Trudno wyobrazić sobie długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała bez festiwalu gitarowego w Trzęsaczu. Impreza w ubiegłym roku barwnie obchodziła swoją „osiemnastkę”. Czy równie efektownie będzie w tym roku?

Na pewno dla uczestników festiwalu wielką gratką będą codzienne warsztaty muzyki kameralnej, które prowadzić będzie japoński mistrz Yoshimasa Yoshida. Ten wirtuoz gitary w zeszłym roku zachwycił widzów swoim koncertem, teraz będzie się dzielił swoim kunsztem z adeptami muzyki gitarowej.

Dla tych, którzy przychodzą na festiwal, aby tylko słuchać, głównym punktem programu powinien być czwartkowy występ kwintetu Niibori Guitar Ensemble Twinkle, poprzedzony m.in. występem Adama Zalasa, którego warto posłuchać nie tylko ze względu na to, jak gra, ale też jak przeżywa muzykę na scenie. Tego dnia wystąpi też dyrektor festiwalu Cezary Strokosz w towarzystwie dwójki japońskich muzyków – Kazuyuki Terady i wspomnianego już Yoshimasy Yoshidy. Wieczorem, już w willi Kliper, pojawi się natomiast Wojtek Puchowski, którego grę na instrumentach „przypominających gitarę” po prostu trzeba zobaczyć, bo słowami niezwykle trudno to opisać.

W piątek magnesem będzie zapewne bardzo utytułowany duet Kupiński Guitar Duo oraz wyjątkowy koncert piosenek Jonasza Kofty i Jana Wołka pt. „Trzeba marzyć” przygotowany przez jazzowy tercet: Nula Stankiewicz, Andrzej Jagodziński i Janusz Strobel. Zwłaszcza to ostatnie nazwisko jest doskonale znane w polskiej muzyce rozrywkowej, gdyż muzyk ten skomponował wiele piosenek dla Ewy Bem, Ryszarda Rynkowskiego, Edyty Geppert czy Ireny Santor.

Sobota to oczywiście koncert laureatów poprzedzony występem tzw. orkiestry festiwalowej, za przygotowanie której odpowiadać będzie wszechobecny tego roku Yoshimasa Yoshida.

Zapraszamy wszystkich do kościoła neogotyckiego w Trzęsaczu od czwartku do soboty. Koncerty zaczynają się od godz. 20:00. Wstęp jest tradycyjnie wolny, ale pojemność świątyni jest ograniczona, więc sugerujemy nie przychodzić na ostatnią chwilę.