Na ostatnim zebraniu wiejskim w Niechorzu wójt westchnął, oby można zmienić tu klimat – przypuszczam chodziło mu o temperaturę wody, powietrza a nie o emocje w gminie…

Otóż nawiązując do klimatu i różnych jego aspektów warto podkreślić, że mamy nad morzem najbardziej czyste powietrze w całym kraju. O oddychaniu pełną piersią mogą pomarzyć mieszkańcy Krakowa, Sląska, wszystkich dużych miast a także kurortów w południowej Polsce z Zakopanem czy Karpaczem na czele.

Mamy tu atut, którym wspaniale można promować region ale też niewyobrażalnie pozytywny aspekt jakości życia stałych mieszkańców. Warto sobie uświadomić ten niewidoczny, ale odczuwalny fakt i cieszyć się nim każdego dnia.

Pomimo tej radosnej rzeczywistości albo może właśnie dlatego, tym bardziej czujemy czasem dziwny dymek zalatujący tu i ówdzie i odstraszający cennych, zimowo-jesiennych wczasowiczów no i podtruwający mieszkańców. Podczas spalania odpadów, takich jak plastikowe butelki, folie, opony powstaje ogromna ilość szkodliwych substancji, w tym rakotwórcze i mutagenne dioksyny, furany i węglowodory aromatyczne. Emisje te stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, w szczególności dzieci i osób starszych.

Ostatnio Prezydent RP podpisał uchwałę antysmogową, Daje ona samorządom możliwość wpływania aktywnie na jakość ogrzewania: np. na używany opał, parametry pieców i instalacji.
Ponadto wójt już teraz ma możliwość egzekwowania zakazu spalania śmieci poprzez interwencje Straży Gminnej, która może pobrać próbki z paleniska, wykazujące laboratoryjnie rodzaj opału z ostatnich kilkunastu dni i ukarać winnych mandatem w wysokości do 500 zł. Kontrole mogą być przeprowadzane bez zapowiedzi, a odmowa wpuszczenia funkcjonariuszy na teren nieruchomości stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (art. 225 Kodeksu karnego). Warto o tym wiedzieć, gdy sąsiedzi kopcą…..

A tych co palą „po bożemu” węglem i drewnem zachęcam do lektury portalu Czysteogrzewanie.pl, bo prostymi środkami, np. podpalając „od góry” można osiągnąć lepsze, czystsze i tańsze ciepełko, ku radości nas wszystkich.

Pozdrawiam serdecznie
Ania Łabucka-Buttenschoen
Stowarzyszenie Ochrony i Rozwoju Wybrzeża Rewalskiego

1 komentarz

  1. super, że temat został podjęty na zebraniu! Już w aktualnym sezonie grzewczym zaobserwowała niepokojący dym i zapach z komina sąsiadki…