Tradycyjnie w Boże Ciało rozpocznie się w Trzęsaczu Międzynarodowy Festiwal Gitarowy, który w tym roku świętować będzie swoje 18. urodziny. Przeglądając program imprezy można się spodziewać wielu niezapomnianych wrażeń.

„Osiemnastkę należy świętować z przytupem” – mówi Cezary Strokosz, dyrektor festiwalu. „Choć nie obyło się bez pewnych zawirować, dzięki renomie, jaką już posiadamy, udało się zebrać bardzo interesujące grono muzyków, którzy pojawią się na początku czerwca w Trzęsaczu.”

Na plan pierwszy wybija się przede wszystkim nazwisko Marka Pasiecznego, który od lat mieszka i komponuje zagranicą – wcześniej Australia, teraz Anglia. To postać świata gitary bardzo dobrze rozpoznawalna na całym świecie. Jest też miłośnikiem trzęsackiego festiwalu, kilka lat temu swoją kompozycję poświęcił dyrektorowi Strokoszowi. W tym roku Marek wystąpi w duecie z wiolonczelistą Andrzejem Bauerem.

Innym nazwiskiem, które przyciągnie z miłośników muzyki gitarowej jest prawdziwa gwiazda tego instrumentu w Ameryce Południowej, ale też dobrze znany w Europie, Wenezuelczyk Gabriel Guillen. Ten brodaty, zwykle szeroko uśmiechnięty Latynos mino swojego statusu gwiazdy, chętnie współpracuje z młodymi artystami, których stara się promować na swoim kontynencie.

Tradycyjnie już w ostatnich latach pojawia się w Trzęsaczu akcent japoński. W tym roku jest nim Yoshimasa Yoshida, dla którego będzie to druga wizyta na tym festiwalu. Innym ciekawym wydarzaniem będzie koncert żeńskiego kwartetu gitarowego, który realizuje bardzo atrakcyjny projekt, a melomani będą mogli wysłuchać go m.in. w Trzęsaczu.

Organizatorzy zapraszają oczywiście na wszystkie przygotowane wyszarzenia – zarówno te w kościele, jak i te w willi Kliper. Szczególnie jednak zapraszają na sobotni koncert laureatów, gdzie swoje umiejętności zaprezentują młodzi muzycy, którzy rywalizowali przez trzy dni w części konkursowej. Festiwal w Trzęsaczu przyciąga regularnie czołowych młodych adeptów gry na gitarze z najlepszych polskich szkół. Ich nieszablonowe interpretacje potrafią zaskoczyć nie tylko widzów, ale i jurorów. Zapewne tak samo będzie w tym roku.

Jak wypadnie osiemnastka festiwalu, będzie można się przekonać już od 4 czerwca w kościele neogotyckim w Trzęsaczu.

festiwal_gitarowy_trzesacz