Niedziela w Niechorzu upłynie pod znakiem wyborów uzupełniających do Rady Gminy Rewal. Wybory dotyczą okręgu mandatowego nr 14. Głosowanie potrwa od godz. 7:00 do godz. 21:00. Lokal wyborczy tradycyjnie zlokalizowano w budynku Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu przy Alei Bursztynowej 28.

O mandat w okręgu nr 14 starają się:

– Jolanta Sobolewska, reprezentująca KWW Dla Niechorza, którego pełnomocnikiem jest Szymon Jędrzejowski;

– Paweł Żoła, reprezentujący KWW Wspierajmy Mieszkańców, którego pełnomocnikiem jest sam kandydat.

Tradycyjnie zaproponowaliśmy kandydatom, aby na naszych łamach zaprezentowali swoje poglądy i programy wyborcze. Z tej możliwości skorzystał tylko Paweł Żoła (wywiad z nim można przeczytać tutaj), komitet Jolanty Sobolewskiej na nasze zaproszenie niestety nie odpowiedział.
Okręg nr 14 obejmuje ulice: Brzozowa, Graniczna, Jeziorna, Jodłowa, Krótka, Leśna, Modrzewiowa, Sosnowa, Spokojna, Szczecińska, Świdnicka, Śląska, Wolska, Wschodnia oraz Aleję Bursztynową.

* * *

Niechorskie wybory odsłaniają lukę prawną istniejącą w obowiązującej ordynacji wyborczej. Do piątku można było się dopisywać do spisu wyborców. To tradycyjna procedura. Zwykle dotyczy jednostkowych przypadków. Wg posiadanych przez nas informacji teraz można będzie mówić o kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu osobach. Straż gminna miała bowiem pełne ręce roboty przy weryfikacji składanych wniosków o dopisanie. Radny Jacek Domański złożył oficjalną interpelację w tej sprawie, także niebawem dowiemy się, ile w ostatnim czasie osób zostało wpisanych na listę wyborców.

Dlaczego piszemy o luce prawnej? Kiedy w listopadzie 2014 roku szliście Państwo do wyborów, odbywały się one jednocześnie we wszystkich okręgach – głosując w jednym, nie można było głosować w innym. Ponieważ jednak wybory uzupełniające odbywają się w różnych terminach, więc możemy głosować w dowolnie wybranym okręgu (oczywiście odpowiednio uzasadniając taki wybór), nie tracąc możliwości głosowania we własnym okręgu. Mało tego, ordynacja zezwala na głosowanie w kilku różnych okręgach podczas trwania tej samej kadencji rady gminy czy miasta!

Idea tworzenia okręgów jednomandatowych miała na celu spowodowanie, aby mieszkańcy wybierali do rady człowieka, który najlepiej będzie ich reprezentował. Tymczasem może zaistnieć sytuacja, że mieszkańców jednego okręgu wyborczego reprezentować będzie kandydat wybrany głosami mieszkańców zupełnie innego lub innych okręgów! Tych spoza okręgu zawsze będzie więcej. Czy jest to etyczne? Odpowiedź na to pytanie zostawiamy Państwu.