W środowy wieczór w Niechorzu odbyło się zebranie wiejskie. Frekwencja była bardzo duża – łącznie z zaproszonymi gośćmi obecnych było niemal 70 osób.

Zaostrzone przepisy odnośnie wody

Chociaż najwięcej czasu zajęła wypowiedź wójta na temat przebiegu sezonu letniego, to jednak tego wieczoru przyćmiły ją inne wydarzenia. Mieszkańców bardzo interesowała sprawa kłopotów z jakością wody, jakie w tym roku spotkały Niechorzan. Pani prezes Sylwia Brzęczkowska starała się wyjaśnić, że jest to spowodowane zmianami krajowych kryteriów dotyczących jakości wody. Z tego powodu kłopoty pojawiły się w bardzo wielu ujęciach, a w kilku przypadkach, jak choćby w październiku w Myśliborzu, doprowadziło to do całkowitego zamknięcia sieci wodociągowej, a władze musiały dowozić wodę beczkowozami. Na szczęście w gminie Rewal taka sytuacja nie zaistniała. Należy jednak brać pod uwagę, że wyłączenia niektórych stacji uzdatniania mogą się jeszcze pojawiać. Obowiązujące obecnie przepisy, szczególnie w zakresie skażenia bakteriami coli, są może nawet zbyt restrykcyjne.

Ponadto pani prezes wspomniała o przygotowywanym nowym Wieloletnim Planie Inwestycyjnym dla spółki Wodociągi Rewal. Zgromadzonych najbardziej zainteresował fakt, że obejmuje on także działania w ramach Alei Bursztynowej.

Nareszcie ożyje niechorskie jezioro!

Dla mieszkańców Niechorza bardzo ważna była też informacja sołtysa Wojciecha Pawluka vel Mikołajczuka odnośnie budowy pomostu wędkarskiego na jeziorze Liwia Łuża. Starania, aby ten akwen znów zaczął żyć, trwały długo. Wreszcie po rozwiązaniu umowy z PZW Okręg Szczecin dotyczącej m.in. zarybiania jeziora udało się przedstawicielom koła wędkarskiego „Liwia” wraz z sołtysem Niechorza udało się znaleźć płaszczyznę porozumienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i przygotowano tzw. operat wodno-prawny. Na podstawie tego dokumentu można realizować inwestycje, które ożywią niechorski rezerwat. W tym tygodniu ruszyły prace dotyczące budowy pomostu wędkarskiego na przedłużeniu ulicy Spokojnej. Jeśli pogoda nie spłata figla, to w momencie, kiedy czytacie Państwo ten artykuł, wykonawca – firma Karos z Bartoszyc – wykonał już swoje zadanie.

Budowa pomostu to szansa na poszerzenie oferty turystycznej Niechorza o turystykę wędkarską, która zyskuje coraz szersze grono miłośników. W Polsce oczywiście, bo np. w Skandynawii jest popularna od dawna i uznawana za sprawdzony sposób na tzw. przedłużanie sezonu letniego.

Warto zwrócić uwagę, że zapisy w operacie wodno-prawnym zezwalają na dalsze działania wokół jeziora. Możliwe będzie nawet przywrócenie żeglugi bezsilnikowej (kajaków), na co Niechorze czeka od kilkudziesięciu lat. Jak widać przedstawiciele lokalnej braci wędkarskiej mogą sobie zapisać spory sukces negocjacyjny.

Maszt GSM przy stadionie

Powody do zadowolenia po zebraniu wiejskim powinien mieć także wójt Robert Skraburski, który zabiegał na możliwość postawienia masztu telefonii komórkowej na terenie stadionu w Niechorzu przy ulicy Leśnej. Mieszkańcy na pytanie: „czy jesteś za budową stacji bazowej telefonii komórkowej na działce stadionu w Niechorzu?” odpowiedzieli pozytywnie i uchwałą zebrania wiejskiego poparli wniosek wójta.

Co ze zmianami w statucie?

Aby nie było jednak tak różowo, należy wspomnieć, że mieszkańcy Niechorza dalej nie mogą się doczekać odpowiedzi na pytanie, co z uchwalonymi w ubiegłym roku zmianami w statucie sołectwa. Uchwała zebrania wiejskiego podobno utknęła gdzieś w urzędzie i zmiany wciąż jeszcze nie weszły w życie.

W poszukiwaniu prawdy historycznej

Sołtys wspomniał, że wraz z radą sołecką starają się zająć niechorskim parkiem. W związku z tym chcą doprowadzić do postawienia tablicy przy znajdującym się tam pomniku zgodnej treścią z prawdą historyczną. Wydaje się, że miejsce to, które tak bardzo wrosło w krajobraz miejscowości, jak najbardziej na taką inicjatywę zasługuje.