Uzdrowisko Kamień Pomorski w krótkim czasie przeszło wielką metamorfozę i stało się jednym z najnowocześniejszych sanatoriów w kraju świadczącym usługi stomatologiczne oraz rehabilitację na światowym poziomie.

Stereotyp sanatorium to w przypadku Kamienia Pomorskiego już historia. W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy przeprowadzono tu wiele inwestycji, zakupiono najnowocześniejszy sprzęt, rozszerzono zakres usług.

Stomatologia na światowym poziomie!

Dotychczasowy obraz sanatorium zmieniła nowoczesna Klinika Stomatologiczna. Nie tylko pacjenci i kuracjusze, ale każdy, kto zechce zadbać o swoje zęby, może skorzystać z pełnej gamy usług wykonywanych przy użyciu najnowszych technologii i światowej klasy sprzętu. Co istotne, ceny nie są światowe, lecz nasze, normalne.

– Wykonujemy praktycznie wszystkie zabiegi w ramach stomatologii zachowawczej, protetyki, chirurgii stomatologicznej, periodontologii, kosmetyki oraz profilaktyki i higieny jamy ustnej. Wszystko przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, który oddaliśmy w ręce najlepszych fachowców – informuje Grażyna Grzesiek, koordynatorka w Klinice Stomatologicznej.

Jedno z takich urządzeń wykonuje zdjęcia RTG poszczególnych zębów, całej szczęki i żuchwy, stawów skroniowo – żuchwowych. Jak nas poinformowano, wykonanie zdjęcia punktowego kosztuje 30 zł, a pantomogramu – 50 zł. W klinice wykonywane są także badania diagnostyczne tomografem komputerowym 3D. Za nie trzeba zapłacić 300 zł.

– Aby zrobić prześwietlenie, nie trzeba się wcześniej zgłaszać, lecz należy po prostu do nas przyjść i po kilku minutach zdjęcie jest gotowe. Na pacjentów czekamy we środy, czwartki i piątki od godz. 9 do 17 – dodaje Grażyna Grzesiek.

Prawdziwym cudem najnowszej technologii w Klinice Stomatologicznej uzdrowiska jest CEREC – jedyny na świecie komputerowy system, który umożliwia wykonanie odbudowy pełnoceramicznej zębów na miejscu i w trakcie jednej wizyty!

– Pacjent, korzystający z takiej usługi, pozbywa się krępującego niejednokrotnie, dużego dyskomfortu estetycznego towarzyszącego rozciągniętemu w czasie leczeniu protetycznemu tradycyjną metodą. Dla osób aktywnych zawodowo, pracujących wśród ludzi to bardzo ważne – podkreśla Grażyna Grzesiek.

Specjalistyczna rehabilitacja

– Osiągamy niezwykłe efekty w leczeniu i rehabilitacji pacjentów neurologicznych, kardiologicznych, z chorobami reumatologicznymi, a także z innymi dolegliwościami ogólnoustrojowymi, wykorzystując wyjątkową bazę, najnowocześniejszy sprzęt, naturalne bogactwa uzdrowiska oraz doświadczenie i specjalizację w balneologii personelu medycznego – mówi dr Bogumił Korczyński, dyrektor ds. medycznych w Uzdrowisku Kamień Pomorski S.A.

Dowodem na to jest jedna z pacjentek, która kilka miesięcy temu przeżyła osobisty dramat na skutek udaru pnia mózgu. Aktywna do tej pory kobieta została sparaliżowana w znacznym stopniu i skazana na życie na wózku inwalidzkim.

– Nie poddałam się, podjęłam wyzwanie – mówi pani Monika Rachuta. – Wymagałam dużej pomocy. Pod dwóch pobytach i rehabilitacji z egzoszkieletem oraz z lokomatem jestem samodzielna, w małych pomieszczeniach poruszam się swobodnie, a w dużych przestrzeniach przy pomocy jednej kuli. Moim celem i marzeniem jest odzyskać całkowitą sprawność – dodaje.

– Egzoszkielety to jeszcze nowość w naszym kraju i w Europie, choć zainteresowanie systematycznie rośnie – twierdzi dr Bogumił Korczyński. – W Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzą nasze urządzenia, są bardzo popularne i szeroko wykorzystywane w rehabilitacji osób z różnymi dysfunkcjami narządu ruchu. Naszymi możliwościami i ofertą interesują się już nasi najbliżsi sąsiedzi: Skandynawowie i Niemcy. Coraz powszechniej bowiem dostrzegane i doceniane są korzyści, które egzoszkielet niesie dla całego organizmu pacjenta, skazanego często przez wiele lat na funkcjonowanie w ograniczonym stopniu i w jednej pozycji siedzącej.

Pionizacja i wykonanie naturalnych ruchów pozytywnie oddziałuje na wszystkie organy i układy ustroju, poprawiając ich wydolność. Po zaledwie kilku zabiegach znikają u takich pacjentów bardzo dokuczliwe kłopoty trawienne i układu pokarmowego. Często mówią, że dzięki egzoszkieletowi wracają do życia.

Aby przekonać się, jak bardzo zmieniło się sanatorium w Kamieniu Pomorskim, najlepiej sprawdzić to osobiście, korzystając z gotowych, oferowanych pakietów i zabiegów. Po konsultacjach z lekarzem oraz fizjoterapeutą jest możliwość ustalenia indywidualnych programów leczenia, profilaktyki i rehabilitacji. Podobnie jak w przypadku zabiegów z wykorzystaniem naturalnych surowców – solanki i borowiny wpływających na samopoczucie, poprawię sylwetki i urody, które w nowoczesnym, zmienionym sanatorium w Kamieniu są powszechnie stosowane.

Maciej Baranowski