„Tajemnicę przesypując w sobie
jak w zamkniętej kadzi ziarno,
jechali Trzej Królowie
przez ziemię rudą i skwarną.”

(K. K. Baczyński)

Święto Trzech Króli związane z obchodami Bożego Narodzenia jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Trzej Magowie przybyli ze Wschodu pokłonić się Dzieciątku, gdyż stare, mądre księgi przepowiedziały narodzenie się Boga wśród ludzi. Do żłóbka przywiodła Mędrców gwiazda zwana dziś betlejemską.

Królowie złożyli małemu Jezusowi dary: złoto- symbol władzy, kadzidło- godności kapłańskiej i mirrę-znak spełniania się przepowiedni i zapowiedź śmierci Chrystusa.

W Polsce Święto Objawienia Pańskiego obchodzi się skromnie, choć coraz popularniejsze stają się orszaki Trzech Króli przechodzące ulicami miast. W kościołach święci się kadzidło, wodę i kredę, którą zapisujemy na drzwiach naszych domów inicjały Kacpra Melchiora i Baltazara. Zapis ten po łacinie oznacza błogosławieństwo – Christus Mansionem Benedicat, czyli Chryste błogosław temu domowi. Kiedyś taki zapis wykonywali księża przychodzący po kolędzie, obecnie robimy go sami 6 stycznia każdego roku.

Europa chętnie i hucznie obchodzi Święto Trzech Króli. We Włoszech właśnie w ten dzień rozdaje się dzieciom skarpety napełnione słodyczami a we Francji piecze się specjalne ciasta w kształcie korony, w środku których znajdują się migdały. Kto pierwszy znajdzie migdał, dostaje koronę i jest królem wieczoru.

W Rewalu dziś po raz pierwszy uformował się orszak Trzech Króli. Dzieci w koronach było jeszcze mało, ale to dla nich było przeznaczone kazanie, wyjaśniające okoliczności przybycia Magów do Betlejem i symbolikę darów królewskich. Może w przyszłym roku rodzice także założą korony i wspólnie będziemy świętować „nową” starą tradycję.

Dzień Objawienia Pańskiego kończy tegoroczne obchody Bożego Narodzenia, ale mamy nadzieję, że atmosfera serdeczności, dobrych życzeń i poczucie bycia wspólnotą pozostanie na dłużej.

szopka