Tegoroczna Majówka w Rewalu: „Majowy Festiwal Kwiatowy pod Wielorybami” jak zwykle odbyła się na placu w centrum miejscowości. Motyw kwiatów po raz kolejny pojawił się na rzeźbie. Tym razem Stowarzyszenie Aktywni Kulturalnie przyozdobiło wieloryba w naturalne kwiaty. Po raz drugi Majówkę rozpoczęła Parada Kwiatów z udziałem dzieci, rodziców oraz nauczycieli z Rewala. W ramach przygotowań do parady uczniowie Szkoły Podstawowej własnoręcznie wykonali dekoracje z motywami kwiatów. Prace ich zostały sprzedane w szkole, a pieniądze zasiliły fundusz Samorządu Szkolnego.

Nowym, a zarazem cieszącym się niezwykłym zainteresowaniem, punktem programu był charytatywny bieg: „Rewalskie Kilometry Dobra”. Bieg został zorganizowany z inicjatywy Stowarzyszenia „Aktywni Kulturalnie” przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryficach. Jego dyrektor Tomasz Jędzura wraz z podopiecznymi w piękny sposób przybliżył cel akcji. Rozgrzewka poprowadzona przez Elę Klimecką i Katarzynę Krall z SAK niesamowicie zachęciła również przypadkowych uczestników. W biegu wzięło udział ponad 100 osób. Wspólny, szczytny cel połączył zarówno doświadczonych biegaczy jak i rodziny z dziećmi. Dzięki sponsorom każdy uczestnik na mecie mógł otrzymać wodę oraz zdrowy poczęstunek. Dla najmłodszych przewidziano również drobny upominek.

W czasie imprezy pracownicy i podopieczni PSOUU Koło w Gryficach , prowadzili sprzedaż własnych prac oraz zbiórkę na rzecz ogólnopolskiej akcji „Kilometry Dobra”. Dzięki hojności darczyńców bieg został zakończony wynikiem 15,5 „metrów dobra” co w przeliczeniu na „złotówki” daje kwotę 690,37 zł.

Majówkę uatrakcyjniły stoiska przygotowane przez inne organizacje. Sołtys i Rada Sołecka jako organizator zapewnili to co nieodzowne podczas majówki a mianowicie: muzykę na żywo, ognisko, stoisko z kiełbaską , atrakcje dla najmłodszych oraz wystrzałowe fajerwerki na zakończenie imprezy. Rada Rodziców z Rewala jak co roku przygotowała ciasta, grochówkę, oraz tradycyjną pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem, loterię z nagrodami ufundowanymi między innymi przez rewalskich przedsiębiorców, właścicieli restauracji i sklepów. Grupa „Twórczywo” prezentowała oryginalne prace własnoręcznie wykonane na warsztatach w GOK. Stoisko Stowarzyszenia ”Aktywni Kulturalnie” dodało kolorytu poprzez prezentowane kwiaty od okolicznych ogrodników, książki i poradniki ogrodnicze.

Podczas Majówki nie opuszczało Rewala słońce i dobry humor. Zarówno goście, mieszkańcy jak i organizatorzy świetnie się bawili.

Ewa Biernacka-Froehlich
Dominika Winiarska-Chodziutko