Do 16 marca trwają ogłoszone przez wójta gminy Rewal konsultacje w sprawie projektu uchwały dotyczącego wyznaczenia kąpielisk i wież ratowniczych na terenie naszej gminy w sezonie letnim 2015.

Zgodnie w przedstawionym na BIP-ie projektem (dostępny tutaj), w naszych miejscowościach zaplanowano następuje kąpieliska:

 • Pobierowo o długości 400 metrów z 4 wieżami ratowniczymi,
 • Pustkowo o długości 200 metrów z 2 wieżami ratowniczymi,
 • Trzęsacz o długości 200 metrów z 2 wieżami ratowniczymi,
 • Rewal o długości 300 metrów z 3 wieżami ratowniczymi,
 • Niechorze o długości 100 metrów z 1 wieżą ratowniczą,
 • Pogorzelica o długości 200 metrów z 2 wieżami ratowniczymi.

Jak widać zaplanowano w uchwale 1400 metrów plaż strzeżonych (kąpielisk), które obsługiwać będą ratownicy pracujący na 14 wieżach. Ponadto okres pracy ratowników, zgodnie z zapisami w projekcie, obejmować będzie przedział między 26 czerwca a 31 sierpnia.

Można się tylko domyślać, że umieszczenie tego projektu do publicznej wiadomości z opcją przeprowadzenia konsultacji społecznych – na wskazanej stronie w BIP-ie jest do pobrania druk, na którym można składać swoje uwagi – wynika z faktu, że ostatnio głośno jest o tym, by zasięgać opinii wśród mieszkańców przy podejmowaniu decyzji. Zachęcamy do skorzystania z tej szansy i wypowiedzenia się. Zostały jeszcze prawie dwa tygodnie.

1 komentarz

 1. widać wprowadzanie następnych oszczędności, bo z dotychczasowych 22 stanowisk ratowniczych pozostaje 14. Ciekawe co na to prywatne firmy które w drodze przetargu mają zapewnione funkcjonowanie latem, ciekawe czy zrezygnują z należności około minimum 50 tysięcy złotych. Z tego można również wywnioskować że to na czym nam zależało, czyli bezpieczeństwie przebywających turystów, zaczyna upadać. Jak w Niechorzu ma się czuć bezpiecznie ktoś na plaży wiedząc że na ponad 1000 metrów długości plaży będzie 3-4 ratowników.

  • Jacek, jesteś pewien, że znika 6 wież ? Bo jeśli chodzi o metry, to jest chyba to samo, co w latach poprzednich, a odległość pomiędzy wieżami o ile dobrze pamiętam, też jakieś przepisy regulują. Ale mogę się mylić.

 2. 1) Kąpielisko Pobierowo – obejmujące 400 m linii brzegowej
  2) Kąpielisko Pustkowo – obejmujące 200 m linii brzegowej
  3) Kąpielisko Trzęsacz – obejmujące 200 m linii brzegowej
  4) Kąpielisko Rewal – obejmujące 300 m linii brzegowej
  5) Kąpielisko Niechorze – obejmujące 100 m linii brzegowej
  6) Kąpielisko Pogorzelica – obejmujące 200 m linii brzegowej
  Z tego co wiem to na każde stanowisko ratownicze przypada 100 metrów, z tego wynika że w Niechorzu będzie tylko na wschód od ulicy Krakowskiej a było jeszcze na wschód od ulicy Starowiejskiej i Wschodniej, tak samo brakuje mi Pogorzelicy. Z tego wynika że dla firmy Doran wycięto stanowiska ratownicze. Również w Rewalu znika stanowisko które było na wysokości zejścia przy ulicy Klifowej z Różaną. Na mapach graficznych jednoznacznie zaznaczono.

  • Może masz rację, ale jak wejdziesz w uchwałę z marca 2014 roku, to jest w niej 14 stanowisk i na Niechorze przypada 100m i jedno stanowisko, tak że wobec tamtej uchwały nic się nie zmieniło.

 3. W takim razie wychodzi że stanowiska ratownicze które stoją na plaży nie znajdują się w niektórych miejscach na obszarach kąpielisk. Maszt z Błękitną Flagą w Niechorzu znajduje się poza kąpieliskiem a powinien być w obszarze kąpieliska czyli pomiędzy ul. Krakowską a Słoneczną. To takie nagminne wprowadzanie społeczeństwa w błąd w Naszej Gminie.

 4. Żwirek, a może na stronie Szymon zamontuje licznik i automatycznie będzie się zmieniał.