Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu zostało założone w 1994 roku wbrew wszelkim ówczesnym trendom, kiedy zaczęto zamykać obiekty muzealne w znacznie większych miejscowościach. Mimo to, dzięki sile i wytrwałości wąskiego grona mieszkańców udało się zakończyć lokalną inicjatywę sukcesem.

Muzeum początkowo zajmowało niewielki, parterowy budynek niedaleko kanału Liwka po jednym z ośrodków FWP. Pierwsze eksponaty trafiały dzięki uprzejmości i szczodrości lokalnych rybaków. Każdy dorzucał, co mógł. Już po kilku latach okazało się, że brakuje miejsca.

Poszukiwania nowego lokum zakończono w 2003 roku, kiedy muzeum przeniosło się do obecnego budynku. Ten pochodzący z lat 20. ubiegłego stulecia dom był jednym z pierwszych w tej części Niechorza, który posiadał piwnicę i garaż. Przez lata służył jako Klub Książki i Prasy, a w latach 90. była tutaj popularna w gminie dyskoteka.

W muzeum jest kilka sal tematycznych poświęconych nie tylko rybołówstwu. Najciekawszymi jest oktant wyłowiony przez niechorskich rybaków, prawie stuletnie pryzmat Fresnela oraz martwa kotwica, którą można obejrzeć na podwórzu obok budynku, gdzie znajduje się mini skansen łodziowy. Największą popularnością turystów cieszy się przepołowiona prawdziwa łódź rybacka zdobiąca wejście do budynku.