Na początku tego tygodnia do Rady Gminy Rewal wpłynęło pismo podpisane przez Wojewodę Zachodniopomorskiego Marka Tałasiewicza w kwestii mandatu radnej Agnieszki Tasarz.

Tym razem wojewoda wezwał naszą Radę do podjęcia w ciągu najbliższych 30 dni uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu. W swoim piśmie powołuje się na zapisy istniejące w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W kilkustronicowym dokumencie możemy przeczytać m.in., że jeszcze w kwietniu „łączyła funkcję radnej Rady Gminy Rewal z wykonywaniem funkcji pełnomocnika w prowadzeniu działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia Gminy Rewal.” Dalej można wyczytać także, że zdaniem wojewody „w omawianej sprawie istnieje związek funkcjonalny pomiędzy faktem wykonywania przez Panią Agnieszkę Tasarz mandatu radnej w Gminie Rewal a wykorzystaniem mienia tej jednostki w działalności gospodarczej, w której prowadzeniu była i nadal jest pełnomocnikiem”.

W konkluzji pisma można zaleźć zapis, że „Rada Gminy Rewal nie ma uprawnień do (…) decydowania o tym, czy radna Agnieszka Tasarz powinna w dalszym ciągu sprawować swój mandat a jedynie do stwierdzenia, że jej mandat faktycznie wygasł”. Należy tutaj wyjaśnić, że jest to naturalna procedura wynikająca z postępowania administracyjnego. Również w hipotetycznym przypadku, gdyby którykolwiek z radnych zrzekł się swojego mandatu, i tak decyzja ta wymagałaby podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu.

W przypadku niepodjęcia przez Radę Gminy Rewal uchwały o treści zgodnej ze wspomnianym pismem, wojewoda zapowiada podjęcie zarządzenia zastępczego po wcześniejszym zawiadomieniu właściwego ministra.

Zapytana przez nas Agnieszka Tasarz odpowiedziała, że przygotowuje procedurę odwoławczą i nie wyklucza wystąpienia na drogę sądową w tej sprawie, jeśli ten krok okaże się konieczny.

Każdemu przysługuje prawo odwołania od decyzji administracyjnych, a taką będzie decyzja o wygaśnięciu mandatu bez względu na to, czy podejmie ją Wojewoda czy Rada Gminy. Być może właśnie sala Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego będzie najlepszym miejscem do zweryfikowania racji Agnieszki Tasarz i Wojewody Zachodniopomorskiego. Do czasu zakończenia całej procedury odwoławczej i uprawomocnienia decyzji obecna Przewodnicząca Rady Gminy Rewal będzie dalej posiadać mandat radnej.

19 Komentarze

 1. Wysilki nalezaloby skierowac na zdobycie podstawowej wiedzy o przepisach zwiazanych z dzialalnoscia sorzadu i nie byloby zbednych kloüpotow. Walka z wojewoda ze wzgledu na przepisy jak i powstala sytuacje jest skazana na przegrana. Sily nalezuy kierowac na budowanie a nie rozwalanie-

 2. Panowie a może przytoczycie całe pismo Wojewody ? Nigdzie na BIP -ie go nie ma .Moglibyśmy wtedy wydać jakąś opinię . Kilka zdań wyjętych z pisma to manipulacja……

  • Rozumiem, że zarzut o manipulacji to efekt emocji. Sugeruję się z niego wycofać! A dokument, gdy pojawi się na BIP-ie gminy lub wojewody, zapewne opublikujemy.

 3. Ale, Droga Redakcjo, ani pismo Wojewody, ani przepisy regulujące prace samorządu nie są żadną tajemnicą.Zatem można je udostępniać. Natomiast stwierdzenie, że działanie w zgodzie z przepisami rujnuje, nie buduje – jest bardzo ryzykowne i mało w tym dojrzałości obywatelskiej. Czy Droga Redakcja zdaje sobie z tego sprawę? Co może być lepszego od prawdy? Nie wolno traktować obywateli jak niedojrzałe jednostki, którym nadmiar wiedzy zaszkodzi. Można założyć tezę, że nie wszyscy wszystko zrozumieją, ale powinni mieć taką możliwość. Jak inaczej wyrazić szacunek i zbudować zaufanie? I może też warto czasem poczytać konstytucję. Zatem czytajmy i rozumiejmy, czego sobie i Państwu życzę 🙂

  • Wiolu, wyjaśnij proszę co masz na myśli pisząc te słowa;

   „Natomiast stwierdzenie, że działanie w zgodzie z przepisami rujnuje, nie buduje – jest bardzo ryzykowne i mało w tym dojrzałości obywatelskiej. Czy Droga Redakcja zdaje sobie z tego sprawę?”

   Czy sugerujesz, że namawiamy do łamania prawa czy, że postępujemy niedojrzale?

   • Szymonie, tylko podsumowałam wypowiedzi, być może nie do końca zrozumiałam intencje rozmówców, więc proszę o dopowiedzenie:

    „M:M;na

    Wysilki nalezaloby skierowac na zdobycie podstawowej wiedzy o przepisach zwiazanych z dzialalnoscia sorzadu i nie byloby zbednych kloüpotow. Walka z wojewoda ze wzgledu na przepisy jak i powstala sytuacje jest skazana na przegrana. Sily nalezuy kierowac na budowanie a nie rozwalanie-

    Odpowiedz
    10/07/2015 at 09:15
    Redakcja

    Zgadzamy się w całej rozciągłości, sami lepiej byśmy nie ujęli”

    • To była ironiczna odpowiedź na komentarz „M:M;na”, który chyba miał kłopot z trafieniem w klawiaturę 🙂
     Natomiast ja sens jego wypowiedzi rozumiem tak:
     „…walka z Wojewodą ze względu na przepisy i powstałą sytuację jest skazana na niepowodzenie…”
     oraz
     „Siły należy kierować na budowanie a nie rozwalanie…”

     Z obiema wypowiedziami zgadzam się, gdzie tutaj widzisz niedojrzałość??

 4. Pani Wioletta, czy aż tak wysoko ceni Pani widoki.info żeby przypuszczać, że wojewoda przesyła osobiście kopie odpowiedzi na donosy do ww. redakcji? Pismo otrzymane inna drogą bez zgody adresata publikowane być nie może. Ale z pewnością mogą je opublikować członkowie rady, zarządzający Bip em decydenci no i oczywiście ktoś,kto na ww. donos otrzymał odpowiedź. Pozdrawiam Gosia

  • Pani Gosiu, jest ustawa o dostępie do informacji publicznej, ona reguluje i określa, co jest informacją publiczną i komu ta informacja może być udostępniona. Nie trzeba mieć „chodów” u Pana Wojewody 🙂 wystarczy napisać wniosek o udostępnienie dokumentu do Rady Gminy. Może to zrobić także Pani, a nawet widoki.info.

   Czym jest donos? Jaka jest różnica między donosem a skargą? Czy taka jak między zawiścią a poczuciem niesprawiedliwości, łamania prawa i krzywdy społecznej?

 5. A więc istnieje sposób by przeczytać cały list wojewody, nie trzeba zwalać tego obowiązku na innych, ani na Widokach, ani na Facebooku (patrz wypowiedź pana Wozniaka, cytujaca wybrane fragmenty listu) bo każdy wrażliwy na krzywdę społeczną obywatel może napisać wniosek do Rady o udostępnienie dokumentów i opublikować je tu i ówdzie do czego serdecznie wszystkich zachęcam Gosia

 6. Niestety, Szymon, funkcja „odpowiedz” po Twojej ostatniej wypowiedzi się nieuaktywniła 🙂 /czyżby limit wypowiedzi się wyczerpał?
  ok, nie wyczułam ironii – mój błąd 🙂 mogłeś mrugnąć oczkiem dla orientacji

  • ok to jeszcze pytanie ( w kwestii formalnej) czy nowe komentarze powinny być od góry czy od dołu czy u góry najstarsze czy najnowsze? nie wiem jak jest wygodniej 😉

 7. Żadne emocje mną nie kierują..Po co ten artykulik? Pismo (zresztą kolejne o czym nie wspomnieliście) od Wojewody ma całkowicie inny wydźwięk. Po raz ostatni daje szanse Radzie Gminy ‚zachować twarz”, a nie wydawać nieuzasadnione uchwały na ten temat jak ta z 9.06.2015 r. Wojewoda tym pismem przywołuje Rade Gminy do przestrzegania ustaw o samorządzie gminnym….Rada swym zachowaniem kompromituje się w oczach Wojewody…A wy cytując kilka zdań z pisma chcenie pokazać ,że jest jakiś problem …ale w zasadzie mało istotny ….Tak nie jest . Dlatego wspomniałem o manipulacji. Zachowujecie się po prostu jak „tuba „większości w Radzie Gminy -zwanej przez wiele osób sitwą -tacy jesteście niezależni….

Comments are closed.