż gminna zamiast karać kierowców powinna uspokajać bandy wyrostków po zmroku itd itp same prozaiczne sprawy. Samochody i paliwo kupimy sobie sami …

  Obawiam się jeszcze jednego !!! nie wiem co wójt bierze lub pali, ale jego pomysł mariny w Pobierowie jest totalnie odjechany. Koszty tej inwestycji byłyby z kosmosu, każdy mieszkaniec mógłby sobie kupić za nie poduszkowiec lub wodolot. Więc może od razu kosmodrom wybudować jak w Canaveral. Wójt światowy człek w hameryce się obracał, słoma z butów daleko wepchnięta, to się zna wieloryby nam nad Bałtyk ściągnął to tylko czekać aż promy kosmiczne w Rewalu startować będą.

  Z drugiej strony od takiej inwestycji zwyczajowe 10% przytulić to każdy by chciał … i może o to chodzi, a ja tu głupi o śmieciach i wodzie.

Comments are closed.