W środę mieszkańcy Rewala wybrali swojego nowego sołtysa. Przy rekordowej frekwencji i rekordowej liczbie kandydatów zdecydowano, że to były radny naszej gminy Artur Łukomski przejmie schedę po dotychczasowym sołtysie, który publicznie na zebraniu podziękował za 13 lat pracy na rzecz miejscowości.

Informacja o tym, że Andrzej Brzeziński nie będzie w tym roku kandydował na stanowisko sołtysa Rewala, krążyła po wsi już od kilkunastu dni. Taka decyzja ze strony urzędującego sołtysa sprawiła, iż od razu pojawiło się bardzo wiele kandydatur. Nazwiska krążyły różne, a ich liczba jeszcze w weekend wahała się między 6 a 8. Ostatecznie z sali padło 5 nazwisk, które stoczyły z sobą niezwykle ciekawą rywalizację. Taka liczba kandydatów przełożyła się zapewne także na frekwencję. W Rewalu na zebraniu pojawiły się aż 192 osoby uprawnione do głosowania.

Podczas krótkich prezentacji kandydatów najlepiej wypadli Marek Murzynowski, który krótko ale skutecznie przedstawił istotę sprawowania funkcji sołtysa, oraz Dominika Winiarska-Chodziutko, która miała ze sobą cały kajet pełen notatek, co należałoby w Rewalu jeszcze zrobić. Głosowanie wygrał jednak Artur Łukomski, który jeszcze nie tak dawno zasiadał w Radzie Gminy.

Wyniki głosowania na sołtysa Rewala:

Joanna Szczepańska – 36 głosów,
Dominika Winiarska-Chodziutko – 42 głosy,
Konrad Łącki – 30 głosów,
Marek Murzynowski – 24głosy,
Artur Łukomski – 55 głosów.

Do walki o 8 miejsc w radzie sołeckiej stanęło 12 osób, w tym trójka przegranych we wcześniejszym głosowaniu. Spodziewano się bardzo wyrównanej walki, nie było więc zaskoczenia, że komisja skrutacyjna ogłosiła, iż do wyłonienia składu rady potrzebna jest dogrywka. Po jej przeprowadzeniu okazało się jednak, że… wcale nie była potrzebna. Przewodnicząca komisji skrutacyjnej ogłosiła, że popełniony został błąd przy wcześniejszym liczeniu i pominięto wynik jednego z kandydatów, zaś dwójka rywalizująca w dogrywce de facto zajęła miejsca 9 i 10, czyli poza składem rady. Ta kuriozalna sytuacja przydarzyła się pierwszy raz w tegorocznym maratonie wyborczych zebrań wiejskich. W kuluarach spekulowano nawet, że to specjalnie, aby w Rewalu padł kolejny rekord, tym razem długości zebrania.

Zgodnie z uzyskanymi wynikami znacznie się w Rewalu odmłodził skład rady sołeckiej. Pojawiły się w niej cztery panie: Dominika Winiarska-Chodziutko, Justyna Zdanowicz, Beata Kosiedowska i Joanna Szczepańska, oraz czterech panów: Konrad Łącki, Tomasz Gandurski, Andrzej Dejnakowski i Zbigniew Sikora.

Wyniki głosowania na członków rady sołeckiej Rewala:

Tomasz Gandurski – 50 głosów,
Dominika Winiarska-Chodziutko – 78 głosów,
Anna Kusztelak – 32 głosy,
Konrad Łącki – 61 głosów,
Justyna Zdanowicz – 71 głosów,
Zbigniew Sikora – 47 głosów,
Beata Kosiedowska – 48 głosów,
Tomasz Badaszewski – 40 głosów,
Andrzej Dejnakowski – 49 głosów,
Joanna Balcer – 40 głosów,
Joanna Szczepańska – 44 głosy,
Grażyna Groblena – 36 głosów.

Czy zebranie w Rewalu zakończyło serię spotkań wyborczych w naszej gminie, to przekonamy się pewnie już niebawem, gdy minie termin składania protestów wyborczych. Według nieoficjalnych informacji wpłynęły do Rady Gminy protesty względem zebrania w Niechorzu a ich rozpatrywane ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu.

14 Komentarze

 1. No i stało się. sołtys wybrany.Jak do tej pory żadnych komentarzy albo wszyscy w szoku albo wszystkim taki wybór odpowiada.Przykro. że nie stać nas na więcej niż to .że przez 4 lata będzie nas reprezentowała osoba karana.Pan Artur jako radny we wszystkich sprawach doszukiwał się przekrętów . drugiego dna .a sam nie miał odrobiny przyzwoitości by ze względu na swoją przeszłość nie wystartować w wyborach.Tak jakby wśród kandydatów nie było godniejszej osoby.Smutne.

 2. To czy się zmieni zależy tylko od nas wyborców.Powierzając władzę nawet w sołectwie takim osobom dajemy przyzwolenie na postępowanie niezgodne z prawem.Przykre

 3. Tak Stało się ale poparcie dla pana Artura wynosi niewiele ponad 25% zebranych wyborców prawie 75% było innego zdania,zapewne zobaczymy jakie to będą rządy czy też na 25%.Czy przeważy prywata?.

 4. Takie czasy w wyborach na sołtysa uczestniczą magistrowie,inżynierowie czy tylko w tym upatrują swoją karierę?czy dlatego ze nie mają innych szans na rozwój i karierę co ich motywuje,ale niech tam.Demokracja każdy może.Zastanawiam się jednak czy osoba karana sądownie powinna pełnić jakiekolwiek funkcje społeczne? Trzeba mieć tupet.

 5. W takim razie jak jest niesłusznie karany to niech opublikuje wyrok karny z uzasadnieniem, wtedy wszyscy się dowiemy jak sąd był niesprawiedliwy.

 6. Smieszne jest ocenianie człowieka po tym co slyszy sie „na wsi”. Nie macie państwo zielonego pojęcia o tym za co został karany i czy był to słuszny wyrok. Chyba wszyscy wiemy jakie są polskie Sądy.Najlepiej siedzieć w domu za klawiaturą, nic nie robić i komentować. Pozdrawiam i życzę więcej empatii i nie oceniania osób których się nie zna.

 7. he, he a gdzie nowy sołtys powiesi czerwona tabliczkę z napisem sołtys?przecież oficjalnie nie mieszka w Rewalu….

 8. Ludzie to co wypisujecie na forum na temat P. Artura to się w głowie poprostu nie mieści. Zastanawiam się czy to zwykła zawiść ludzka czy obłuda. Znam tego Pana osobiście i nigdy nie znałam bardziej dobrego i uczciwego człowieka. Najpierw trzeba dowiedzieć się dokladnie za co był karany a dopiero poźniej można wypowiedzieć się na ten temat. Pozdrawiam i nie zazdroszczę głupoty.

 9. panie Sołtysie, głosowałem na Pana ale już żałuje:

  1. Od majówki piasek leży na placu wieloryba.
  2. Od tygodnia połowa Rewala nie ma oświetlenia ulicznego.
  3. Fontanna wygląda jakby ktoś się do niej wypróżnił.
  4. Na stronie Rewala nadal widnieje poprzedni sołtys.
  5. absolutny brak jakiegokolwiek kontaktu do Pana.

  Młodzi obiecywali strony, fanpejdże itp. a wybraliśmy sołtysa bez numeru telefonu i co gorsza – bez adresu.

  Ciemno i brudno w centrum Rewala…
  To chyba mówi samo przez się. skoro ktoś nie ogarnia własnego podwórka to jak ma ogarnąć całą miejscowość?

  • Widzę, że Pan Karol nie zna tematu. Po co został piasek na placu. Trzeba było się wyłonić w weekend to by Pan widział co się działo w Rewalu. Jakoś ja nie mam problemu żeby się skontaktować z Sołtysem. Jak to mówią dla chcącego nic trudnego. Myślę a nawet jestem pewny, że większość złych komentarzy na temat Sołtysa jest bezpodstawna. Ale tak to już jest, że ludzie z zazdrości będą wypisywać tylko wady.

Comments are closed.