Stages of business development and growth from initial idea to a market leadership. Little businessman characters working in various poses on bar graph. Modern colorful flat style vector illustration.

Za niewiele ponad 12 miesięcy w gminie Rewal, i nie tylko, odbędą się wybory samorządowe. Obecnie jest chyba najlepszy moment, aby zastanowić się, kto mógłby objąć schedę po obecnym wójcie, którego proces przed sądem jeszcze się nie rozpoczął, a potrwać może, zdaniem specjalistów, nawet kilka lat.

Na pewno chętnych do fotela wójta będzie wielu, ale ilu ostatecznie stanie w wyborcze szranki, nie sposób przewidzieć. Jeszcze trudniej określić, kto spotka się z przychylnością mieszkańców, bowiem zaufanie do władzy lokalnej w ostatnich miesiącach niewątpliwie w naszej gminie spadło.

Warto zatem zadać pytanie, jakiego wójta mieszkańcy chcieliby widzieć w następnej kadencji. Jakie cechy zarówno w kwestii charakteru, jak i spojrzenia na problemy gminy, powinny być kluczowe dla zyskania poparcia większości? Czy potrzeba nam wizjonera, czy konserwatysty? Człowieka z wiedzą, czy intuicją? Jeśli z wiedzą, to bardziej skierowaną na zjednoczenie mocno podzielonego społeczeństwa, czy raczej biegłego w sprawach ekonomii i planowania przestrzennego? Kogoś charyzmatycznego i kłótliwego, czy może raczej spokojnego ale skutecznego? Kogoś, kto skupi się bardziej na problemach lokalnych, czy też na współpracy z instytucjami powiatowymi, wojewódzkimi czy regionalnymi? Takich pytań można śmiało postawić więcej.

Oczywiście nie można wykluczyć, że urzędujący wójt wystartuje w przyszłorocznych wyborach. Prawo takie mu przysługuje, nawet jeśli nie będzie jeszcze w jego sprawie prawomocnego wyroku. Jeśli jednak w takiej sytuacji zostałby wybrany, to nie będzie mógł objąć urzędu, nie będzie też mógł wybrać nowego zastępcy. W tej sytuacji urząd przejąłby komisarz powołany przez wojewodę. Trudno jednak na chwilę obecną spekulować na ten temat.

W chwili obecnej zachęcamy do dyskusji. Być może pozwoli ona wykreować nowych liderów, który w przyszłości mogliby stanąć za sterami gminy Rewal – niegdyś krajowego lidera, goniącego teraz uciekającą nam czołówkę.