Jeszcze w czwartek wydawało się, że gmina Ostrowice jest na dobrej drodze do zachowania swojego bytu, jednak już w piątek jasne stanowisko Wojewody Zachodniopomorskiego pokazało, że ta jednostka samorządu terytorialnego najprawdopodobniej zniknie z mapy Polski.

Przedstawiciele gminy Ostrowice z nadziejami jechali na czwartkowe spotkanie w ministerstwie licząc na otrzymanie pożyczki że Skarbu Państwa. Jakież więc musiało być ich zdziwienie, gdy w piątek wojewoda Piotr Jania poinformował ministra, że nie widzi szans by gmina Ostrowice mogła taką pożyczkę spłacić. Argumentował, że ich budżet i tak się nie dopina, więc trudno się spodziewać, aby było lepiej, gdy trzeba będzie oddawać Państwu pożyczone pieniądze. Jego zdaniem jedyną opcją jest likwidacja gminy.

Piszemy o tym wszystkim w kontekście gminy Rewal. Choć likwidacja raczej na ten moment nam nie grozi, to widać już, że nowy wojewoda zamierza bardziej zdecydowanie zająć się problemem zadłużonych gmin w województwie zachodniopomorskim. W pierwszej piętnastce w Polsce najbardziej zadłużonych jest aż siedem z naszego województwa. Można się zastanawiać, czy to przypadek.

Wojewoda złożył w zeszłym tygodniu zapytanie do prokuratury, czy nadmierne zaciąganie przez jednostki samorządu terytorialnego kredytów w parabankach było zgodne z prawem. Na pewno odpowiedź w temacie dałoby ogłoszenie decyzji Prokuratury Okręgowej w sprawie Rewala, ale na nie musimy poczekać do wiosny.

Tak zdecydowane działania wojewody mogą sugerować, że także kwestia Rewala spotka się w najbliższym czasie z jakąś reakcją z jego strony. Czy będą to liczniejsze kontrole, naciski na prokuraturę w kwestii wydania szybszego zakończenia śledztwa, a może wprowadzenie komisarza? Zapytana przez nas rzecznik wojewody stwierdziła, że póki co nie ma żadnej wiążącej decyzji.

7 Komentarze

  1. w Rewalu oprócz prokuratora, przydałby się też dobry psychiatra który może zdiagnozować czy „wizje” Wójta to objaw zwykłej wody sodowej w głowie, początki szaleństwa, czy może też zatrucie modnymi ośmiorniczkami, bo zdaje się że ryby z Bałyku za bardzo Wójtowi śmierdzą …

    • Mnie jedno dziwi dlaczego go wybrano na kolejną kadencje mimo oczywistych faktów że to on osobiście jest odpowiedzialny za takie zadłużenie Gminy. Wizyta u dobrego psychiatry przydałyby się też jego wyborcom

      • najgorsze jest to że zarówno w Rewalu jak i innych gminach w Polsce prawie zawsze wygrywa ten co „zorganizowanym grupom nacisku” naobiecuje najwięcej. Nie bez powodu przecież gmina organizuje potańcówki, wycieczki i inne takie atrakcje: urzędnikom, emerytom i nauczycielom. Jeśli się doda do tego wszystkie firmy pijawki żyjące ze zleceń gminny, to nie ma bata aby były Wójt nie wygrywał wyborów w cuglach i ta chora sytuacja mogła by trwać latami. Tylko że w Rewalu poniosło wójta szaleństwo i przepuścił gminną kasę za co powinien odpowiadać ku przestrodze innych Wójtów karnie.

  2. Wstyd i hańba, ze Wójt i Radni jeszcze pracują i maja za to płacone . Psychiatra dla wszystkich to łagodny wyrok.

Comments are closed.