W projekcie Budżetu Gminy Rewal na rok 2015 znalazło się szereg nowych inwestycji. Może to wywoływać zdziwienie biorąc pod uwagę sytuację finansową Gminy, dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się niektórym z nich.

Na rok 2015 planowane wydatki na Transport i Łączność to 12 149 451 zł. W tej kwocie zaplanowano finansowanie między innymi: dalszego remontu Kolei Wąskotorowej, remonty dróg, budowę ścieżki rowerowej Trzęsacz – Rewal, budowę ul. Łokietka w Rewalu, projekt „Mój Rynek ” w Niechorzu,budowę ścieżki pieszo – rowerowej do latarni morskiej w Niechorzu i inne.

Naszą uwagę przykuła pozycja w budżecie pt. „Projekt pomostu spacerowo – cumowniczego w Niechorzu”, na który przeznaczone jest 506 514 zł w roku 2015. Ciekawe jest to, że pozostałe wydatki opisane są inaczej np. „budowa ścieżki rowerowej …” natomiast w tym przypadku wyraźnie napisane jest, że to „Projekt pomostu…”

Idąc tym tropem sprawdziliśmy Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Rewal na lata 2015 – 2042 i okazało się, że to nie koniec wydatków. Projekt pomostu spacerowo – cumowniczego w Niechorzu będzie w latach 2015 – 2017 łącznie kosztować 2 460 000 zł. Ponadto okazało się, że istnieje jeszcze jeden projekt pomostu spacerowo cumowniczego tym razem w Pobierowie, na który zaplanowano 1 743 700 zł w 2016r.

Aby zrozumieć skąd wzięły się te projekty należy cofnąć się parę lat.

2 lipca 2009r. Gmina Rewal ogłosiła konkurs na „Opracowanie koncepcji architektonicznych projektu pomostu spacerowo-cumowniczego w Pobierowie” oraz projektu zespołu hotelowego w Pobierowie (zobacz). 30 września 2009 r. ogłoszono wyniki konkursu: I nagrodę w wysokości 10 000 zł otrzymała koncepcja opracowana przez firmę DEDECO Sp. z o.o. ze Szczecina. Poza wygraną pieniężną firma DEDECO została zaproszona do negocjacji na opracowanie pełnego projektu budowlano-wykonawczego w trybie zamówienia z wolnej ręki, zgodnie z Ustawą o Zamówieniach Publicznych. Ostatecznie 30 grudnia 2009r. Gmina zawarła umowę z firmą DEDECO na wykonanie powyższego projektu za kwotę 1 600 000 zł + VAT (zobacz)

Oto nagrodzona praca ( zdjęcia pochodzą ze strony www.dedeco.pl)

Podobnie było z projektem pomostu w Niechorzu. Konkurs na „Opracowanie projektu budowlano – wykonawczego pomostu spacerowo-cumowniczego z zespołem usługowym w Niechorzu” (zobacz) ogłoszono 10 sierpnia 2010r. I nagrodę w wysokości 10 000 zł otrzymała firma MXL4 Architekci ze Szczecina i ponownie częścią nagrody było zaproszenie do negocjacji na przygotowanie pełnego projektu budowlano-wykonawczego w trybie zamówienia z wolnej ręki. Umowę zawarto 5 stycznia 2011r. na kwotę 2 010 000 zł + VAT (zobacz)

Oto nagrodzona praca (zdjęcia pochodzą ze strony mxl4.com)

Przedstawione projekty są bardzo imponujące i sądząc po rozmachu przedstawionym na wizualizacjach, bardzo kosztowne. Problem polega na tym, że wielomilionowe kwoty potrzebne na ich realizacje są zupełnie poza zasięgiem Gminy. Tak więc projekty te pozostaną wyłącznie na papierze. Najtrudniejsze do zaakceptowania jest to, że powyższe umowy, zawarte na kwotę 4 203 700 zł, zaplanowano opłacić w latach 2015 – 2017. Obecnie do zapłaty pozostało 3 587 470 zł i ta kwota mimo, że jest zobowiązaniem finansowym, nie została jeszcze doliczona do długu Gminy Rewal.

32 Komentarze

 1. Jedynym rozwiązaniem dla Gminy jest zerwanie umów, zapłacenie kar, które będą pewnie niższe od zamówienia, a kosztami za wizjonerstwo obciążyć Pomysłodawców

 2. To nie jedyny „konkurs” wygrany u nas przez MX4L Architekci. Kiedyś był Wojtek Bal i Sikorska, którzy dostawiali wszytko. Teraz są nowi. Ciekawe, czy projektują takie same buble jak tamta dwójka?

  • Oczywiście! Żadne z tych pomostów nie mają racji bytu. Nie buduje się pomostów cumowniczych na otwartym morzu. Nie słucha się w Gminie indywidualnych specjalistów poszukujących pracy. Gardzi się nimi i przewodzi swoje szokująco-idiotyczne projekty.

 3. Te morskie projekty, to jest dosyć dziwna sprawa. Wiele milionów wydanych lekką rączką, a szanse na realizację znikome. Po co ? Dlaczego ? Czy to wizjonerstwo, czy już niegospodarność, czy może jeszcze coś innego ? Sądzę, że temat trzeba podrążyć .

 4. MX4L Architekci są projektantami tej nieszczęsne, nieudanejj fotanny w centrum Rewala. Czy Wójt nie uczy się na własnych błędach?

 5. Tryb zamówienia z wolnej ręki stanowi, przede wszystkim ze względu na brak konkurencji wśród potencjalnych wykonawców, szczególną formę udzielenia zamówienia publicznego. czy faktycznie nie było żadnej firmy architektonicznej w Polsce która by zaprojektowała taka inwestycję?
  Wygranie konkursu raczej nie jest powodem do dania dalszego opracowania projektu, tym bardziej w momencie gdy zamówienie przekracza dla tamtego okresu próg 15000 euro czyli ok 65000 zł netto.

  Zamawiający powinien w szczególnie wyczerpujący sposób udokumentować zarówno zaistnienie przesłanek umożliwiających jego zastosowanie jak i spełnienie przez wykonawcę biorącego udział w postępowaniu warunków formalno – prawnych wynikających z ustawy Prawo zamówień publicznych.
  Zamawiający musi pamiętać o wynikającym z ustawy Prawo zamówień publicznych obowiązku niezwłocznego zamieszczenia (w Biuletynie Zamówień Publicznych) lub przekazania (do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich) ogłoszenia o zawarciu umowy o wykonanie zamówienia publicznego. Ustawa nie określa jak należy interpretować termin „niezwłocznie” – wydaje się, że termin do 3 dni od zawarcia umowy nie powinien stanowić naruszenia przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

  Obowiązek zawiadomienia prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wszczęciu postępowania w trybie z wolnej ręki dotyczy również zamówień dodatkowych lub uzupełniających – czy wszystko zostało spełnione z literą prawa czy tak jak zawsze w Naszej Gminie

 6. Kto, przy zdrowych zmysłach, decyduje się zapłacić 2 mln za projekt nie mając zapewnionych perspektyw finansowania ? A jak jeszcze decyduje się na dwa takie projekty ? Marina w Kamieniu Pomorskim kosztowała ponad 20 mln zł, a sama realizacja Niechorza to lekko licząc trzykrotnie więcej. Bez przetargu, bez finansowania…………bezmyślnie ? Tak sprawa śmierdzi na kilometr. Ktoś poczuwa się do tego, żeby sprawę wyjaśnić mieszkańcom ?

 7. Dlaczego nasz włodarz nie ogłosił przetargów na wykonanie projektów architektonicznych (tych obu pomostów spacerowo – cumowniczych) na podstawie wygranych koncepcji.Być może byłoby taniej,inna firma by wygrała, na pewno byłoby transparentnie.Niestety nasz włodarz w jednym z wywiadów(gryfice.info) powiedział cyt.”Moje odważne pomysły często wykraczają poza ramy schematu”.Należy pamiętać,że te pomysły nie będą realizowane,ale zapłacić za nie trzeba.Ciekawe z czyjej kieszeni?

 8. A zobaczcie http://www.akcent.com.pl/ – trzeba kliknąć na projekty. Tam dopiero są cudeńka! Wiedzieliście, że w Trzęsaczu jest ( był) planowany Aquapark z krytym lodowiskiem?? Serio! Jeszcze ze 2 kadencje i będziemy budować własną stację kosmiczną

  • Czy w Gm. Rewal znaleziono ropę naftową? czy nasz wÓJT wczoraj na frankach przyciął niezły szmal, że takie wizje miał … ciekawe ile te koncepcje nas kosztowały i czy nie są takimi paździerzami jak te 2 projekty mola w Niechorzu i Pobierowie.

   Panie Eustachy projekt aquaparku + lodo+ centrum konferencyjne to projekt nie gminy tylko MILEXU – właściciela Pałacu i villi hoff

   • Wydawało mi się nieco zbyt wizjonerskie, nawet jak na nasze możliwości. Jeśli właściciel Pałacu ma taki pomysł – tylko przyklasnąć… Tylko tej stacji kosmicznej szkoda… już miałem nadzieję

 9. Między wizualizacją a realizacją projektu bywają diametralne różnice. Mam w pamięci obrazki przedstawiające ogródki gastronomiczne na grunwaldzkiej w Pobierowie … Między prezentowanymi wizjami a rzeczywistością, poza nazwą nie ma więcej zgodnych punktów.

 10. Plac Wieloryba w Rewalu miał wyglądać zupełnie inaczej….Punkty handlowe zostały przeniesione w zupełnie inne miejsca, bez zgody Rady Gminy, bez opinii Rady Sołeckiej…Wójt zrobil to sam, narażając gminę na koszty aneksów do projektu…

 11. do darek558
  Zgadzam się w pełni.Tylko kto ma badać : służby czy lekarz !?Tak na poważnie to mi wygląda na samowolkę i jedynowładztwo.

 12. Tak, nieco z innej beczki, to chyba jako społeczeństwo chcemy władzy autokratycznej, nie wiedzieć prawdy o długach, mieć fałszowane dokumenty, nie mieć w porę wynagrodzeń… itp, bo zagłosowaliśmy (nie personalnie, ale w większości) na tego samego autokratę !!!

 13. …ohoooohoo…ten Ratusz jest nieźle wypasiony…nie widziałam wczesniej tego projektu…no ..myslałam, że Ratusze to są w miastach, a taaakie to już tylko w dużych. To by sobie Wójt pozatrudniał jeszcze z 200 osób na tych metrach kwadratowych.

 14. Megalomanii akt któryś tam z kolei . Nie jest mi jednak do śmiechu, bo widzę jak w Pobierowie po prostu wiele rzeczy się sypie i na ich budowę nie ma szans.

 15. Megalomana nazywana odwagą
  Niegospodarność – realizowaniem wizji
  Patologiczne zadłużenie – sukcesem
  Profesor Głowiński, wybitny badacz języka PRL-u, nazywał taką manipulację językową nowomową.
  Minęło 25 lat, a to nie jedyna pozostałość dawnego systemu w naszej gminie, choć – moim zdaniem – najbardziej niebezpieczna.
  Pamiętajmy – język kłamie, zatem nie słuchajmy, a obserwujmy działania i ich skutki/efekty
  Serialowy House mówił: wszyscy kłamią i coś jest na rzeczy:)

 16. […] początku roku pisaliśmy o nowych inwestycjach planowanych w Naszej Gminie w najbliższych latach. Chodziło przede wszystkim o „Pomosty Spacerowo-Cumownicze” w Niechorzu […]

 17. Co jak co, ale CENTRUM NIECHORZA, czyli skrzyżowanie ul Parkowej i Mazowieckiej to jedne z najbardziej zaniedbanych miejsc przez gminę. Wszystko ładnie zrobione , a nasze centrum od 40 lat nie ruszane. Wszystko się sypie, o czystość i oświetlenie w sezonie muszą dbać właściciele punktów gastronomicznych bo nikt inny o to nie dba.

 18. […] czyli zapłata za projekt architektoniczny pomostu spacerowo-cumowniczego w Niechorzu (pisaliśmy o tym). Do tego należy dodać ambitny plan spłaty 14 milionów zaległych zobowiązań. Zabrakło w […]

 19. Taj się przyglądam temu wszystkiemu i zaczyna się mi wydawać iż Wybrzeże Rewalskie wkrótce zacznie zjadać swój własny ogon. To z czego słynęła ta gmina zatracono. A Polacy zaczynają powoli dojrzewać do świadomej turystyki i wypoczynku. Coraz więcej ludzi przestaje chcieć przyjeżdżać na wypoczynek po to by zamieszkać w centrum lunaparku. Takie tendencje panują w całej Europie z dostępem do „mórz północnych”. Gdzie by się nie udać (Niemcy, Holandia, Szwecja, Dania, czy północ Francji), trwa proces oczyszczania krajobrazu i ośrodków wypoczynkowych z całej tej hollywoodzkiej szopki. Stawia się na spokojny ale i aktywny wypoczynek w warunkach naturalnych. Coraz więcej Polaków również zaczyna się podobnie zapatrywać. Coraz mniej z nas chce na wczasach po południu spacerować wśród straganów, karuzel i disco polo. A Rewal… Dalej snuje swoje plany jak tu zbudować jeszcze większy lunapark. Molo na wyrost, które nie ma nic wspólnego z klimatem kurortu wypoczynkowego, pomysł kolejki linowej od hotelu nad wydmami i tak dalej i tak dalej… Musimy sobie uświadomić iż takie rzeczy ruszają już tylko chyba rodziny przedstawicieli handlowych które wyemigrowały ze wsi do dużych miast i zamieniły malucha na służbowego Focusa. Nie tędy droga. Te inwestycje mają po pierwsze coraz mniej szans by się spłacić, a po drugie zamiast przyciągać zaczynają odstraszać tych co szukają kontaktu z naturą na urlopie. A ta grupa z roku na rok robi się coraz większa… Taki trend zauważyli na przykład Niemcy z pobrzeża Bałtyku. I inwestowanie w klimaty typu agroturystyka i kontakt z naturalnym krajobrazem uratowały turystykę rejonu wybrzeża byłego NRD, przeżywającą zapaść w pewnym momencie. Czasy nowobogackich biorących kredyty by wydać byle jak i jak najszybciej kupę pieniędzy nad Bałtykiem zmierzają ku końcowi. By mieć korzyści na przyszłość trzeba to uwzględnić w swoich planach.

 20. Dobre.A w Rewalu smażalnie na Klifie i plazy, planowane ogródki piwne na plazy gastronomia na pod pseudo tarasem widokowym…..Brawo Włodarze Gminy!To jest to cos czego brakowało turystom…..

 21. to co się dzieje w Rewalu to jest chore i nic nie ma wspólnego z miejscem do odpoczynku.

 22. Jako turystka spędzająca corocznie urlop w Rewalu w pełni zgadzam się z Wasylem. Coraz bardziej razi kicz straganów, byle jakie sezonowe knajpki i, moim zdaniem najważniejsze, brak wizji miasteczka. Mam wrażenie, że każdy buduje, jak chce i co chce. Pomieszanie wielkich bloków ( ośrodek Skrzat – teraz nazywa się inaczej), z apartamentowcami i budynkami wszelkiej „maści” – im więcej wieżyczek i udziwnień tym lepiej. Mam wrażenie, że miejscowości turystyczne powinny zwrócić szczególną uwagę na pewną estetykę. A u was nawet karczma góralska/staropolska przy głównej drodze. Dziwi także wybudowanie za wiele pewnie milionów dworca w Śliwinie, który, ku mojemu zaskoczeniu, w lipcu świeci pustkami i zarasta chwastem. Stać was na inwestycję w remont dworca w Rewalu i pozostawienie go w sezonie pustego?

Comments are closed.