„Nadmorskie „Kilometry Dobra”

Gdy wiatr przegonił chmury, a słońce dotknęło nas uśmiechem swego ciepła przekonaliśmy się, iż Rewal po raz wtóry okaże się dla nas szczęśliwy podczas kolejnej akcji z cyklu „Kilometry Dobra”. Sobotnie popołudnie godzina 15:00 – „Pod Wielorybami” – to piękne i urzekające w swym krajobrazie miejsce, było świadkiem niezapomnianych występów artystów z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rewalu: Krystiana „Ziemniaka” Ziemińskiego, Piotra Klema, Bartłomieja Lubowieckiego, Pawła „Peki” Kluski i niemniej utalentowanych uczniów z Zespołu Szkół Sportowych także z Rewala: Wiktorii Sztandera, Natalii Seplik, Kathrin Krull, Dominiki Tomaszewicz, Oli Bruzdewicz, Szymona Stosio. Wspomniana wyżej ekipa zaprezentowała szerokie spectrum swoich możliwości od występów instrumentalno – wokalnych i tanecznych po sztukę teatralną pt. ”Czerwony Kapturek” pod czujnym okiem pani Jolanty Paligi z wymienionego wyżej Zespołu Szkół Sportowych. Miłym akcentem rewalskiego spotkania było przekazanie 10 biletów do „Motylarni Nad Morzem” przez Radę Rodziców z Zespołu Szkół Sportowych – z zaproszenia na pewno skorzystamy w najbliższym czasie.

Gryficka kampania „Kilometry Dobra” przyciąga do siebie nie tylko artystów lokalnych, czego przykładem był pokaz Grupy Rekonstrukcyjno – Strzeleckiej z Gorzowa Wielkopolskiego, oraz występy podopiecznych Pogotowia Opiekuńczego również z Gorzowa Wielkopolskiego: wokalistki Julity Garbowicz i grupy tanecznej w składzie: Klaudia Klawińska, Oskar Klawiński i Eryk Bednarz. Kolejnym dowodem na to, iż mamy przyjaciół w całej Polsce była akcja zorganizowana przez Szkołę Podstawową z Wierzchowa Dworzec oraz Gimnazjum Gminnego w Rychnowach. Uczniowie pod kierunkiem nauczycielek Magdaleny Chuć i Jolanty Gałęzi przekazali nam ponad 6 metrów dobra tj. 277 zł. Symbolicznie ułożone metry z papierowych złotówek są dziś ozdobą i taką pamiątką wspomnianych szkół.

W trakcie imprezy rozlokowaliśmy trzy namioty w których za symboliczne wsparcie akcji można było się posilić kiełbaską z grilla, a także przekonać się o naszym talencie cukierniczym i rękodzielniczym. Prace, które wykonujemy na co dzień w czasie pobytu w placówce były przedmiotem licytacji między poszczególnymi występami.

Po raz kolejny mogliśmy liczyć na wsparcie sympatyzującego od dawna z naszą placówką pana Krzysztofa Chucia uczestnika V edycji programu „Must be the music”, wykonane przez niego utwory niewątpliwie nadają muzyce inny wymiar. Równie niespotykany wymiar – tym razem tańca zaprezentował nasz przyjaciel Kamil „Sfinks” Szpejenkowski, który chyba już na dobre zagościł w naszych szeregach. Tancerz specjalizujący się w stylu popping – finalista III edycji programu „Got to Dance” swoimi występami wywołał wśród publiczności lawinę pozytywnych emocji. Dzięki pasji i ciężkiej pracy w dążeniu do celu mogliśmy zobaczyć niepowtarzalny show w wykonaniu artysty. To właśnie Kamil wystąpił gościnnie z grupą taneczną z naszej placówki: „Orew Dance”, dzięki czemu czuliśmy się pewniej i swobodniej, a zaprezentowany układ potwierdził drzemiący w nas potencjał.

Kolejnym przedstawicielem Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryficach był zespół „Mamba” – kultura tańca i doświadczenie było widoczne gołym okiem co zostało nagrodzone gromkimi brawami. Ostatnim akcentem jakże udanej imprezy był pokaz zumby przygotowany przez pracowników Stowarzyszenia, a włączenie się do wspólnej zabawy obecnych gości było najlepszym wyrazem uznania.

„Taki to piękny jest czas gdy wszyscy dookoła chcą być wśród nas,
bez względu na drogę i losy bycia, dzielą się cząstką swojego życia.
Budując metry talentu miarą, kroczymy dalej z mocniejszą wiarą,
że można więcej gdy tylko razem staniemy się wiecznym szczęścia obrazem”

Andrzej Tomczyk – spontanicznie…

W realizacji opisanego przedsięwzięcia wsparli nas:

– pan Konstanty Tomasz Oświęcimski – poseł na sejm RP;
– pan Artur Łącki – radny województwa zachodniopomorskiego;
– pan Artur Łukomski – Sołtys Rewala
– Bank Pekao S.A.
– Pomona Company;
– Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Japlux” – pan Jarosław Niedroszlański;
– firma transportowa – pan Jerzy Pawlus

Wszystkim którzy tego dnia byli z nami, wsparli nas w taki sposób jaki potrafią i mogą bardzo dziękujemy. Dzięki Wam nasze kilometry dobra są coraz dłuższe i wydłużyły się o 2876,89 zł.

Andrzej Tomczyk