W Pustkowie odbyło się w piątek nadzwyczajne zebranie wiejskie, a jego głównym punktem była dyskusja na temat budowy kościoła, która to inicjatywa jest obecna wśród mieszkańców tej miejscowości już od kilku lat.

Opinia Kościoła

Na zebraniu pojawiło się 20 osób, w tym gość specjalny – proboszcz rewalskiej parafii ks. Krzysztof Przybyło, który przedstawił swój punkt widzenia na sprawę a także punkt widzenia księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Ksiądz proboszcz w krótki i rzeczowo omówił sytuację. Powiedział, że chciały uniknąć sytuacji, aby był to budynek postawiony tylko dla trzech czterech osób, które będą regularnie przychodzić, bo „Kościół, to nie cegły ale ludzie”. W związku z tym przypomniał o mieszkających w Pustkowie greko-katolikach, których chętnie w tej świątyni widziałby arcybiskup metropolita. Problemem jest póki co jednak lokalizacja, gdyż na ten moment prawnie możliwa jest budowa jedynie na błoniach, gdzie obecnie znajduje się tymczasowa kapliczka.

Ksiądz Krzysztof podkreślił także jak istotny jest sam projekt, gdyż obecnie forsowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pustkowa wpasowuje się jedynie w lokalizację nad samym morzem, ale już nie w centrum. Jeszcze inną wizję ma podobno arcybiskup, będący orędownikiem budowy kościoła w stylu góralskim nawiązującego do idei repliki krzyża z Giewontu. Obie koncepcje jednak nie wpasowywałyby się architektonicznie w lokalizację nad stawem.

Kościół tak, ale nie na błoniach

Jak się okazało, mieszkańcy byli mocno przeciwni budowie kościoła na błoniach, gdyż tamto miejsce chcieliby przeznaczyć na nową świetlicę i plac festynowy. Kościół widzieliby na terenie zarządzanym przez Urząd Morski w pobliżu Bałtyckiego Krzyża Nadziei. Ich zdaniem wszelkie działania powinny być nastawione na zalegalizowanie możliwości wybudowania świątyni w tamtym miejscu. Tym bardziej, że jak stwierdziła pani Małgorzata Matecka, ksiądz proboszcz obiecał, że odda teren na błoniach, jeśli będzie prawnie możliwa budowa na klifie pod krzyżem.

Nie było głosów, które oponowałyby samej idei budowy kościoła w Pustkowie. Sołtys Władysław Hagaj zaprezentował zdjęcia tłumów, które w sezonie uczestniczą w mszach polowych odprawianych w kapliczce, aby podkreślić, że idea to nie kaprys kilku osób, ale rzeczywista potrzeba.

Z inicjatywą do wojewody

Trwałą burzliwa dyskusja, którą uspokoiła pani Matecka, która przedstawiła inicjatywę przyjętą pozytywnie przez większość obecnych. Chodzi o próbę przedstawienia racji mieszkańców i osób wspierających wojewodzie Markowi Tałasiewiczowi, aby ten podjął decyzję o przekazaniu należącej do Skarbu Państwa działki przy krzyżu na rzecz gminy z przeznaczeniem pod budowlę sakralną. W doprowadzeniu do spotkania miałby pomóc radny wojewódzki Artur Łącki. W zbieranie podpisów mieszkańców pod listem do wojewody zadeklarował swoje zaangażowanie Jan Hodowaniec.

W ten sposób przełożono dalszą dyskusję na temat kościoła do czasu określenia swojego stanowiska przez wojewodę zachodniopomorskiego.

Książka o akcji Wisła

Drugim punktem zebrania była krótka dyskusja na temat organizacji inauguracji książki o akcji Wisła napisanej na podstawie wspomnień żyjących uczestników wydarzeń sprzed 68 lat, a wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury. Zdecydowano, że tematem zająć się powinna nowa rada sołecka, która zostanie wybrana 9 kwietnia. Ponieważ nie było wolnych wniosków, więc tym akcentem zebranie wiejskie w Pustkowie zostało zakończone.

1 komentarz

 1. Kościół w małej miejscowości, gdzie duża część to prawosławni…, ciekawe kto miałby to finansować?

 2. Kuria nie dołoży do tego ani złotówki, bo nigdy tego nie robi. Jak ktoś chce mieć nowy kościół, to musi sam sfinansować budowę. A na utrzymanie łożyć będą parafianie ze Śliwna i Rewala

 3. w artykule jest mowa o grekokatolikach,Panie Pawle, to nie ta sama grupa wyznaniowa, co prawosławie 🙂

 4. 😀 właśnie szedłem sobie spać i tak mnie coś natchnęło 😛 przy myciu zębów – by sprawdzić.. o jakim kościele jest mowa w artykule, bo tak przez chwilę zwątpiłem 😀 Tak czy siak, wg mnie – stawianie kościoła w takiej .. metropolii jak Pustkowo jest tak samo bez sensu jak kolejny kościół w np. Śliwinie czy Trzęsaczu, bo dlaczego by nie wybudować i w tych wioskach?

  Żeby nie było, w kościele jestem tak prawie co niedziela 😛 ale wydaje mi się, że mam zdrowe spojrzenie na ten temat i nie sądzę by budowanie w każdej miejscowości kościoła miało sens. Podobnie rzecz się ma budowania w każdej wiosce boiska…, w sumie tylko Pustkowo i Pogorzelica nie ma jeszcze 😛

  Rozumiem – gmina Rewal.. sama nazwa do czegoś zobowiązuje (tak to wygląda), fajne to wszystko, zadbane itd., niemniej miejscami przesadzone, aż za bardzo.

  Rok temu bylem świadkiem jak w ŚLIWINIE ludzie wsiadali do wąskotorówki (jechałem całą trasę) i wsiedli i tak komentowali.. po cholerę ten dworzec, wysiedli w wiosce w której nic nie ma 😀 hehe pochodzili po Śliwinie i poczekali na dworcu na kolejkę 😀

  Dworce te są mylące 😀 tak samo w Niechorzu tam na wypizdowie (.. latarni? .. ten dworzec). No niech tam ktoś wysiądzie kto nie zna terenu 😛 pochodzi sobie po polach i łąkach. Odwiedzi uzbrojenie … tej tam transformatorowni 😛 i to wszystko 😛

  Może latem w Pustkowiu ludzie by byli w tym kościele, ale zimą.. po sezonie? Hehehe.To w Rewalu są pustki.. w Pustkowiu było by faktycznie PUSTO :p

  POZDRAWIAM.

 5. Bardzo dużo zdrowego rozsądku w tym, co Pan mówi. Też uważam, że potrzeba nam więcej rozsądku, mniej aspiracji. Bo niestety mamy przerost formy nad treścią. 🙂 Pozdrawiam

 6. Jeśli mieszkańcy chcą i zbiorą fundusze (m.in. od turystów), to dlaczego mają nie budować? Projekt kościoła z tą przeszkolną ścianą jest niezwykle piękny; moim zdaniem warto takie śmiałe i odważne inicjatywy popierać. To dzięki takim pomysłom powstają ciekawe miejsca. Piękno przybliża ludzi do Boga, więc taki kościół ma sens. Jak będzie zgoda i wsparcie biskupa na budowę takiego kościoła, to sam też się dorzucę. Bo to jest chyba obecnie problem – nie ma zgody co do samej budowy, jak również miejsca i projektu. A szkoda, mi bardzo podoba się pomysł mieszkańców.

 7. Panie szanowny Turystą z Wrocławia: … ten kościół to ma być atrakcja turystyczna ? Chcesz Pan piękna w stylu .. ehem.. jedź Pan do Lichenia.. odważna inicjatywa .. a raczej bardzo przesadzona /inna sprawa Jasna Góra – tam robi to wrażenie i to w innym znaczeniu tego słowa/. Na budowę czegoś takiego jak w projekcie jakieś tam dorzucenie się turystów będzie kroplą, to tak jakby pot w morzu spłukać 😀 Nie będzie to zauważalne.

  Turyści jak najbardziej by taki kościół odwiedzali, ale czy to jest celem jego budowy ?
  Pustkowo ma swój urok bo jest.. pusto 😀 Nie jest to kongo jak w Pobierowie czy innych miejscowościach.

  Ale co ja tam się znam 😛