Akt I

Rozpoczyna się w październiku, kiedy to Pani Prezes Spółki Wodno-Ściekowej składa do Rady Gminy ubiegłej kadencji dokument o planowanej podwyżce opłat za  wodę i ścieki o 3%. Poprzednia Rada zaaferowana zajęciem strategicznych pozycji przedwyborczych nie znajduje czasu by zażądać dokładnej analizy tego projektu, nie zajmuje też wobec niego żadnego stanowiska.

Akt II

Nowa Rada Gminy zaprzysiężona 1 grudnia 2014r przypadkiem dowiaduje się, że upływa czterdziestopięciodniowy termin od złożenia dokumentu, po którym projekt podwyżki staje się faktem. Przewodnicząca i Wiceprzewodniczący RG proszą Panią Prezes o spotkanie, gdyż nie ma już czasu aby zwołać nadzwyczajną radę. Spotkanie odbywa się w ostatnim dniu przed upływem terminu prócz Pani Prezes i Przewodniczących uczestniczy w nim także przedstawiciel kancelarii prawnej obsługującej Urząd Gminy. Negocjacje kończą się ustaleniem podwyżki o 1,5% (czyli ew. % inflacji).

Akt III

Minął weekend a w poniedziałek po spotkaniu Przewodnicząca Rady Gminy odbiera telefon od Prezes Wodociągów i zostaje poinformowana, że przemyślała sprawę i wycofuje się z ugody. Reakcja członków negocjacji, łącznie z prawnikiem, jest jednoznaczna: jest to szczyt arogancji lub wpływ osób trzecich. Ustalenia zostały cofnięte już po upływie terminu,w którym nowa Rada Gminy mogłaby zareagować zwołaniem sesji nadzwyczajnej.

Akt IV

Przewodnicząca i Wiceprzewodniczący udają się do Wójta Gminy wyrazić swój sprzeciw przeciwko takiemu traktowaniu i dowiadują się, że Wójt także uważa podwyżkę 3% za zasadną. Na argumenty radnych odpowiada propozycją obniżki do 2%. Po rozmowie telefonicznej z Prezes potwierdza tę sumę.

Akt V

Ostatnie spotkania Rady Gminy w roku a wodociągi nie opublikowały planowanych zmian. Przewodnicząca Rady zwraca się do Wójta z zapytaniem jakie ostatecznie będą ceny wody w przyszłym roku i otrzymuje odpowiedź: „nie wiem”. Zwraca się do Pani Prezes także bardzo zaskoczonej pytaniem. Ostatecznie Wójt odpowiada „chyba 2%”.
Nie wiem czy to przypadek, przeoczenie ale w protokole z ostatniej rady nie znalazła się ta sytuacja. Wnieśliśmy poprawkę do protokołu ale mam wątpliwości czy ta gra w kotka i myszkę się już zakończyła.
Najwyraźniej mało jest w gminie prawdziwych problemów do rozwiązania i trzeba nowym radnym uprzyjemnić życie a mieszkańcom podnosić jego komfort .

 

Od redakcji
Jak się okazało w czasie sesji Rady Gminy były już dystrybuowane wśród mieszkańców powiadomienia o podwyżkach cen wody i ścieków