Turyści przyjeżdżający do gminy Rewal często pytają o możliwość wędkowania. Dlatego ten artykuł powinien zainteresować każdego. Znajdą tutaj Państwo informacje o wysokości opłat za możliwość wędkowania na naszych wodach lądowych oraz kilka cennych uwag dodatkowych.

Najpierw informacja o tym, gdzie można łowić ryby na wędkę.
Można w wodach morskich i lądowych. Aby uzyskać pozwolenie na te pierwsze, trzeba się udać do Kapitanatu Portu w Dziwnowie lub Mrzeżynie i tam dopełnić formalności. Wody morskie rozciągają się w naszym przypadku oczywiście wzdłuż wybrzeża, ale także od ujścia kanału Liwka aż do wrót sztormowych.
Od wrót sztormowych na południe znajdują się już wody śródlądowe, jednak łowić można tylko do mostu kolejowego na Liwce. Dalej rozpoczyna się już rezerwat jeziora Liwia Łuża, gdzie na dzień dzisiejszy wędkowanie jest zabronione.

Opłatę za pozwolenie na wędkowanie na kanale rozdzielającym Niechorze i Pogorzelicę uiścić można samodzielnie na poczcie lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Warto pobrać wcześniej z Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu wzór przekazu, aby właściwie wpisać niezbędne informacje, ponieważ potwierdzenie dokonania opłaty jest jednym z dokumentów obowiązkowych do okazania w razie kontroli (trzeba mieć przy sobie także książeczkę wędkarską).

Okręg PZW w Szczecinie wyznaczył następujące stawki dla osób, które opłaciły składki członkowskie PZW na rok 2015:
1 dzień – 20 zł
3 dni – 31 zł
7 dni – 45 zł
14 dni – 56 zł
Opłata uprawnia do połowów na jedną lub dwie wędki, przy czym z tej drugiej może korzystać wyłącznie członek rodziny, np. syn lub małżonka osoby wykupującej zezwolenie.

Nieco wyższe stawki są dla osób, które posiadają kartę wędkarską, ale składek nie opłaciły, oraz młodzieży do 14 roku życia i obcokrajowców.
1 dzień – 32 zł
3 dni – 50 zł
7 dni – 68 zł
14 dni – 88 zł
1 miesiąc – 120 zł
Tutaj również opłata uprawnia do połowów na jedną lub dwie wędki z uwzględnieniem udziału członka rodziny.
Wspomniane przedziały czasowe liczone są w sposób ciągły. Jeśli ktoś jest zainteresowany połowem w trzy dni, np. na 1 lipca, 5 lipca i 7 lipca, musi wykupić zezwolenie tygodniowe. Pozwolenie trzydniowe będzie ważne wyłącznie od 1 do 3 lipca.
Amatorom wędkowania bez wypełnienia niezbędnych formalności grozi zarekwirowanie sprzętu i konieczność uiszczenia opłaty karnej, jeśli właściciel będzie chciał swoje wędki wykupić.
Dziękujemy Kołu Wędkarskiemu „Liwka” w Niechorzu za pomoc w zredagowaniu tego artykułu.

8 Komentarze

  1. w przypadku zlamania regulaminu powinna grozic konfiskata mienia w calosci a tym samym przepadek domu dzialki, pensjonatu lub innych wartosci, pomyslcie CYMBAŁY ZARZADU WEDKARSKIEGO CALEGO WYBRZEZA, ZRESZTA NIE JESTESCIE MADRZEJSI OD CALEGO PZW, do dzis ZLODZIEJE Z PZW NIE OODALI KOLEDDZE SPRZETU ZABRANEGO PRZY TAMIE ZALEWU SULEJOWSKIEGO, NA POHYBEL WAM

  2. Morze ktoś zna numer konta na który trzeba wpłacić na wędkowanie w Niechorzu proszę o podanie lub gdzie można uzyskać takiej informacji

  3. Opis wprowadzajacy w błąd!!! O ujcia Liwki do bramy płacimy w Okregowym Inspektoracie Rybołówsta Morskiego.

  4. Co z łowieniem pomiędzy mostem kolejowym a jeziorem??? Skąd człowieki mają wiedzieć czy nie są już przypadkiem w rezerwacie??? Nie ma tam już przecież żadnej tablicy… Czy granicy rezerwatu nie wyznacza przypadkiem linia brzegowa jeziora ???
    Przy ujściu kanału Liwia Łuża do Bałtyku jest chyba zakaz łowienia o promieniu 0,5 km – uściślając opis zagadnienia, poza tym warto byłoby poznać nazwę miejscowego koła.

Comments are closed.