W piśmie z Ministerstwa Finansów skierowanym do Wójta Gminy Rewal z dnia 25.09.2014 r. uzasadniającym między innymi odmowę udzielenia gminie pożyczki z budżetu państwa, nadawca zwraca uwagę na brak działań naprawczych niezbędnych do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o kredyt. Na pierwszym miejscu wymienia brak reformy organizacji oświaty na terenie gminy.

Dlaczego? W piśmie mamy odpowiedź: „wzrost wydatków na oświatę finansowanych z dochodów własnych wymieniono jako przyczynę trudności finansowych gminy”. Inaczej mówiąc, w uzasadnieniu wniosku o kredyt dla Gminy Rewal to oświatę uznano za główną sprawczynię tarapatów finansowych. Po przestudiowaniu kolejnych raportów RIO i ogólnie dostępnych dokumentów przekonałam się o znacznej dowolności w dysponowaniu i podziale środków przeznaczonych na oświatę w naszej gminie.

Nie powinno więc nikogo dziwić, że zostając przewodniczącą komisji ds. m.in. oświaty postanowiłam się dowiedzieć, dlaczego istnieją nieuzasadnione dysproporcje w podziale finansów, uznając to za jedną z przyczyn przerostu kosztów przy jednoczesnym zadłużaniu placówek oświatowych.

Interpelacja złożona przeze mnie w grudniu 2014 r. dotyczyła podziału subwencji na poszczególne placówki oświatowe w gminie Rewal i zasad wgł. których jest to czynione. Nie oczekiwałam wykładni ustawy oświatowej, bo tę znam, tylko konkretnej odpowiedzi dotyczącej naszych realiów. Po dwumiesięcznym oczekiwaniu i naprzykrzaniu się urzędnikom uświadomiłam sobie, że nikt mi na to pytanie nie odpowie, gdyż nikt nie wie według jakich wytycznych dzieli się u nas pieniądze. Do dziś moje pytanie pozostało zresztą bez odpowiedzi.

Ponieważ moją intencją nie było udowadnianie komukolwiek bałaganu?, ignorancji?, dowolności określanej popularnie „po uważaniu”?, tylko poznanie tego, co niewiadome, postanowiłam dowiedzieć się u źródła jak powinna być dzielona subwencja.

Dzięki Pani Małgosi Rogowskiej otrzymałam taką odpowiedź z MEN i to stało się podstawą raportu sporządzonego na podstawie sprawozdań z poszczególnych szkół i schroniska przez Panią Skarbnik Iwonę Bulanowską. Wynika z niego jaki procent subwencji i dotacji przychodzącej do gminy każda placówka powinna otrzymywać. Logiczne jest, że taki sam procent powinien obowiązywać przy podziale środków własnych przeznaczonych na oświatę. Ministerstwo w swoim algorytmie uwzględnia różne czynniki, jednak najważniejsza jest ilość dzieci w poszczególnych szkołach. Jak wyglądał podział środków i zaangażowanie poszczególnych szkół w ich zdobywanie można prześledzić w raporcie za 2014 r.

W obecnej sytuacji, gdy subwencja ministerialna na 2015 r.jest o 200 tys.niższa, budżet wprowadzony przez RIO wprowadza także spore ograniczenia, ustalenie jasnych, czytelnych, nie konfliktujących nikogo zasad podziału środków uważam za niezbędne. Jeśli nie zostanie uczynione to minimum reformy organizacyjnej, nie sposób będzie wprowadzić innych modyfikacji organizacyjnych i finansowych a wtedy ktoś zrobi to za nas i będzie to znacznie bardziej bolesne. Bardzo bym chciała aby tajemnice, mity i przypuszczenia nie zdominowały oświaty a dyskusja, którą, mam nadzieję, ta publikacja rozpocznie, była merytoryczna i konstruktywna. Bardzo potrzebne są opinie, pomysły jak i jakimi środkami wyprowadzić rewalską oświatę z kryzysowej sytuacji, w jakiej się znalazła.

PS.Jeśli rzeczywiście to oświata stała się przyczyną wszelkich nieszczęść w Gminie Rewal, może i słuszne jest, że druga część mojej interpelacji została zignorowana i nigdy nie dowiem się dlaczego subwencje przeznaczone na wypłaty dla nauczycieli nie są im wypłacane regularnie, choć regularnie przychodzą.

10 Komentarze

 1. Pani Barbaro, jeśli Pani jako przewodnicząca Komisji Oświatowej, nie przybliży nam zasad podziału finansów w Oświacie, to kto to uczyni, skoro urząd się do tego nie kwapi ? Opinie i pomysły, jak wyprowadzić Oświatę z kryzysowej sytuacji, są oczywiście potrzebne, ale musimy znać punkt ZERO. Ile i dlaczego powinna otrzymywać szkoła w Rewalu,Pobierowie i Niechorzu, a ile otrzymuje ? Rozbierzmy to publicznie na czynniki pierwsze.Wtedy debata, o tak skomplikowanej materii, będzie miała jakiś sens.A być może wszystko jest ok., a problemy w Oświacie są jedynie wypadkową coraz bardziej dziadowskiej subwencji i naszej polityki ochrony szkół, mimo niekorzystnej demografii? Uprzedzę, że zlikwidować szkoły w Pobierowie nie pozwolimy, bo to jest nie tylko nasze centrum oświatowe( nota bene na wysokim poziomie), ale również, z powodu braku domu kultury, muzeów, kina, teatru, nasze jedyne centrum kulturalne i rozpatrywanie wydatków na naszą placówkę, ten fakt musi brać pod uwagę.

 2. Redakcjo wczoraj wieczorem czytałam komentarz p.Jaworowskiego na „temat oświaty” a dzisiaj już go niewidzę.Dlaczego? Jak było to my wszyscy pamiętamy,a ten komentarz był przypomnienie dla tych co udają że zapomnieli a teraz są krystaliczni,prawi super mądrzy i kopią tych co im kiedyś rękę podali. A tak na marginesie redakcjo trzeba sobie przypomnieć co to jest obiektywizm, bo po co ten portal powstał to ja już teraz wiem.

  • Komentarz Pana Jaworowskiego został usunięty ponieważ naruszał regulamin, niestety nie po raz pierwszy.

   Przypominamy:

   9. Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj innych użytkowników. Nie prowokuj nikogo swoimi wypowiedziami. Teksty obraźliwe dla innych użytkowników serwisu Widoki.info będą usuwane. Traktuj innych uczestników tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

   10. Niedopuszczalne jest również umieszczanie przez uczestników na łamach Forum przekazów reklamowych.
   Komentarze zawierające kłótnie (tzw. trolling), wyzwiska, hasła populistyczne lub służące wyłącznie nabijaniu postów, będą w wybranych przypadkach usuwane.

   11. Administratorzy zastrzegają sobie prawo do wyłączenia możliwości komentowania na stronach prowadzonego przez siebie serwisu bez podawania przyczyn.

   Całość regulaminu jest dostępna tutaj

 3. Do Pani Eli i do wszystkich- to chyba nie jest pierwszy mój komentarz, który został usunięty. Wniosek chyba jest taki. Nie tylko finanse gminy należy naprawić, ale także tą część społeczeństwa, która nie chce przyjąć do świadomości, że gmina Rewal leży w demokratycznym państwie prawa i musi się tym zasadom podporządkować.
  Mój ostatni komentarz dotyczył działalności Pani radnej Kral i jej męża też w przeszłości radnego naszej gminy. Wtedy uważałem, że to oni mają negatywny wpływ na nasze społeczeństwo. Było to o tyle groźne , że nauczali naszą młodzież. Ta młodzież już teraz jest dorosła. Będę przypominał fakty po to, by nikomu nie przychodziło do Głowy naszej gminy traktować inaczej niż Wspólnotę Samorządową w której minie wspólnoty to mienie wspólnoty.

  Szkoła katolicka w Pobierowie musi być zarządzana uczciwie to prawda ale jeśli ktoś widzi drzazgę w tym zarządzaniu to będę przypominał belki w Jego oku.
  Jeżeli jednak pewni ludzie nie będą się nadawali do naprawy, do przywrócenia do demokratycznego systemu to trzeba będzie ich piętnować.

  • Czytałem ten usunięty komentarz Panie Kapitanie i zdecydowanie popieram decyzję Redakcji. W taki sposób dyskusji merytorycznej prowadzić się nie da . Co do Oświaty, to bez względu na to w jakiej miejscowości szkoła się znajduje, z szans na wszelkie, sensowne oszczędności, trzeba skorzystać, a marnotrawstwo wyeliminować, choćby było tylko drzazgą w oku. Wyjaśnię. Nie zetknąłem się na tym forum z atakiem na szkołę w Pobierowie, ale rozmawiałem, kilka miesięcy temu, z dwiema będącymi blisko oświaty osobami, z Pustkowa i z Rewala, które otwarcie taki pogląd głosiły. Kto zna temat, wie że nie jest to wyssane z palca, a trudna, wręcz dramatyczna sytuacja finansowa Gminy, tylko te dyskusje odgrzewa. Jeszcze raz podkreślę, jeśli chcemy rozmawiać o naprawie, musimy znać punkt początkowy, podobnie jak z naprawą finansów całej Gminy, nie da się w inny sposób napisać programu naprawczego.

 4. Nie wiem gdzie Wy tu widzicie atak na szkole w Pobierowie. To tylko prezentacja faktów jakie udostępniła Gmina. Wynika z nich że Pobieorowo dostaje wiecej niż inne placówki. Słusznie czy nie, nikt tego nie ocenia.
  Ciekawsza według mnie sprawa to schronisko w Pobierowie, jedyna placówka oświatowa która zarabia dla Gminy pieniądze. Dlatego tez Wójt chce ja sprzedać . Wiadomo ze Pani Zacharczuk na to nie pozwoli wiec Wójt ma juz na jej miejsce inna Panią która zdobi to z rozkoszą

 5. Jeżeli słowa Romantyka, co zmiany obsady w Schronisku są prawdziwe, to info o ofertach pracy od września będę wdzięczna. Natomiast sprzedaż trj placówki bez aprobaty Rady nie będzie możliwa. Trzeba by być niespełna rozumu, aby pozbywać się dochodowego interesu, zwłaszcza w dobie kryzysu finansów Gminy.

  • No to trzeba koniecznie wykorzystać szansę i w powtórzonych wyborach wybrać nowego-starego radnego pana S. Wtedy każda wola wójta będzie bliższa realizacji i może uda się sprzedać schronisko 🙂

 6. „Gmina Rewal także otrzymuje na utrzymanie tej instytucji subwencję oświatową, a jej wysokość w 2014 roku wyniosła 183 876,89 zł. Wydatki wyniosły 257 530,10 zł, a zobowiązania 44 427,20 zł. Z budżetu gminy na działalność schroniska trafiło 118 080,42 zł, jednak placówka wypracowała 233 405,87 zł dochodu, stąd schronisko zarobiło rzeczywiście dla gminy 115 325,45 zł.”
  Cos mi w tym nie pasuje:
  Schronisko wypracowała dochód czyli zysk na poziomie 233 405 tys. zł zobowiązania tej placówki to tylko 44 tyś? jak sama pensja Pani Zacharczuk to ok 68 tys. zł rocznie.
  Skoro schronisko zarabia to dlaczego z budżetu gminy są przekazywane pieniążki ? Proszę o rzeczowe wyjaśnienie.

 7. Tutaj jest do pobrania odpowiedź na interpelację z dokładnymi danymi http://serwer1672587.home.pl/widoki/wp-content/uploads/2015/03/Interpelacja-o%C5%9Bwiata-i-wychowanie-17.02.2015.pdf

  Subwencja na schronisko: 183 876,88 zł, Zaangażowanie ( wydatki + zobowiązania ) 301 957,30 zł, Dopłaty z gminy 118 080,42 zł, dochody wykonane 233 405,87 zł (zwrócone do gminy) Rzeczywisty poziom wydatków na jednostkę -115 325,45 zł ( czyli zysk gminy to 115 325, 45zł )
  Nie wiem ile zarabia Iwona Zacharczuk ale płace są wliczane do wydatków czyli zawierają się pozycji „zaangażowanie” ( patrz powyżej)

Comments are closed.