O tym, że nie jest łatwo dostać pożyczkę ze Skarbu Państwa, jak to się jeszcze niedawno wydawało niektórym w gminie Rewal, przekonała się ostatnio gmina Ostrowice. Choć starała się ona o kwotę znacznie mniejszą niż my (24 mln złotych), to jednak 16 grudnia 2014 roku Minister Finansów zdecydował, by takiej pożyczki nie udzielić.

Uzasadnieniem negatywnej decyzji były istotne obawy odnośnie możliwości spłaty pożyczki przez Ostrowice. Chodzi w szczególności o wątpliwości odnośnie możliwych przychodów z planowanego wzrostu dochodów z tytułu podatku od nieruchomości, konieczności zwrotu dotacji inwestycyjnej oraz opóźnienia w prywatyzacji szkoły podstawowej i gimnazjum. To zapisy, jakie m.in. pojawiły się w przestawionym ministrowi planie naprawczym.

Choć Ostrowice są relatywnie połowę mniej zadłużone niż gmina Rewal, to istnieje wiele podobieństw w działaniach obu jednostek samorządowych. Wójt gminy Ostrowice sprzedawał dług m.in. firmie Magellan z Łodzi, wypuścił obligacje, sprzedał wodociągi, kanalizację i oczyszczalnię ścieków, wszystko przy aplauzie tamtejszej Rady Gminy. Okazało się to być jednak za mało – zadłużenie wciąż narasta. Główna przyczyna leży w tym, że sama obsługa zaciągniętych kredytów pochłania ponad 2 mln złotych, podczas gdy dochody własne gminy Ostrowice z trudem przekraczają jak na razie 5,5 mln złotych.

Co w związku z decyzją Ministra Finansów? Żadne wiążące kroki nie zostały jeszcze podjęte. W planach jest m.in. wzrost opłat za wodę, ścieki i śmieci oraz wyłączanie oświetlenia ulic po godz. 21 lub 22.

Wszelkie podobieństwa do gminy Rewal nie są przypadkowe, zaś niniejszy artykuł ma służyć ku przestrodze. Otrzymania pożyczki ze Skarbu Państwa za pewnik nie można uważać, zaś konsekwencje niekorzystnej dla nas decyzji ministra odczujemy bardzo mocno w własnych portfelach. No, ale skoro musimy płacić 4 miliony za projekty czegoś, co nie powstanie w przeciągu ponad 30 lat…

Zobacz list z Ministerstwa Finansów

1 komentarz

    • Artykuł na ten temat już napisany i pewnie niedługo się pojawi :). Dziękujemy za czujność. Zapraszamy do dołączenia do redakcji Widoków;)