Od soboty do połowy października można podziwiać w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu nową wystawę zatytułowaną “Dom Rybaka”. Jest to projekt przygotowany dzięki współpracy niechorskiej placówki z Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Wystawa to rekonstrukcja typowej dla tutejszych okolic chaty rybackiej z przełomu lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Przypomnijmy, że Rewal i Niechorze uzyskały status seebad, czyli wczasowiska, jeszcze w XIX wieku. Dzięki temu wiodący dotąd skromny żywot rybacy mogli sobie pozwolić na podniesienie standardu życia. Meble i sprzęty ręcznie robione zostały zastąpione kupnymi, takimi jak w miastach.

Kuratorem wystawy obrazującej ten proces jest Iwona Karwowska ze szczecińskiego muzeum, a wykorzystano eksponaty pochodzące z tejże placówki. Na inaugurację ekspozycji przyjechał m.in. Dyrektor Muzeum Narodowego Leszek Karwowski. Było też grono turystów, którzy chcieli skorzystać z nadarzającej się okazji – w dniu otwarcia wystawę można było obejrzeć za darmo. Pozostałych chętnych muzeum zaprasza codziennie, ale tym razem trzeba będzie już wykupić bilet wstępu. W ramach biletu można oczywiście zobaczyć pozostałe ekspozycje niechorskiego muzeum. Wiele eksponatów pochodzi stąd – od mieszkańców, którzy rybołówstwem trudnią się już od wielu dekad.