Atrakcja znaną i… nieznaną są sylwetki rodziny na rowerach oraz rodziny uprawiającej nordic walking, które znajdują się przy ul. Wojska Polskiego w Pogorzelicy. Znaną, bo wszyscy je zauważają, a nieznaną, bo brak jest informacji na ten temat.

Te przestrzenne rzeźby, zdaniem wieloletniego mieszkańca Pogorzelicy Sławomira Kropidłowskiego, przypominają słynne ptaki Władysława Hasiora. I trzeba przyznać panu Sławomirowi rację, bo skojarzenia same się nasuwają większości osób, które przechodzą obok. Rzeźby wyglądają szczególnie pięknie od wiosny, kiedy służą jako kwietnik, jak dział Zielni umieści tam donice z kolorowymi sadzonkami. Dzięki swojej lokalizacji przy głównej ulicy, stały się chlubą i ozdobą Pogorzelicy. Ideą było podkreślenie rekreacyjnego charakteru tej miejscowości.

Niestety w tym miejscu kończy się lista informacji, jakie może uzyskać turysta. Brak jest bowiem jakiejkolwiek tablicy informacyjnej, która powiedziałaby cokolwiek o autorze rzeźb i projektancie, o idei, o tym, dlaczego tak a nie inaczej zostały wykonane. Wielu zainteresowanych przychodzi i pyta o szczegóły w punktach informacji turystycznej, jednak nie uzyskają wiele więcej informacji.

Do pogorzelickich rowerzystów i spacerowiczów nie kierują żadne drogowskazy. Nie ma ich na mapach, brakuje informacji w internecie, w tym w dziale atrakcje oficjalnej strony naszej gminy (a znalazło się tam miejsce dla Osiny czy Golczewa). Ciężko też o miejsce parkingowe w pobliżu. Na szczęście sylwetki są dobrze widoczne z samochodu, jeśli jedzie się powoli.
Pogorzelica ma wspaniałe warunki naturalne, jednak miejsc typu „must see”, czyli „trzeba zobaczyć”, nie jest aż tak dużo, aby móc sobie pozwolić na ignorowanie takiego. A w przypadku opisywanych rzeźb dużo nakładów nie trzeba.

1 komentarz

  1. Żadne to rzeźby a totalna masówka – takie „rzeźby” ma masę wsi rolniczych w całej Polsce. Za granicą brak kierunkowskazów i tablic informacyjnych przy czymś co dekoruje krajobraz, a nie jest wielką sztuką. Nie ma co tu dorabiać ideologi, a każde set złotych lepiej widać na cokolwiek innego niż informacje na ten temat. Każdy kto jedzie, idzie dobrze widzi.