Nie ucichły całkowicie echa dyskusji na temat dzierżaw długoletnich w naszej gminie. I być może nie ucichną, bo pojawia się kolejny odcinek tego mini serialu, znów dotyczący Rewala.
Z informacji, jakie można wyczytać na rewalskim BIP-ie (zobacz http://www.bip.rewal.pl/dokumenty/6712) , do dyskusji na komisjach Rady Gminy trafi temat dzierżawy na 30 lat na działkach nr 59 i 60/4 w Rewalu, czyli tych znajdujących się u zbiegu ulic Mickiewicza z Westerplatte w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się stacja paliw. Powierzchnia terenu planowanego do dzierżawy obejmuje 700 m kw.

Zgodnie z tym, co można wyczytać w uzasadnieniu projektu przygotowanego przez Wójta Gminy Rewal, na terenie wspomnianej działki mają powstać dwa parterowe pawilony handlowe o łącznej pow. 450 m kw. W ramach inwestycji inwestor ma przygotować na własny koszt miejsce pod punkt informacji turystycznej, który pozostanie do dyspozycji władz gminy Rewal.

Warunkiem realizacji inwestycji jest zrealizowanie jej zgodnie z istniejącym projektem, który został dołączony do uzasadnienia projektu uchwały. Jak widać, zakłada on odcięcie przejazdu z ulicy Mickiewicza na ulicę Westerplatte obok przystanku autobusowego oraz utworzenie pieszego ciągu komunikacyjnego między oboma pawilonami. Budynek przeznaczony na punkt informacji turystycznej miałby stanąć na wysokości obecnego przystanku kolejki retro.

Z dokumentacji wyczytać można także, że istnieje pozytywna opinia Rady Sołeckiej (brak informacji, kiedy została wydana). Decyzję odnośnie czasu trwania umowy dzierżawnej pozostawia się w gestii Rady Gminy. Warto przy tej okazji nadmienić, iż zgodnie z polskim prawem umowa opiewająca na 30 lat nie oznacza automatycznego uznania jej za zawartą na czas nieokreślony. Dzieje się tak dopiero po przekroczeniu tego okresu choćby o jeden dzień.

Przypominamy, że poprzednie przypadki propozycji umów wieloletnich doprowadziły do zwołania zebrań wiejskich w Niechorzu oraz w Rewalu, gdzie mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw. Nie musi to jednak automatycznie oznaczać sprzeciwu wobec opisywanej tutaj inwestycji.

Zobacz projekt uchwały…

 

Wizualizacje

plan

rewal_01 rewal_02 rewal_04 rewal_05

1 komentarz

  1. W odróżnieniu od Parków ( Miniatur i Wieloryba ) gdzie inwestycje są niewielkie, a składniki biznesu bez problemu można ze sobą, po zakończeniu okresu dzierżawy, zabrać, w tym wypadku mamy przedsięwzięcie i kosztowne i trwale powiązane z gruntem, więc 30-letni okres dzierżawy jest jak najbardziej uzasadniony. Pozytywna opinia Rady Sołeckiej oznacza, że również potrzebny. Nie mam więcej pytań.