Rada Gminy Rewal podjęła uchwałę o konsultacjach społecznych. Uchwała bardzo ważna i doniosła społecznie. Umożliwia mieszkańcom gminy zabieranie głosu w sprawach ważnych dla mieszkańców. Kształt takiej uchwały determinuje formy, zakres, sposób i tryb przeprowadzania takich konsultacji.

Propozycja, by Rada Gminy Rewal, pilotażowo, przeprowadziła konsultacje społeczne uchwały na temat konsultacji nie otrzymała aprobaty Rady. Dlaczego? Być może chodziło o czas. Jednak pospieszne stanowienie prawa, w tym lokalnego, zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia błędu lub przeoczenia.

W „naszej” uchwale też są pewne niedoskonałości. Np. § 3 pkt. 1 przyznaje prawo do udziału w konsultacjach społecznych tylko mieszkańcom Gminy Rewal posiadającym czynne prawo wyborcze, a pkt. 3 odnosi się do mieszkańców i podmiotów biorących udział w konsultacjach.

Zaletą omawianej uchwały jest przyznanie inicjatywy do przeprowadzenia konsultacji zarówno Wójtowi, Radzie jak i 15% mieszkańców terenu objętego konsultacjami. Brakiem natomiast jest nie ustalenie terminu, w jakim konsultacje mają być przeprowadzone od momentu wpłynięcia wniosku o ich przeprowadzenie.

Takich niespójności w podjętej uchwale jest znacznie więcej. Zabierając głos w tej sprawie mam na względzie wagę i powagę regulowanych spraw. Niedoskonałość uchwały może (choć nie musi), skutkować niedoskonałością w praktyce stosowania. To z kolei pogłębi w mieszkańcach przekonanie, że ich głos się nie liczy, że nie warto brać udziału w życiu społecznym, nie ma sensu zabieranie głosu, bo i tak nie zostanie wysłuchany. Moim zdaniem, warto podyskutować na ten temat publicznie w szerokim gronie.

Być może w ten sposób wypracujemy propozycje ważnych kwestii wartych wprowadzenia do uchwały o konsultacjach społecznych.

1 komentarz

 1. To jak to jest? Inicjatywę ma Rada, wójt i mieszkańcy, ale i tak decyduje wójt. Czyli co? Nawet jeśli ludzie zbiorą te 15%, to i tak ich nie będzie, jeśli wójt sie nie zgodzi!?

 2. moim zdaniem Iwonka tak jak proponowałaś warto najpierw by było dać Uchwałę o Konsultacjach Społecznych, właśnie do konsultacji. Widać ile jest jeszcze nie jasności i problemów które warto zmienić i zapisać

 3. Moim zdaniem to ta uchwała to jest ograniczanie uprawnień mieszkańców. Czyli ograniczanie demokracji .
  Po pierwsze dotychczasowe konsultacje odbywały się na zebraniach sołeckich na których formalnie musiało być obecnych 10 % uprawnionych mieszkańców. Teraz konsultacje mogą odbywać się w ” zamkniętym kręgu ”
  Po drugie uprawnienie do inicjatywy ws. konsultacji wymaga się podpisu 15 % mieszkańców. To już łatwiej zrobić referendum bo inicjatywa należy do 10 % mieszkańców. Jednym słowem wynik meczu władza: mieszkańcy wynosi 2:0
  Jak zbiorę 10 % podpisów i zorganizuję referendum to wynik jest wiążący dla władzy. A jak zwołam kosztem 15 % podpisów konsultacje to i tak to nie jest wiele warte

  • Uchwała powstała z inicjatywy Sołtysa Brzezińskiego, głosowali na nią „ludzie Wójta” a opozycja wstrzymała się lub była przeciw. Znając Pańską miłość do Wójta, powinien się Pan raczej smucić niż cieszyć.

   Referenda może Pan organizować nawet 3 razy w tygodniu ale żeby były wiążące musi wziąć w nich udział 30% uprawnionych do głosowania, tak przynajmniej mówi ustawa. Chyba, że Pan Kapitan wie lepiej?

 4. Po raz pierwszy prawie zgadzam się z Panem Jaworowskim. Jednak według zapisów Statutu naszego sołectwa qorum dla zebrania wiejskiego wynosi 20% i jest niemal stały problem z pokonaniem tego progu.

 5. Do Pani/Pana Eustachy ? Proszę Pana/Pani- jeśli ” ludzie wójta” , których ma mniej niż Opozycja , przegłosowała projekt radnego Brzezińskiego to oczywiste jest, że jest to co najmniej wspólny udział z opozycją .Opozycja, która ma większość w Radzie , gdyby się z tym projektem nie zgadzała toby uchwała nie przeszła. Wniosek ? Winna jest opozycja.
  Gdyby jakieś referendum zostało za poparciem mieszkańców sformułowane i doszło do skutku a nie byłoby frekwencji 30 % to odpowiedzialność za to ponosiłoby społeczeństwo. Bo być przeciwko moim projektom jak życie pokazuje to być przeciwko sobie. To niby dlaczego ja mam sobie zarzucać to , że ludzie nie chcą występować w swoim interesie. A że nie chcą, to widać , słychać i czuć. Szkoda, że tylko ja Kapitan to wiem a wszyscy tego nie wiedzą. Wniosek taki : ‚Albo większość stanowią głupcy albo nieuczciwi. ” Myślę jednak, że skoro większość umie wykorzystać swój udział w samorządzie dla swoich interesów to głupcami nie są ? Wniosek ?

  • To zarozumialstwo,przemądrzanie się,bycie omnibusem w każdej dziedzinie jest nie do zniesienia.

  • Droga Redakcjo! Dlaczego nie kasujecie tego typu komentarzy? Czytam w waszym regulaminie, że nie można umieszczać reklam, a to jest ewidentny przykład autoreklamy. Tak nie można!

 6. Nie mogę się z Wami zgodzić moi mili 🙂 Pan Kapitan, tym razem, wypowiedział się krótko i rzeczowo. Jeśli ktoś tu dąży do zwarcia i prowokuje, to raczej WY. Chyba jednak to lubicie…….chłe,chłe,chłe.

 7. Czytam te wszystkie informacje na portalu i jestem zawiedziona. W jakim kierunku „to” wszystko zmierza,mam wrażenie jakby komuś zależało na skłóceniu „nas wszystkich”. Jesteśmy już dawno po wyborach, a niektórzy nadal walczą, tylko po co?. Jest Wójt są nowi radni trzeba pracować i znaleźć nić porozumienia. Mamy przykłady gmin ościennych gdzie rada i władza byli i są skłóceni i co ? tylko na tym tracą. Jeżeli to się nie zmieni to będziemy tylko na tym tracić -mam na myśli mieszkańców- a jeżeli tak się stanie to może czas pakować walizki, bo ja już za 4 lata na wybory nie pójdę.

 8. Zawiedziona zgadzam się z tobą, jeżeli nie ma zgody to nie ma wspólnej drogi żeby gminę postawić na nogi. Polityka gminna mnie nie obchodzi kto co i jak trzeba się dogadać My musimy z czegoś żyć bo jak tak dalej pójdzie to zostaniemy w tyle wśród gmin na wybrzeżu i nasze domy będą stały puste, a to wszystko do tego zmierza.

 9. Inicjatywy tego typu podwarzaja sens wybierania władz gminy i w ogóle samorządności. Ne zadowolimy wszystkich ale zwalać odpowiedzialność na mieszkańców za podejmowanie decyzji kontrowersyjnych za które władza nie chce odpowiadać bo do tego typu się sprowadza TA uchwała jak również może do przeprowadzania własnych celów niekoniecznie słusznych ale jeśli z się zorganizuje odpowiednie poparcie …….no własnie .Mamy czyste ręce sami wybraliście.Od tego jest RADA i WÓJT.