W październiku 2015 roku opublikowaliśmy tekst pt. „Parkobiznes czyli nielegalne opłaty parkingowe”, w którym ujawniliśmy, że w Gminie Rewal opłaty za parkowanie pobiera się niezgodnie z prawem. W tym roku uchwalono nowe przepisy dotyczące płatnych parkingów. Miały naprawić błędy z poprzednich lat. Niestety Parkobiznes kwitnie w najlepsze.

Przypomnijmy, problem od lat rozbijał się o fakt, że Ustawa o drogach publicznych zezwala na utworzenie stref płatnego parkowania na drogach z zastrzeżeniem, że opłaty pobierane są tylko w dni robocze. W Gminie Rewal przez lata stosowano różnego rodzaju kruczki, aby omijać ten zapis i mimo wszystko pobierać opłaty również w weekendy. Nie zmieniało to faktu, że proceder dalej był nielegalny. Po naszej wrześniowej publikacji stało się jasne, że uchwałę trzeba zmienić. Tak też się stało. Pod koniec marca br. uchwalono dwie uchwały dotyczące stref płatnego parkowania w Gminie Rewal.

Uchwała NR XXIX/143/16 (zobacz ») dotyczy parkingów zlokalizowanych na działkach gminnych, w tych miejscach Gmina może pobierać opłaty wedle uznania

Uchwała NR XXIX/142/16 (zobacz ») mówi o parkingach zlokalizowanych na drogach publicznych. Treść uchwały jest precyzyjna i zgodna z Ustawą o drogach publicznych. Warto zwrócić uwagę na jeden zapis, który budzi wątpliwości.

„§ 2. Opłaty za postój pojazdów samochodowych w Strefie pobierane będą od 1 czerwca do 15 września każdego roku, od poniedziałku do soboty, w godzinach od 9:00 do 20:00”

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2016, mówi wyraźnie, że sobota jest również dniem wolnym od pracy w związku z tym opłaty postojowe na drogach publicznych nie powinny być pobierane. Trzeba tutaj wyraźnie zaznaczyć, że wyrok NSA w tej sprawie został opublikowany miesiąc później niż uchwały Gminy Rewal.

Teoretycznie wszystko gra, zgadza się? Niestety nie!

Już kiedyś pisaliśmy „w naszej gminie wszystko jest postawione na głowie”.
Tak jest i tym razem. Na wszystkich parkomatach widnieje bowiem napis:

„Strefa obowiązuje we wszystkie dni tygodnia w godz. od 9.00 do 20.00”

parkomat

Jest on niezgodny z Uchwałą NR XXIX/142/16 oraz w Ustawą o drogach publicznych. Regulamin parkingów i oznakowanie zostały prawdopodobnie celowo wykonane tak, aby wprowadzać kierowców w błąd i zmuszać do opłat nawet w dni, w których nie jest to konieczne.

regulamin

W zasadzie na tym można by zakończyć. Łamanie prawa stało się w Gminie Rewal tak powszechne, że chyba nie warto już o tym wspominać. Ale Gmina Rewal póki co nie ogłosiła secesji i ciągle obowiązuje tutaj prawo RP, a w niektórych miastach naszego kraju kwestie te brane są poważnie. Na przykład w Nysie prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie nielegalnych opłat parkingowych. Być może czas, aby Rewalskim Parkobiznesem również zajęła się prokuratura.

Zobacz materiał TVP 3 pt: „Parkingi w Prokuraturze”

Zobacz materiał TVP 3 pt: „Parkingowe zamieszanie”

15 Komentarze

 1. Nie tak dawno podjechałem pod UG w celu pobrania kwitariusza na klimatyczne jakież było moje zdziwienie za szybą auta kara za brak biletu . Daremne były moje tłumaczenia . Pan strażnik był nie ugięty , a i wytłumaczył mi że wszędzie się pobiera opłaty ,Więc do wiadomości PANA STRAŻNIKA pod urzędami nie są pobierane opłaty od petentów np. w mieście Świnoujściu gdzie Żmurkiewicz udostępnił pod UM wielki plac i to za darmo bez opłat. A w wiosce REWAL takie opłaty są tolerowane przez interesantów . STOP traktowania nas jako maszynki do robienia pieniędzy. Panie wójcie parking dla nas mieszkańców oraz interesantów z Polski i nie tylko powinien być wytyczony i to nie na 15 min bo w tym czasie to w UG raczej latem się nic nie załatwi! Tak na marginesie skończyły się fotoradary zaczeło się zbierać z
  parkingów (taka nowa metoda na ratunek) zapraszam do dyskusji.

  • Twoje pretensje Kris mnie nie przekonują. Dlaczego ? Dlatego, że nie umiałbym rozróżnić kto załatwia w urzędzie jakiś temat, a kto po prostu postawił sobie auto, bo miał taki kaprys. Ciężko to rozgraniczyć.

   • Panie Jacku dla swojego widzi mi się nie postawiłem auta przed urzędem , poszedłem jako petent załatwić sprawę . Jako petent mam prawo zostawić tu auto dziwi mnie tylko opłata, a za jej brak nałożona kara. Sprawdziłem w gminie Dziwnów są pod UG. miejsca za które petenci załatwiający sprawy nie płacą , podobnie jak w Świnoujściu. Podsumowując czyli są UG. przyjazne dla petenta i są takie jak nasza czyli jakie? niech każdy sobie odpowie.

    • Kris zignoruj wezwanie. Za szyba samochodu to nie jest mandat czy kara ale tylko wezwanie.

 2. Na ulicy Mickiewicza, tuż przy banku jest parking darmowy na 15 minut. 20 metrów dalej niż tuż przy urzędzie… trzeba przejść, i są takie coś do ćwiczeń 😛 ruch to zdrowie 😛

 3. A co do artykułu to 😀 dziś zauważyłem, że to na tle parkometru z przodu zostało zamalowane. Na regulaminach od samego początku jest zamalowane /ten tekst o wszystkich dniach tygodnia/. Tam gdzie nie ma to są to parkingi wg. uchwały nie będące działką drogową 😀 Zmienia się na lepsze 😛

 4. Tutaj i tak jest haczyk… bo co poczciwy kowalski ma wiedzieć gdzie jest droga publiczna a gdzie teren gminy gdzie juz moga kasowac do woli

  • Proste – miejsce parkingowe jest przy/wzdłuż drogi, czy między jezdnią a chodnikiem nie płacę. Wjeżdżam na wydzielony parking na odrębnej działce – płacę.
   Oczywiście turysta nie ma czasu się zastanawiać i na to gmina liczy …

 5. Uchwała jest ale nikt nie zadbał o jej wykonanie – być może celowo. Strefa Płatnego Parkowania musi być oznakowana w terenie a nie jest. Brak jest znaków D-44 oraz odwołujących strefę D45. O oznakowaniu poziomym już nie mówiąc … Spokojnie można parkować i nie płacić, a pozostawione wezwania olać albo oprawić w ramkę. Tabliczki pod znakami wprowadzają w błąd, nakazując opłacanie we wszystkie dni i dla mnie osobiście nosi to znamiona oszustwa.

  • Trzeba płacić pomimo tego, ze nie ma oznakowania strefy płatnego parkowania w terenie ?
   Nie ma właściwego oznakowania – nie trzeba płacić.

 6. Wójt jest kretaczem i tak ludzi naciąga nawet w kwestiach tak przyziemnych jak parkowanie w weekendy.. . Wójt Rewala jest jak Kononowicz no może z tym wyjątkiem że nie ma zamiaru zrobić czegokolwiek dobrego ?
  P.s. Pocałujta w hu.ta wójta i płaćcie za nieudolne do wszelkich granic zarządzanie społecznymi pieniędzmi. Zostaje jedynie pogratulować mieszkańcom gminy wyboru na kolejną kadencję takiego omnibusa.

 7. Sądzę, że ta dyskusja, na temat opłat parkingowych świadczy o Wójcie dobrze. Nie zagłębiam się w aspekt łamania prawa w weekendy, bo dla mnie jest to przepis kuriozalny z punktu widzenia miejscowości turystycznej i powinien być zmieniony. Krótko mówiąc parkowanie za darmo w weekendy w czasie sezonu letniego jest prawnym bublem. Jednak prawa łamać nie wolno. Zatrzymuję się na samym fakcie poszukiwania dochodów. To dobrze, że Wójt szuka większych dochodów. Przecież jako mieszkańcy chcielibyśmy, żeby dochody pochodziły z innych źródeł niż z tylko notorycznie podwyższanych podatków od nieruchomości czy opłat za wodę.

  • Strefy Płatnego Parkowania były po prostu przewidziane dla centrów dużych miast a nie dla miejscowości turystycznych. Chodziło o wymuszenie rotacji samochodów na parkingach w centrach miast w dni robocze – wtedy, kiedy najwięcej się dzieje, kiedy czynne są urzędy, sądy itp.. Przynajmniej oficjalnie o to chodziło. Samorządy oczywiście uczyniły z tego sposób na zarabianie. Płać człowieku podatki, wybudujemy za nie drogi a potem zapłać nam za przejazd tymi drogami i za parkowanie na nich.
   A o takim zuchwalstwie jak parkobiznes w gm. Rewal nie słyszałem w żadnej innej gminie w PL.
   Kilka lat pobierania opłat bez podstawy prawnej. A jak widoki napisały(li?) artykuł to na odczepnego robimy uchwałę dla picu i dalej kasujemy jak przedtem.

Comments are closed.