Na początku chciałbym z przyjemnością powiadomić Was, Drodzy Czytelnicy, że nastąpiła drobna zmiana w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Rewal, czyli popularnym BIPie (bip.rewal.pl). Od niedawna można zobaczyć nagrania wideo z posiedzeń komisji oraz sesji Rady Gminy. Aktualnie są dostępne tylko nagrania z ostatnich kilku posiedzeń, ale kolejne mają być publikowane regularnie.

Jeden z dostępnych filmów, który gorąco polecam, dotyczy posiedzenia Komisji Finansowej, które odbyło się w ubiegłą środę. Nagranie jest dość długie, dlatego pozwolę sobie wypisać kilka najistotniejszych kwestii, jakie omawiano.


Komisja finansowa działa od niemal roku (pisaliśmy i tym) i dotychczas w posiedzeniach uczestniczyła tylko garstka radnych. Pan Wójt zaszczycił komisję finansową swoją obecnością dokładnie raz, a rekomendacje do planu naprawczego przez nią wypracowane niemal w całości zignorował. Ostatnie posiedzenie było jednak wyjątkowe. Tym razem na posiedzeniu pojawili się niemal wszyscy radni. Dyskusja była jak zwykle gorąca, ale świetle ostatnich wydarzeń, radni najwyraźniej uświadomili sobie, że wzajemne animozje trzeba odłożyć na bok i czas wypracować wspólne stanowisko. Wójta Gminy niestety nie było.

Odwołanie od decyzji RIO

Jako pierwszy głos zabrał radny Paweł Żoła – Przewodniczący Komisji. Odniósł się do negatywnej opinii RIO dotyczącej programu naprawczego. Regionalna Izba Obrachunkowa podjęła swoją decyzję na podstawie trzech czynników: samego dokumentu oraz kontroli przeprowadzonych w Gminie Rewal w latach 2014 i 2015. Analiza tych elementów w kontekście sytuacji Gminy Rewal dała ocenę negatywną. Teraz najważniejsze jest, aby napisać odwołanie od tej decyzji oraz szybko rozpocząć pracę nad nowym planem naprawczym oraz budżetem na rok 2016. Aktualny projekt budżetu najprawdopodobniej również otrzyma ocenę negatywną. Jedyna szansa, abyśmy sami mogli ustalić budżet Gminy, gdy zostanie przyjęty nowy – bardziej wiarygodny – plan naprawczy.

Piotr Skoczeń, który jest doradcą komisji, również wyraził opinię, iż należy napisać odwołanie od decyzji RIO, aczkolwiek z zastrzeżeniem, że możemy odnieść się do zaledwie kilku technicznych zarzutów jakie przedstawiła Izba. Ponadto zauważył, że dokument RIO jest wyrazem kompletnego braku zaufania Izby do działań Wójta Gminy Rewal, na dowód czego przytoczył zdanie:

„Wszelkie ustawowe ograniczenia mogą okazać się nieskuteczne w zakresie ograniczenia wielkości długu, jeśli decydenci Gminy Rewal zagadnienia długu będą traktować nierozsądnie.”

W dalszej części wypowiedzi pan Piotr stwierdzi, że de facto w Gminie Rewal obowiązuje plan naprawczy uchwalony w roku 2013. Gmina od 2 lat powinna wprowadzać działania naprawcze, ale niestety tego nie czyni. Już w planie naprawczym niedawno uchwalonym zobowiązaliśmy się do podjęcia pewnych działać, np kontroli nieruchomości. Ostatecznie nie przeprowadziliśmy żadnej kontroli i efekt finansowy jest zerowy!

Gorący temat – Parkowa

Najbardziej burzliwa część obrad dotyczyła remontu ulic Parkowej, Rycerskiej i Wesołej w Rewalu Pisaliśmy o tym wielokrotnie, więc tym razem nie będę już tego tematu drążyć. Zachęcam tylko do wysłuchania dyskusji na ten temat – zaczyna się ok. 46 minuty nagrania. Jedyna uwaga, jaka przychodzi mi do głowy, to chyba warto byłoby odszukać nagrań z sierpniowej sesji Rady Gminy, kiedy to przez wiele godzin debatowano nad sensownością i realnością tej inwestycji i porównać wypowiedzi Radnych wtedy i dziś.

Co nas czeka?

Pod koniec debaty ponownie głos zabrał Pan Piotr Skoczeń i wyraził opinię, że:

„…na bazie doświadczeń wszyscy możemy stwierdzić, że Gmina dalej będzie funkcjonować fatalnie i jej wiarygodność nie wzrośnie (…) jestem pewien, że Wójt nie będzie zwalniał ludzi, nie będzie wprowadzał oszczędności, nie będzie ściągał podatków i nie będzie reformował. (…) Jeżeli mamy pisać i uchwalać nowy plan, to jak sprawić, aby to było jakoś wdrożone? Moim zdaniem Pan Wójt tego nie gwarantuje, wręcz przeciwnie gwarantuje, że to nie zostanie dokonane (!)”
„…referendum” – padła cicha odpowiedź z sali.

Referendum czy komisarz?

Po kolejnym roku władzy Pana Wójta Roberta Skraburskiego wiemy na pewno, że sytuacja Gminy Rewal się pogorszyła. Pan Wójt nie potrafi i prawdopodobnie nie chce wprowadzać jakichkolwiek działań naprawczych. W tym kontekście musimy jako mieszkańcy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy czekamy na Komisarza, czy zorganizujemy referendum w celu odwołania Wójta Gminy Rewal.

Właściwie to pytanie należałoby zadać inaczej: Czy wolimy, aby powołany z zewnątrz technokrata zrobił porządek, czy wolimy wziąć sprawy we własne ręce?

19 Komentarze

 1. Proponuję by radni zaczęli od siebie…, praca za symboliczną złotówkę. Bez diet i bez dodatków za komisje. Jakoś o tej formie oszczędności nikt z radych nie wspomina.

 2. To akurat słaby argument – pierwsze co zrobiła Rada rok temu, to znacząco obniżyła diety, nie tylko sobie ale i Wójtowi pensję i uposażenia Sołtysów. W poprzedniej kadencji na każdą sesję zamawiany był catering za ponad 4000 zł – obecna rada z tego zrezygnowała. Jedyne oszczędności jakie poczyniono to w radzie gminy. Można oczywiście więcej – czemu nie ale warto pamiętać że radni też pracują i niektórzy muszą brać zwolnienia z pracy na sesje i komisje, jak obniżymy im diety do zera to będą musieli dokładać do bycia radnym – jeśli to ma nam pomóc – super ! tylko jakoś wątpię

 3. W ostatnich dniach byłem złożyć .. datek dla gminy 😛 w postaci mandatu za ciężką nogę. Czekając na mandat w biurze fotoradarów mogłem posłuchać jak pracują w urzędzie, tam jest dział inwestycji zadaje się. Tutaj na tym filmiku że jest tak źle mówi się, a tam w tych inwestycjach wesoło 😀 haha hihi – jakby było cudownie. Rozmowy o dupie maryny, widać że nie mają co już robić bo inwestycje mają pełen luz 😀

 4. wstyd tego wszystkiego słuchać, tej bezsilności naszych 15 wspaniałych a Wójt wszystkich Nas i Rade zlekceważył.

 5. Ciekawe,teraz widać jak wójt zachowuje się w tak poważnej sprawie,ludzie dalej wmawiajcie sobie ze jest dobrze bo wójt nie chce oszczędzać,

 6. drodzy Panstwo Radni zUrzedu Gminy w Rewalu nie powinni niec placone ani grosza-za co i tak nic nie robicie a jeszcze upominacie sie o diety,byscie sie wstydzili o takich rzeczach pisac

 7. No i wróciliśmy do rewalskiego piekiełka, zawiść, złość i prawdziwie chrześcijańska niechęć do wszystkich i wszystkiego. To jest niezwykle budujące i napawa optymizmem. Z rzeszą mieszkanek i im podobnych wybudujemy gminę na nowo i wybierzemy ….Wójta? Konstruktywna krytyka jest cenna i oczekiwana ale to co przed chwilą przeczytałem. …ręce opadają, widać nie jest jeszcze tak źle. ..

 8. mieszkanka 1 bo są dwie
  nie nalezę do bambrów bo na to co mam ciężko pracowałam 45 lat ,tez nie jestem złośliwa,i zawistna .To co się dzieje w Rewalu należy zmienić i to jak najszybciej, nie można tak kierować Gmina ,dużo się słyszy o sprawach nie zgodnych z prawem a to już jest niebezpieczne .
  co do oświetlenia to skandal w dzisiejszych czasach tak marnować prąd i jeszcze nie mieć czym zapłacić.
  Szanowny Santaclaus- pokaz co potrafisz bo tu nie chodzi tylko o krytykę.

 9. Sama zamiana na stołku nic nie da. Taka buzia czy inna, jakie to ma znaczenie kto zarządza biedą ? Można oczywiście odwołać wójta w referendum, ale najpierw trzeba pokazać mapę drogową zmian i zdobyć poparcie większości, do ich wprowadzenia. Punkt po punkcie.

 10. Czy sugerujesz Jacku że pan Wójt powinien dalej zarządzać biedą, jak piszesz? Z wyznaczonych mu przez plan naprawczy zadań, jaki by on nie był i oceniony przez Rio jako zbyt mało radykalny, pan Wójt nie zrealizował w ciągu 3 miesięcy ani jednego. Udało mu się jednak zwiększyć dług i poukrywać zlikwidowane podobno etaty tu i ówdzie .No ale buzię ma niczego sobie.

 11. Sugeruję to co napisałem. Ni mniej ni więcej. Jeśli ktoś nosi się z zamiarem „ulżenia” Wójtowi i zastąpienia go, to musi pokazać plan, aby później zostać z tego planu rozliczonym lub w razie rezygnacji z jego realizacji, PRZEPĘDZONYM.

 12. czytam i czytam i staram się zrozumieć, ale jest mi ciężko! w tym wszystkim się połapać! z mojego życiowego doświadczenia wiem, ze w tak ciężkim przypadku należy wszystko zmienić aby nie pogrzebać Gminy.
  Jako mieszkanka tej Gminy czuje się zobowiązana do poparcia tych ludzi ,którzy czuja się dostatecznie silni to zmienić.

Comments are closed.