Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Początki nadmorskich kolei dojazdowych

logo_kolejkaNa mocy ustawy parlamentu pruskiego z 28 lipca 1892 r. podjęto uchwałę o budowie pierwszych niepaństwowych linii kolei dojazdowych na Pomorzu Zachodnim. W 1895 r. rozpoczęto budowę pierwszej linii, łączącej Gryfice z nadmorskim kąpieliskiem Niechorze, którą oddano do użytku już po roku. 1 lipca 1896 r. kolej wąskotorowa po raz pierwszy wyruszyła w trasę. Pierwotnie wąskotorówka poruszała się po torach o rozstawie 750 mm, dopiero w 1912 r. poszerzono rozstaw szyn do 1000 mm, co znacznie usprawniło transport towarowy pomiędzy Gryficami i Niechorzem. Dynamiczny rozwój kolei na początku XX w. w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju gospodarki regionu Pomorza Zachodniego. W 1913 r. wydłużono linię wąskotorówki na odcinku z Niechorza do Trzebiatowa, zapewniając w ten sposób turystom stałe połączenie kolejowe do nadmorskich miejscowości.

Kolej ocalona od zapomnienia

W latach powojennych transport kolejowy stał się mało rentowny i został zdominowany przez transport samochodowy. Z powodu braku inwestycji infrastruktura i tabor wąskotorowy zaczęły ulegać stopniowej dewastacji. Aby zapobiec całkowitemu zniszczeniu Gryficka Kolej Dojazdowa została wpisana 11 maja 1995 r. do rejestru zabytków. Sytuacja ta nie zmieniła jednak złej kondycji Gryfickiej Kolei Dojazdowej i gdy w latach 90-tych utrzymanie linii kolejowej Gryfice-Trzebiatów przestało się opłacać, PKP postanowiły pozbyć się wąskotorówki. Jedna z ofert kupna kolejki nadeszła aż z Kenii. Przed ostatecznym upadkiem nadmorską wąskotorówkę uratował samorząd gminy Rewal, podpisując w 2002 roku z Dyrekcją PKP oraz Ministrem Skarbu umowę o nieodpłatnym przejęciu taboru wraz z infrastrukturą i linią kolejową Gryfice- Trzebiatów, o łącznej długości 61 km. 29 maja 2002 r. wąskotorówka powróciła na tory, tym razem już jako własność gminy Rewal. Niestety z powodu złego stanu technicznego mostu na Redze w Nowielicach oraz zdewastowanych torowisk nie udało się uruchomić zamkniętej w 1999 r. trasy na odcinku Pogorzelica-Trzebiatów. Wieloletni brak inwestycji i remontów spowodował ogólną zapaść nadmorskiej kolejki, wymagającą  ogromnych nakładów finansowych, zbyt dużych, jak na budżet nadmorskiej gminy, liczącej zaledwie3,5tys.mieszkańców.

Rewitalizacja, czyli powrót do dawnej świetności

Nowe perspektywy  i szanse rozwoju dla rewalskiej kolejki otworzyły się dopiero w 2004 r. po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Gmina Rewal, przy współpracy z Zachodniopomorskim Urzędem Marszałkowskim wystąpiła o dotacje unijne i przystąpiła do jednej z największych inwestycji ostatnich lat – rewitalizacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. W ramach 3-letnich prac rewitalizacyjnych zmodernizowano starą linię kolejową o długości 10 km na trasie Trzęsacz-Pogorzelica i odnowiono tabor kolejowy: stare wagony zostały odrestaurowane i wyposażone w ogrzewanie oraz nowoczesne toalety. Lokomotywy i wagony otrzymały nowe barwy. Ponadto wyremontowano zabytkowe budynki dworcowe i wybudowano 3 nowe dworce.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

W 2013 r. na mocy uchwały Rady Gminy Rewal powołano spółkę Nadmorska Kolej Wąskotorowa, która jest obecnie operatorem przewozów koleją wąskotorową na 40 -kilometrowej trasie Gryfice-Pogorzelica.

Zapraszamy do skorzystania z regularnych przejazdów w sezonie przewozowym, który trwa od 1 maja do 30 września. Przejazd zabytkowym pociągiem z Gryfic do Pogorzelicy to prawie dwugodzinna sentymentalna podróż w czasie wśród malowniczych nadmorskich krajobrazów. Na trasie wąskotorówki znajduje się wiele zabytków architektury, takich jak latarnia morska w Niechorzu, ruiny średniowiecznego kościoła na klifie w Trzęsaczu, neogotycki pałac w Dreżewie, czy dworska rezydencja z WVIII w. w Rybokartach. W ofercie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej znajduje się szeroki wybór usług promocji, zniżki na przejazdy rodzinne oraz rabaty na przejazdy dla grup zorganizowanych. W ramach akcji promocyjnej, kupując bilet indywidualny na przejazd kolejką można również skorzystać z rabatów przy zakupie biletów wstępu do wybranych parków atrakcji na terenie gminy Rewal.

Trasa

Nadmorska Kolej Wąskotorowa kursuje obecnie na 2 trasach, na odcinku pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą. Linia kolejowa przebiega przez 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice i Rewal, łącząc ze sobą 14 miejscowości. Długość aktywnej linii kolejowej wynosi 39,5 km. Kolej wąskotorowa wyjeżdża codziennie z zajezdni w Gryficach, a po dotarciu do Trzęsacza pociąg kursuje dalej wahadłowo na 10-kilometrowej trasie pomiędzy Trzęsaczem i Pogorzelicą. Ostatni kurs jest kursem powrotnym do zajezdni w Gryficach.

Kontakt

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

ul. Leśna 5
72-351 Pogorzelica
Tel/fax 91 38 42 235
Informacja 91 38 62 629
E-mail: kolej@rewal.pl
www.kolej.rewal.pl

Ceny biletów

Na trasie między Trzęsaczem i Pogorzelicą

Bilet kupiony na stacjach: Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze Latarnia,Niechorze, Pogorzelica.

Ceny biletów w sezonie głównym (01.06 – 31.08.2016 r.)

Bilet indywidualny
Przejazd w jedną stronę – 19 zł
Przejazd tam i z powrotem  – 26 zł

Bilet rodzinny dla 3 osób
Przejazd w jedną stronę – 49 zł
Przejazd tam i z powrotem – 55zł

Bilet rodzinny dla 4 osób
Przejazd w jedną stronę – 61 zł
Przejazd tam i z powrotem – 70 zł

Cały cennik przejazdów kolejką dostępny tutaj

Aktualności z Kolejki

Dworce Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej

[put_wpgm id=12]