Z ogromnym żalem pragniemy zawiadomić, że 30 listopada 2016r. w wieku 85 lat, odeszła od nas mieszkanka Niechorza/Gmina Rewal/ – Leokadia Ejsmont. Nauczycielka i społeczniczka jedna z najstarszych mieszkanek Niechorza w którym przeżyła 66 lat.

Leokadia Ejsmont urodziła się 1 czerwca 1931r. w Wilnie – miejscu kultu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Najstarsza z czterech córek Heleny i Antoniego Serafinowiczów. Kiedy zakończyła się II wojna światowa, zostali zmuszeni opuścić swoją małą ojczyznę. Marzyli o wyjeździe do dużego miasta gdzie będzie praca i nauka dla 4 córek…

Jak pisała we wspomnieniach „Po trzech tygodniach podróży, na początku stycznia 1946 roku, wraz z całą rodziną przyjeżdżają do Trzebiatowa w którym zaczynają nowe życie. Ojciec Antoni, oprócz pracy na kolei, prowadzi pracownie figur gipsowych, która przynosiła dumę. Figurki gipsowe dawały chleb, pomogły w kształceniu, doposażyły na starcie w dorosłe życie”.

Młoda Leokadia podejmuje naukę w Liceum Pedagogicznym w Świdwinie. Jeszcze przed maturą w sierpniu 1950r w Trzebiatowie bierze ślub z Romualdem Ejsmontem z którym osiedlają się w Niechorzu rozpoczynając pracę w miejscowej szkole podstawowej. Romuald Ejsmont zostaje Kierownikiem szkoły, którą prowadzi przez kolejne lata. Leokadia Ejsmont uczy m.in. języka polskiego, prowadzi różnorakie kursy w tym wieczorową szkołę, która umożliwia start w dorosłe życie osobom bez podstawowego wykształcenia. W trudnych latach powojennych kiedy buduje się nowa tożsamość Niechorza, szkoła tętni życiem także wieczorami. Leokadia Ejsmont kształci kolejne roczniki mieszkańców nadmorskiej gminy. Jest cierpliwą nauczycielką życia. Potwierdzają to rozmowy z osobami, które odbierały wykształcanie od Leokadii Ejsmont. W 1977r zostaje dyrektorem Szkoły Podstawowej w Niechorzu.

W 1983r. przechodzi na emeryturę, ale wciąż pozostaje aktywna społecznie. Działa w Polskim Stronnictwie Ludowym, jest współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego a następnie wspiera działalność utworzonego w 1994r Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Swój czas dzieli pomiędzy swoje pasje a prowadzenie domu i ogrodu.

Jest skarbnicą wiedzy o dawnym Niechorzu. Tworzy m.in. legendę o studni miłości, która miała by się znajdować opodal latarni morskiej… Udziela licznych wywiadów i prowadzi prelekcje historyczne. Pisze wspomnienia i artykuły dot. przeszłości miejscowości z która się świadomie związała.

Aktywnie działa w niechorskim Stowarzyszeniu Emerytów i Rencistów sprawując funkcję sekretarza. Do końca swoich dni jest słuchaczem kursów jęz. niemieckiego w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W swoją ostatnią podróż wyrusza wraz z córką Małgorzatą do Berlina. Tam na zawsze zamykają się jej oczy.
Ludzie odchodzą ale pozostają ich czyny i pamięć o ich uczynkach. W naszej pamięci – mieszkańców Niechorza, pozostanie jako osoba pełna cierpliwości i życiowej mądrości.

Będzie nam jej brakowało
Spoczywaj w pokoju!

Paweł Pawłowski

Rodzina pragnie serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy uczestniczyli w ostatniej drodze Leokadii Ejsmont 7 grudnia 2016r. na niechorskim cmentarzu komunalnym.

Szczególne podziękowania kierujemy do księdza proboszcza kanonika Józefa Czujko, pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej im. Leonida Teligi w Niechorzu oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Msza święta za duszę zmarłej odbędzie się w niedzielę 8 stycznia 2017r. w Kościele pw. Św. Stanisława BM. w Niechorzu o godz. 10.00.

1 komentarz

  1. Ogromne podziękowania dla Pani Ewy Łozdowskiej i Jerzego Kmity za wzruszające wspomnienia o naszej Lodzi!

Comments are closed.