W czwartkowe popołudnie mieszkańcy Niechorza spotkali się na zebraniu wiejskim poświęconym przygotowaniom do sezonu letniego. Sołtys tej miejscowości jest jedynym w tym roku, który takie zebranie zwołał, choć jeszcze nie tak dawno przedsezonowe zebrania odbywały się w większości naszych sołectw.

Rada sołecka działa aktywnie

Na początku Wojciech Pawluk vel Mikołajczuk przedstawił sprawozdanie z dotychczasowej pracy rady sołeckiej, która odbyła cztery zebrania i przygotowała dwie imprezy. Wspomniał także o wsparciu organizacyjnym i finansowym ze strony rady oraz mieszkańców na rzecz tegorocznego Święta Śledzia, które w tym roku odbędzie się 4 lipca.

Zmiany w statucie sołectwa

Prawie 40 osób przybyłe na sale ożywiło się dopiero podczas dyskusji na temat zmian w statucie sołectwa. Sołtys przedstawił rozwiązania, które istnieją w innych miejscowościach i chętnie widziałby je także w Niechorzu. Kilka innych ciekawych sugestii padło z sali, w tym opcja głosowania na sołtysów i członków rad sołeckich w podobnym trybie, jak na gminnych radnych.

O przygotowaniach do sezonu

Później mieszkańcom zaprezentowali się zaproszeni przez sołtysa goście. Pierwsza pojawiła się Mariola Kwiatkowska-Ratajczak, która mówiła o sprawach związanych nie tylko z zielenią, ale przede wszystkim o kwestii czystości na plażach i ulicach. Zwróciła uwagę, że w czasie sezonu będzie odrębna osoba wydelegowana przez spółkę Wodociągi Rewal do koordynacji sprzątania samych plaż.
Komendant policji Marcin Ryczko mówił o dodatkowych służbach mundurowych, jakie działać będą na terenie gminy w okresie lata. Zainteresowanie wzbudziła głównie wzmianka o patrolach konnych, które wspierać będą funkcjonariuszy w szczycie letniego sezonu.
Odpowiedzialny za koordynację ratownictwa w gminie Wiesław Kalinkiewicz zwracał uwagę na konieczność utworzenia zjazdów na plaże, gdzie służby ratownicze mogłyby zjeżdżać bezpiecznie i wodować swoje szybkie łodzie. Przy obecnie zwiększających się obciążeniach dla ochotniczych straży pożarnych, każde ułatwienie miałoby ogromny wpływ na skuteczność ich działań, a tym samym na ratowanie życia wypoczywających nad morzem. Przy okazji wystąpienia pana Wiesława pojawił się temat zagrożeń wynikających z puszczania latem lampionów ryżowych. Mówiono także o tym, które ulice w Niechorzu zostałyby zalane, gdyby zlikwidować wrota sztormowe na kanale Liwka.
Łukasz Tylka z CIPR-u opowiadał o wieżach ratowniczych, ale przede wszystkim o tym, że nie można, poza odcinkami kąpielisk z Błękitną Flagą, zakazać wstępu na plażę osobom z psami. Posiadacze czworonogów muszą jednak pamiętać o obowiązku sprzątania psich odchodów po swoim pupilu także na plaży, co łamane jest nagminnie. Dłuższa dyskusja pojawiła się, gdy poruszony został temat bezpieczeństwa przy głównym pirsie w Niechorzu. Jest pomysł, aby utworzyć tam tor wodny i wyłączyć ten newralgiczny odcinek z kąpieli. Przedstawiciele straży pożarnej poparli ten pomysł, choć nie wiadomo, czy podobny entuzjazm wykażą inni interesariusze. Pan Łukasz wspomniał także o planowanych imprezach na sezon. W Niechorzu, poza Świętem Śledzia i Smakami Gminy Rewal, odbędzie się turniej o Puchar Bałtyku w plażowej siatkówce rozgrywany na boiskach pod latarnią.

Gdzie te 30 milionów?

Sporo dyskutowano także podczas wolnych wniosków. Wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Żoła mówił o bardzo trudnej sytuacji finansowej gminy, która na przestrzeni ostatnich miesięcy jeszcze się pogorszyła. Na bardzo konkretne pytania Karola Ciszka odpowiedział równie konkretnie podając liczby, które wywołały dłuższą chwilę ciszy na sali. Okazało się m.in., że w roku ubiegłym przekroczono planowane wydatki gminy o ponad 30 milionów złotych. Zaskakująco duże było przekroczenie budżetu w wydatkach na administrację – ponad 3 miliony.

Wolne wnioski

Ponadto na zebraniu pojawiły się tematy bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego na ulicy Mazowieckiej i alei Bursztynowej. Można było usłyszeć sugestie wprowadzenia na tej drugiej z ulic ruchu jednokierunkowego – pomysł na pewno szalony, jednak godny zastanowienia w świetle braku perspektyw na rychły remont tej drogi powiatowej. Radny Marcin Ryczko zapewnił, że te sprawy są znane komisji bezpieczeństwa Rady Gminy i czynione są starania, aby komfort korzystającym z ulic i chodników poprawić.
Dużo uwag krytycznych było też pod kątem pracowników urzędu gminy – podawano konkretne przykłady, gdy pisma z magistratu trafiały do adresatów po 3-4 tygodniach. Sołtys Niechorza obiecał postarać się wyjaśnić przyczyny takiego stanu rzeczy.

1 komentarz

 1. Rada sołecka w Rewalu jest zbyt zajęta spiskowaniem przeciwko P. Przewodniczącej RG, więc nie ma czasu na takie duperele

  • Depka bywa na spotkaniach rady sołeckiej z Rewala? Ostatnio Gościem była ww Przewodnicząca! Depka – jak wszystkim kaszubskim rybakom i żeglarzom wiadomo oznacza „głębinkę” w tym przypadku chyba głębie ….intelektualną!

 2. Proszę Państwa spokojnie w Rewalu sezon trawa od dawna -zimą był czas na przygotowania…..

 3. Z tego co wiem, radę sołecką zwołuje – Sołtys. Gratuluje Panu Wojtkowi z Niechorza aktywności. Zaś radzie sołeckiej w niechorzu gratuluje – aktywnego Sołtysa 😉

 4. czy to jest jakiś żart ?? ten tytuł …

  1. nie jestem przeciwnikiem sołtysa , a może i nawet lekkim zwolennikiem – to do tych co będą oburzeni
  2. sołtys się nie postarał z info na temat zebrania – nie wykorzystał środków typu strony www , czy nasz system info rewal – a szkoda bo więcej osób by wiedziało o zebraniu, niestety te małe kartki na słupach w gąszczu innych reklam nie sprawdzają się , szczególnie o tej porze roku
  3. raczej nie jesteśmy przygotowani do sezonu w niechorzu chyba że koło radnych no to O.K
  – czy ktoś był i widział choć by ul polną, klifową , kapitańską , żeglarska ??
  – Pani Mariola – ulice nie sprzątane od zimy, pełno piachu i brudu , chodniki pozapadane, trawa nie wykoszona po szyję
  – Policja P.Ryczko- czy ktoś się interesuje zaparkowanymi autami na zakrętach i chodnikach po bocznych ulicach – bo od jednego policjanta usłyszałem że od tego jest straż gminna , a od strażnika że policja – to jak to jest ??
  – Panie Tylek – My tu o marzeniach i wieżach rodem z MIAMI a czy pomyślał Pan o tym że przy latarni nie ma tablic informującym jak obecnie maja letnicy dojść do zejścia , tylko błądzą między krzakami , a pomyślał pan że zejścia w niechorzu są od lat nie wymalowane np.przy nadmorskiej- koło dyskoteki bałtyk, deski byle jakie i nikt latem nie wykasza wokół nich !!! a czy pomyślał pan o tabliczkach przy zejściach z info gdzie można z psem wejść a gdzie nie można – chyba farba, kawałek deski i blachy na całe niechorze nie będzie kosztowało więcej niż ta pana amerykańska buda … – p.s. sołtys tez mógł by się za interesować
  – P.Sołtysie – skoro o bezpieczeństwie – czemu nikt się nie zainteresuje tym aby wymalować pasy dla pieszych na ul polnej – przy kormoranie i np. zamontować próg zwalniający jak w pogorzelicy – auta tam dość szybko się poruszają, a znakami uregulować ruch pieszy tak aby chodzono po chodniku a nie po środku drogi, wiem że jest to strefa zam. tylko co z tego skoro ludzie na to nie reagują i są zdziwieni
  4. niech sołtys się przejdzie po ulicach w tej okolicy i zobaczy jaki bajzel , a przede wszystkim porozmawia ze swymi wyborcami , to może się dowie czego mieszkańcy potrzebują …
  5. na duża politykę Panie Sołtysie przyjdzie czas , bo do wyborów jeszcze trochę zostało, a poparcie zdobywa się małymi uczynkami dla swoich mieszkańców

  • zapomniałem dodać – co złego to nie ja , tylko poprzedni sołtys nas olewał , a obecny sprawia niestety na razie wrażenie że sołectwo dla niego i jego radnych to przechowalnia, a celem jest wójtostwo …

   • Drogi „mieszkańcu niechorza” dzięki za informację,ale nie zgadzam się ze wszystkim co tu zostało napisane.
    Informacja była zgodna ze statutem.Na słupach były ogłoszenia i na stronie http://www.rewal.pl też była informacja.Obie siedem dni przed zebraniem.Faktycznie sms powiadomień nie było.Cenna uwaga na przyszłość.
    Stawia Pan/Pani tezę a bardziej przypuszczenie „raczej nie jesteśmy przygotowani do sezonu w niechorzu”.Po to było zebranie, gdzie każdy mógł powiedzieć co jeszcze trzeba zrobić,gdzie jest brudno,gdzie dosprzątać.Zebranie nie było po to żeby komuś dowalić( mam na myśli służby odpowiedzialne za porządek i bezpieczeństwo) tylko po aby wesprzeć,wskazać co mamy jeszcze do zrobienia.
    Co to znaczy „od jednego policjanta usłyszałem że od tego jest straż gminna , a od strażnika że policja „.Trzeba pisać konkretnie od jakiego policjanta z nazwiska i od jakiego strażnika z nazwiska
    Co do oznakowania zejścia przy latarni.Osobiście na wniosek mieszkańca Polnej poprosiłem aby wykoszono wschodnie obejście ogrodzenia latarni i zaznaczono przejście.
    Ani ja ani Urząd Gminy nie mamy wpływu na termin realizacji inwestycji przez Urząd Morski
    O pieskach też było.Mogą wszędzie przebywać oprócz kąpieliska,które jest zlokalizowane przy ulicy Krakowskiej.
    O jaką amerykańską budę chodzi ?
    Deski zejście przy ulicy nadmorskiej.Sam pokazywałem,które wymienić.Było wykoszone.
    Było też o progach zwalniających.W tym tygodniu będą zamontowane koło cmentarza i drugi (Klifowa i Ziołowa).To są progi z odzysku.
    Progi na Polnej.To jest nierealne w strefie zamieszkania.Kierowcy mają obowiązek wiedzieć co oznacza jaki znak zamiast być zdziwionym
    Pasy będą malowane.Ekipa od pasów zaczęła od Pobierowa a skończy na Pogorzelicy
    O osiedlu tzw.marynarskim też było, że brak ławek itp.Jest jedna „posesja” wizytówka przy Polnej.Jest na nią pomysł, ale to Urząd będzie musiał wygospodarować środki finansowe(niewielkie) na ten pomysł .Spróbuję zadziałać w najbliższy poniedziałek.
    Co do „swych wyborców” jak to Pan/Pani napisał/a to absolutnie nie dzielę ich na swoich i nie swoich.Rozmawiam i wysłuchuję każdego, kto wyrazi taką wolę.Bo jestem sołtysem Niechorza a nie „swoich wyborców”.
    Proszę wnioskować tak jak to zrobili mieszkańcy odnośnie parkingu przy sklepie Lewiatan.Postulowano o parking do 15 minut.W ciągu trzech dni sprawa została załatwiona.Drugi przykład był wniosek mieszkanki ulicy Trzebiatowskiej o bardziej przyjazny przystanek na żądanie na Trzebiatowskiej.Proszę zobaczyć jak teraz wygląda.
    Zachęcam do mądrych uwag.Zawsze będzie z mojej strony reakcja
    Co do dużej polityki to jest niepotrzebne podgryzanie kostek.Teraz jestem SOŁTYSEM .

    • Panie Sołtysie broń Borze nie był to żaden atak na Pana … ani podgryzanie kostek nie miałem takiego zamiaru, chciałem jedynie zwrócić uwagę na problemy owej okolicy, zdaję sobie sprawę że nie wszystko od razu da się wykonać… są to jednak rzeczy które kuleją w niechorzu od dłuższego czasu a mym wpisem chciałem zwrócić pana uwagę na te problemy
     żeby nie być goło słownym zapraszam pana na wizytacje okolicy dworca kolejowego przy latarni oraz wytyczonego tam przez gmine przejścia od dworca do latarni wraz z ta ulicą żeglarska, zaraz mamy lipiec a ulica przez zieleń nie była w tym roku ani razu wykoszona , ponad to wczoraj wieczorem w deszczu miałem nieszczęście tamtędy przechodzić i niech mi pan uwierzy strugi wody spływały od apartamentowca po tej drodze – bo nie ma tam żadnego rowu odpływowego , nie mówiąc już o dziurach jakie są w tej ulicy żwirowej i brudnej drodze brukowej przy apartamentowcu no i śmieciach na ulicy przy ich śmietniku – a jest to ponoć jedna z dróg prowadzących do naszych ATRAKCJI – kolej, latarnia park itd – takich problemów w tej okolicy jest mnoga ilość.

     ODP do Pana sołtysa

     Drogi „mieszkańcu niechorza” dzięki za informację,ale nie zgadzam się ze wszystkim co tu zostało napisane.
     Informacja była zgodna ze statutem.Na słupach były ogłoszenia i na stronie http://www.rewal.pl też była informacja.Obie siedem dni przed zebraniem.Faktycznie sms powiadomień nie było.Cenna uwaga na przyszłość.

     ROZUMIEM JAK MÓWIĄ O TYM PRZEPISY, ALE NIECH PAN SOBIE WYOBRAZI KTO NA PIERWSZY RZUT OKA MÓGŁ ODCZYTAĆ TE INFO Z TABLIC ??
     NA STRONIE REWALA TEŻ INFO JEST GDZIEŚ – TYLKO GDZIE ?? JA NIE ZNALAZŁEM … A NIE NALEŻĘ DO OSÓB NIE OBEZNANYCH Z INTERNETEM

     Stawia Pan/Pani tezę a bardziej przypuszczenie „raczej nie jesteśmy przygotowani do sezonu w niechorzu”.Po to było zebranie, gdzie każdy mógł powiedzieć co jeszcze trzeba zrobić,gdzie jest brudno,gdzie dosprzątać.Zebranie nie było po to żeby komuś dowalić( mam na myśli służby odpowiedzialne za porządek i bezpieczeństwo) tylko po aby wesprzeć,wskazać co mamy jeszcze do zrobienia.

     NIE MOGŁEM BYĆ BO NIE WIEDZIAŁEM O ZEBRANIU – OSOBY KTÓRE ZNAM I SA BLISKO W KRĘGU ZNAJOMYCH RADNYCH ITD Z NIECHORZA TEŻ O TYM NIE WIEDZIAŁY

     Co to znaczy „od jednego policjanta usłyszałem że od tego jest straż gminna , a od strażnika że policja „.Trzeba pisać konkretnie od jakiego policjanta z nazwiska i od jakiego strażnika z nazwiska

     NIESTETY NA PRZYSZŁOŚĆ BĘDĘ SPISYWAŁ NR ODZNAK 🙂

     Co do oznakowania zejścia przy latarni.Osobiście na wniosek mieszkańca Polnej poprosiłem aby wykoszono wschodnie obejście ogrodzenia latarni i zaznaczono przejście.
     Ani ja ani Urząd Gminy nie mamy wpływu na termin realizacji inwestycji przez Urząd Morski

     NIE CHODZI O KOSZENIE, TYLKO O TABLICĘ , PROSZĘ SIĘ POSTAWIĆ W SYTUACJI TURYSTY KTÓRY NIE ZNA OKOLICY A SKOSZONY PRZESMYK PRZY MURZE LATARNI NIE WIELU MU MÓWI – MAM STYCZNOŚĆ NA CO
     DZIEŃ Z TAKIMI OSOBAMI ZABŁĄKANYMI

     O pieskach też było.Mogą wszędzie przebywać oprócz kąpieliska,które jest zlokalizowane przy ulicy Krakowskiej.

     JAK WYŻEJ – TURYSTA JEST JAK „NIEWIDOMY” (NIE OBRAŻAM NIEWIDOMYCH)
     JAK NIE MA WSKAZANE TO NIGDY NIE ZNAJDZIE
     P.S. SKĄD TURYSTA MA WIEDZIEĆ GDZIE JEST UL KRAKOWSKA ??
     STOI PRZED DANYM ZEJŚCIEM I TAM POWINNA BYĆ NA SŁUPKU UMIESZCZONA INFORMACJA O ZAKAZIE I EW NR ZEJŚCIA – TO CHYBA JEST AKURAT

     O jaką amerykańską budę chodzi ? WIERZE RATOWNIKÓW 🙂

     Deski zejście przy ulicy nadmorskiej.Sam pokazywałem,które wymienić.Było wykoszone.

     BYŁO , ZOBACZYMY LATEM , SAM PAN NA PEWNO ZAUWAŻYŁ ŻE OBDRAPANE RURKI Z FARBY I DESKI WYŚLIZGANE NA KRAWĘDZIACH NIE WYGLĄDAJĄ OK
     MOŻE TRZEBA ZORGANIZOWAĆ JAKIŚ HAPPENING DLA MIESZKAŃCÓW W STYLU POMALUJMY RAZEM ZEJŚCIE ALBO COŚ TAKIEGO SAM BYM PRZYSZEDŁ I TE 30 MIN POŚWIĘCIŁ – BO MI PO PROSTU JEST WSTYD JAK WCZASOWICZE PO TAKICH ZEJŚCIACH CHODZĄ I SIĘ ŚMIEJA ŻE NAS NA PLACE ITD STAĆ A NA FARBĘ I DESKI NIE MA …

     Było też o progach zwalniających.W tym tygodniu będą zamontowane koło cmentarza i drugi (Klifowa i Ziołowa).To są progi z odzysku.

     OK – NOWE CZY UŻYWANE NIE MA ZNACZENIA
     ALE CHYBA TEN PRÓG BYŁ BY LEPSZYM ROZWIĄZANIEM PRZY LATARNI

     Progi na Polnej.To jest nierealne w strefie zamieszkania. DLACZEGO NIE REALNE?
     ZLIKWIDOWAĆ STREFĘ NA POLNEJ ZROBIĆ PORZĄDEK – CIEKAW JESTEM CZY BĘDZIE REALNE JAK KIEDYŚ NIE DAJ BORZE ZGINIE TAK JAKIEŚ DZIECKO BO MATKA WÓZKIEM ZA DALEKO WYJECHAŁA ,A SAMOCHÓD PRZED PASAMI NIE ZWOLNIŁ

     Kierowcy mają obowiązek wiedzieć co oznacza jaki znak zamiast być zdziwionym

     JA NIE MAM TAKIEJ WIARY W KIEROWCÓW – TAKI KLIMAT…

     Pasy będą malowane.Ekipa od pasów zaczęła od Pobierowa a skończy na Pogorzelicy

     TO SUPER , BO POPRZEDNI SOŁTYS TOTALNIE NA TE UWAGI NIE REAGOWAŁ

     O osiedlu tzw.marynarskim też było, że brak ławek itp.Jest jedna „posesja” wizytówka przy Polnej.Jest na nią pomysł, ale to Urząd będzie musiał wygospodarować środki finansowe(niewielkie) na ten pomysł .Spróbuję zadziałać w najbliższy poniedziałek.

     TU NIE CHODZI O TA POSESJĘ , TYLKO O OGÓLNY BAŁAGAN NA DRODZE CZY KRZYWE CHODNIKI KTÓRYCH OD WIELU LAT NIKT NIE POPRAWIA BO CIĄGLE SIĘ MÓWI O PRZEBUDOWIE TEJ ULICY , CO W DZISIEJSZYCH REALIACH SIĘ NIE STANIE PRZEZ NAJBLIŻSZE 10-20 LAT

     Co do „swych wyborców” jak to Pan/Pani napisał/a to absolutnie nie dzielę ich na swoich i nie swoich.Rozmawiam i wysłuchuję każdego, kto wyrazi taką wolę.Bo jestem sołtysem Niechorza a nie „swoich wyborców”.

     NIE DZIELIŁEM WYBORCÓW NA PANA I INNYCH , BROŃ BORZE , MAM NADZIEJĘ ŻE U NAS NIE DOJDZIE DO TAKICH DRAK JAK W REWALU I WALKI …
     TYLKO ŻE W KOŃCU COŚ RAZEM UDA SIĘ ZROBIĆ DLA NIECHORZA

     Proszę wnioskować tak jak to zrobili mieszkańcy odnośnie parkingu przy sklepie Lewiatan.Postulowano o parking do 15 minut.

     ZGŁASZAŁEM W ZESZŁYM ROKU W GMINIE KILKA SPRAW Z NIEDOZWOLONYM PARKOWANIEM I OZNAKOWANIEM W OKOLICY LATARNI TO PAN OD DRÓG Z NAZWISKA NA T. I PAN OD INWESTYCJI NA J. SPŁAWILI MNIE KILKU KROTNIE I DYSKRETNIE DALI DO ZROZUMIENIA ŻEBYM SIĘ ODWALIŁ I NIE ZAWRACAŁ D.

     Pozdrawiam i mam nadzieję że moje uwagi Panu Sołtysowi nie uczyniły przykrości jedynie pozwolą na zwrócenie uwagi w okolicach oddalonych od centrum itd – na tak zwane boczne zadupia gdzie też pracujemy i chcemy naszym turystom ułatwić i dać przyzwoite warunki

   • do moderatora – jak możecie panowie to poprawcie te najbardziej rażące błędy , bo spod klawiatury mi się po przełączały …