Dostałam ostatnio wezwanie do zapłaty w Wodociągów w Rewalu , przesyłka nadeszła Pocztą Polską, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru – koszt takiej przesyłki wynosi 6,10zł.

Dodatkowo wezwanie wydrukowane zostało na kartce A4 , chociaż treść zmieściłaby się na połówce lub ćwiartce papieru, a papier użyty do druku należy do ulubionych przez ekskluzywne kancelarie adwokackie, wysokogatunkowych gładkich papierów, „na oko” min. 120 g.

Wezwanie dotyczyło nieczynnego teraz obiektu wczasowego. Jak wszyscy wiemy, takich obiektów jest w całej gminie sporo. Nie zużywają wody, ale regularnie otrzymują przesyłki z rachunkami za wodę. Do mnie tak faktura w grudnia nie dotarła, stąd wezwanie. Ale można przyjąć, że faktura była wysłana zwykła pocztą, listem ekonomicznym. To koszt – 1,75zł.

Dodatkowo należy pamiętać, że kosztem jest praca przygotowania przesyłki – 2 listy z kopertami: rachunek w grudniu i wezwanie w marcu, drukowanie, papier, wypisywanie kwitów, nadawanie przesyłek.

Do kosztów wypisania takiej informacji można doliczyć także mój czas odbioru przesyłki na poczcie.

Wartość wezwania to 15,12 zł + 0,21zł odsetki za całe 3 m-ce = razem do zapłaty 15,33zł.

Czy warto było wydać tylko na same usługi pocztowe 7,85 zł? To ponad 50% wartości faktury. A pozostałe koszty? Więc ile kosztowała woda? Kto zarobił? Po co to komu?

Można informację o zaległości wysłać mailem, zadzwonić, wysłać sms, przekazać informację przez inkasenta słownie lub na małej karteczce przy okazji wystawiania kolejnej faktury lub też zaległość doliczyć do kolejnej faktury – wszystkie te w/w metody są tanie i powszechnie stosowane nawet przez bogate firmy. Można też wiosną – po wiosennym sprzątaniu wystawić fakturę za zimowe miesiące niewielkiego zużycia wody i abonament.

Dlaczego w Gminie Rewal musi być NA BOGATO?

Ręce opadają. Lekko wydaje się cudze pieniądze i zawsze znajdzie się uzasadnienie niegospodarności. Szukajmy oszczędności w małych rzeczach. Zmieńmy myślenie o małych, za taką zmianą pojawią się pomysły na duże oszczędności.