Mieszkańcy Niechorza postanowili w piątek usunąć zadrę na honorze, jaka tkwiła tam po kwietniowym wyborczym zebraniu wiejskim i związanym z nim zamieszaniem. Uczynili to z przytupem imponując frekwencją – w wyborach sołtysa uczestniczyło aż 299 osób. W takich okolicznościach nowym sołtysem Niechorza został Wojciech Pawluk vel Mikołajczuk.

Byle tylko uniknąć pomyłek

Frekwencja w Niechorzu znów zaskoczyła organizatorów. Choć zebranie zorganizowano w hali sportowej, a nie jak poprzednio na terenie centrum ratownictwa, to jednak zabrakło miejsca dla wszystkich chętnych i część osób obserwowała wydarzenia stojąc na korytarzu. Nikt jednak nie miał pretensji, gdyż takiego zainteresowania nie sposób było przewidzieć. Tym bardziej, że mając w pamięci potknięcia kwietniowe starano się na każdym kroku, aby zebranie przebiegło wzorcowo. Miał na tym czuwać prowadzący spotkanie Wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Żoła oraz Wójt Gminy Rewal Robert Skraburski, który został wybrany na przewodniczącego komisji skrutacyjnej. Na sali pojawiła się także pani Sekretarz Gminy Wioletta Brzezińska. Dla uczestników przygotowano ponad 200 miejsc siedzących, a dla komfortu śledzenia wydarzeń było nagłośnienie oraz projektor multimedialny. Z uwagą i wnikliwie realizowano poszczególne punkty porządku obrad.

Głosowanie na różowo

Niemal u wszystkich wyczuwalny był stan napięcia, a elektoraty kandydatów mobilizowały się mocno. Niektórzy tylko na chwilę oderwali się od swoich obowiązków, by przyjść i zagłosować, a potem wracali do domu, do pracy, czy też szli do kościoła. Najważniejsze było, żeby oddać głos. O skali zjawiska może świadczyć fakt, że aż 122 osoby nie pojawiły się później na wyborach członków rady sołeckiej. Jedyny moment pewnego rozluźnienia na sali pojawił się wtedy, gdy większość obecnych zaśmiała się na wieść, że karty do głosowania będą miały kolor… różowy.

Kandydatów dwóch

Jeszcze przed głosowaniem sporo zamieszania było w kwestii nazwiska jednego z dwóch zgłoszonych kandydatów – Wojciecha Pawluka vel Mikołajczuka. Ostatecznie uznano, że głosy ważne będą tylko te, które zawierać będą wszystkie elementy nazwiska pana Wojtka. Jego rywalem był sprawujący ponad 20 lat urząd sołtysa Szymon Jędrzejowski. Choć w kwietniu lepszym okazał się być pan Szymon, to jednak w piątek 9 głosów więcej otrzymał pan Wojciech i to on został wybrany nowym sołtysem Niechorza. Decyzja mieszkańców uprawomocni się oczywiście, jeśli tym razem nie wpłyną żadne odwołania.

Wyniki głosowania na sołtysa Niechorza:

Szymon Jędrzejowski – 143 głosy
Wojciech Pawluk vel Mikołajczuk – 152 głosy

W ciągu najbliższych 4 lat przekonamy się, czy zwycięzca dotrzyma złożonych przedwyborczych obietnic, a padły słowa o zorganizowaniu w przyszłym roku, wzorem innych sołectw naszej gminy, majówki oraz nowy pomysł w postaci wspólnego, jesiennego grzybobrania.

Dwóch na jedno miejsce

Do rady sołeckiej kandydowało aż 12 osób, a miejsc do obsadzenia było tylko 6. W porównaniu z wyborami z kwietnia nie startowali tym razem Artur Lubczyk oraz Wojciech Pawluk vel Mikołajczuk (nie mógł). Jak się okazało wyniki niewiele różniły się od tych nieważnych. Nie licząc obu wcześniej wymienionych panów do rady sołeckiej weszła piątka osób z sześciu z najlepszymi wówczas wynikami (Sebastian Kuzicki, Kazimierz Modzelewski, Piotr Stefanowicz, Lidia Słoniewska, Piotr Kinka). Nie powtórzyła sukcesu tylko Anna Szkódlińska. Wybrana natomiast została Małgorzata Marciszewska, która wówczas nie spotkała się z uznaniem mieszkańców Niechorza.

Wyniki głosowania na członków rady sołeckiej Niechorza:

Kazimierz Modzelewski – 57 głosów
Lidia Słoniewska – 61 głosów
Sebastian Kuzicki – 96 głosów
Cezary Biedunkiewicz – 41 głosów
Anna Szkódlińska – 34 głosy
Piotr Stefanowicz – 61 głosów
Piotr Kinka – 70 głosów
Anna Smela – 40 głosów
Karolina Krzywańska – 37 głosów
Krystyna Piętaszewska – 23 głosy
Małgorzata Marciszewska – 46 głosów
Elżbieta Kołodziejczyk – 28 głosów.

Życząc powodzenia w działaniu nowej radzie sołeckie i sołtysowi, należy podziękować za pracę ich poprzednikom. Natomiast mieszkańcy Niechorza zasłużyli na szczere gratulacje, za tak przykładną i budującą frekwencję!

9 Komentarze

 1. Nie pamiętam, czy gdziekolwiek w naszej gminie, tak liczne zgromadzenie wybierało Sołtysa. Raczej nie. Słowa uznania. Gratulacje dla Nowego i podziękowania dla Odchodzącego, za stworzenie pięknej karty historii Niechorza.

 2. Również gratuluję nowemu sołtysowi i dziękuję staremu. Mam nadzieje, że zawirowania niechorskie, staną się przyczynkiem do zmian w statusach sołectw i wprowadzenia poprawek uwzględniających zarówno postęp techniczny jak i rosnące zainteresowanie wyborami sołeckimi.

 3. Nie Wiem za co dziękujecie byłemu sołtysowi bo raczej nie za lata stagnacji, nic nie robienia i olewania własnych mieszkańców …
  Zobaczymy jak się sprawi nowy sołtys i czy to nie jest tylko jego przejściowy plan na powrotne dostanie się do rady lub na wójta
  p.s. Do redaktora -zasłyszałem gdzieś że 26.05 nasz wójt ma sprawę w sądzie wytoczoną przez CBA …możecie to zweryfikować ?

  • Mieszkańcowi życzę ponad 20-sto letniego piastowania stanowiska pochodzącego nie z mianowania, lecz z wyboru społeczeństwa. Aha, nie rób nic i olewaj tych, którzy Ciebie będą co 4 lata wybierać.

  • Póki co wójt czuje się świetnie pod płaszczem ochronnym posła i towarzyszy z PO. Wątpiacych odsyłam do Facebooka. Chyba pora na społeczny protest przeciwko hipokryzji rządzących z wyższej półki.

 4. wybory mamy za sobą cieszę się że stać nas było na odwagę by coś zmienić. Ma rację mieszkaniec bo ostatnie lata to lata stagnacji nijakosci i ciągnięcia się w ogonie gminy.Nie wiem czy to szczęście czy nieszczęście że przez 16 lat mieliśmy wójta z Niechorza bo nie przełożyło się to dla nas na nic.Nic dziwnego skoro nasz gospodarza czyli sołtys ]zajęty był tylko swoimi sprawami czytaj zbieraniem podatków..zebrania sołeckie 2 razy do roku to trochę za mało bo spraw do omówienia było wiele.Nie zmienia to faktu że należało odchodzącemu sołtysowi podziękować za 23 letnią pracę w sołectwie i samorządzie gminnym. Niestety wszystkim zabrakło klasy i wójtowi i staremu i nowemu sołtysowi.Wójt i nowy sołtys nie pożegnali i nie podziękowali staremu sołtysowi ustępujący sołtys. nie pogratulował nowemu . No cóż klasę albo się ma albo nie. Mam nadzieję że nowy sołtys nie powtórzy błędów poprzednika wpadając w rutynę.

 5. Witam dziękuję mieszkańcom Niechorza że potrafili tak się zjednoczyć i przyjść na wybory dali wszystko z siebie.Dziękuję starym rządzącym ale sołtys podsumował swoje działanie 8 zebrań na 4 lata a gdzie rozliczenie się z pieniędzy które dostaje na rade sołecką. Nie rozumie o co tu chodzi czy w naszej gminie nikt nie musi się rozliczać każdy rządzi jak chce to już chyba do mnie dotarło że skąd się wzieły takie ogromne długi to jest skandal. Jak mamy złego dyrektora który nie potrafi rządzić kasą to go się zwalnia a u nas jest odwrotnie. Czas na zmiany dość starym rządzącym ludzie ogarnijcie się

 6. Zobaczymy czy nowy sołtys wywiąże się ze swoich obietnic. Według mnie wybory do rady sołeckiej nie przebiegły uczciwie, gdyż ludzie mieli po kilka różowych karteczek od znajomych.

Comments are closed.