W poniedziałek wieczorem na stronie facebookowej Stowarzyszenia Ochrony Plaż i Klifów Gminy Rewal pojawiło się zaproszenie  „ważne spotkanie mieszkańców i Wójta dotyczące przyszłości rewalskiej plaży”, które miało odbyć się wczoraj 22 marca. Treść ogłoszenia sugerowała, że poruszany będzie temat planu zagospodarowania i dalszej rozbudowy naszej miejscowości. Temat ten jest niezmiernie ważny i ostatnio bardzo często poruszany na zebraniach wiejskich. Choć niewiele osób dowiedziało się o tym spotkaniu dostatecznie wcześnie, mimo wszystko w Urzędzie zebrało się sporo mieszkańców, którzy chcieli wziąć udział w dyskusji.

Na miejscu okazało się, że zebranie zorganizowane przez Radnego Andrzeja Brzezińskiego, ma charakter zamknięty. Zapytałem Pana Andrzeja, czy możemy również uczestniczyć. W odpowiedzi usłyszałem, że: „…jest to zebranie prywatne, tylko dla zaproszonych przez niego gości, a tematem spotkania jest przyszłość rewalskich plaż” . No cóż, zaszła pomyłka – to się zdarza, ale mieszkańcom zainteresowanym losem miejscowości, przydałoby się nieco więcej wyjaśnień niż tylko: „sorry, nie możecie wejść”.

Staliśmy tak przez chwilę i obserwowaliśmy jak nadchodzą zaproszeni wybrańcy: niektórzy Radni, Sołtys Rewal, Wójt, członkowie SOPiKu i zastanawialiśmy się jak to możliwe, że to „prywatne, zamknięte spotkanie” odbywa się Urzędzie Gminy w godzinach pracy! Poza tym, od kiedy przyszłość rewalskich plaż jest sprawą prywatną omawianą za zamkniętymi drzwiami? Gdyby takie zebranie dotyczyło przystani rybackiej a wyproszeni zostaliby Członkowie SOPiKu, to Pan Radny Brzeziński najgłośniej krzyczałby o „prywacie i białoruskich metodach”. Nie wiem jak Wy, drodzy czytelnicy, ale ja umieram z ciekawości, aby dowiedzieć się, czego dotyczyła ta dyskusja. Jeśli ktoś uchyli rąbka tajemnicy, będę zobowiązany.

Mam nadzieję, wybaczycie mi Państwo emocjonalny ton, ale od wczoraj biłem się z myślami, czy ten temat poruszyć. Formalnie nic się nie stało, jednak głęboki niesmak pozostał. Sprawy plaż, czy zagospodarowania przestrzennego dotyczą wszystkich mieszkańców i powinny być omawiane na forum publicznym. Wydaje mi się, że w tej kwestii chyba wszyscy się zgadzamy.

68 Komentarze

 1. Pan Brzeziński zaprasza tych, którzy mówią jego językiem, lub po prostu przytakują.
  Oczywiście, że jest to sprawa wszystkich mieszkańców. Bardzo nie ładne zachowanie panie radny

  • NIEŁADNE. Pisze się nieładne a nie nie ładne. Do podstawówki proponuję wrócić.

 2. A stało sie stało. Biernośc oznacza przyzwolenie. Nie tak powinna wygladać relacja włodarzy z mieszkańcami w sprawie publicznego dobra na publicznym mieniu.

 3. Pan były sołtys wielokrotnie dawał pokaz swojej niekompetencji oraz braku zrozumienia spraw dobra wspólnego i tak MU zostało.

  • Pokazy niekompetencji i złej woli to dawał wójt. Akurat Pan Andrzej zawsze działał w dobrej wierze. Widać że też hołdujesz wójtowym zwyczajom.

   • Pan Wójt to osoba poza wszelkimi skalami ,ale Pan były sołtys również uczestniczył w tej radosnej twórczości.

 4. Ciekawy jestem co wyniknie z tego zamieszania. Rodzi się kilka pytań :
  -Czy nadal Rewal pozostanie jedyną enklawą nie tylko w Gminie Rewal gdzie plaża jest nie zagospodarowana?
  -Czy uczestnicy tajnego spotkania obronią soje interesy i ich kawiarnie, puby czy restauracje w pasie nadmorskim nadal pozostaną bez konkurencji ?
  – Czy te same osoby udając jedynych reprezentantów mieszkańców Rewala pod przykrywka trybuna ludu będą protestować ?
  – Czy w tak trudnej sytuacji finansowej stać nasza gminę na pozbawienie się dodatkowych wpływów z tytułu dzierżawy plaż ?
  – Dlaczego właściciele kawiarni, restauracji, pubu z Niechorza, Pogorzelicy, Pobierowa nie mają nic przeciwko temu aby na plażach ich miejscowości coś się działo tym samym zasilając kasę gminną w tym Rewala?
  -Dlaczego turysta przebywający w Rewalu ma być pozbawiony jakichkolwiek usług czy atrakcji na plaży ?

 5. Do Ciekawy, odpowiedź na jedno z Twoich pytań jest prosta.
  Jeżeli ktoś obawia się konkurencji to znaczy, że jego biznes jest o kant dupy rozbić a jakość tak mierna, że nawet bar na plaży mu odbierze klientów.
  Ludzie, którzy stworzyli prawdziwy stabilny i dobry biznes nie obawiają się konkurencji w sąsiedztwie.

  Ciekawe czemu wszystkich przeciwników barów na plaży łączy to samo ………………..

 6. To dzięki mi miało miejsce wczorajsze zamieszanie. Przeprosiłam na FB, przepraszam i teraz rozczarowanych. Ale zebranie, żeby wyjaśnić nieporozumienie, nie dotyczyło planu zagospodarowania, ani też żadnych podziałów gruntów rolnych – to nieporozumienie także biorę na siebie, widocznie słabe mam umiejętności pisarskie i tekst był niejasny. Bywa.
  Nie jestem zwolennikiem zebrań zamkniętych – to moje osobiste zdanie, ale nie każdy musi je podzielać, a jednocześnie – jestem przekonana, że i Radny – każdy, i Wójt mogą spotykać się z mieszkańcami, w całości lub w wybranych przez siebie grupach. I o każdej porze z pewnością. I w każdym miejscu.
  Natomiast ciekawe jest, Szymonie, że interesują Cię w Twoich publikacjach pewne, wybrane tematy i zebrania. Natomiast inne nie.
  Nie zainteresował Cię temat spotkania w lutym 2016 rybaków z Wójtem, na którym pojawił się pomysł Pani Agnieszki Tasarz dotyczący umniejszenie majątku gminnego poprzez przekazanie własności gminy na rzecz Starosty lub Urzędu Morskiego- bo wtedy łatwiejsze będzie manipulowanie nieruchomością. Także nieciekawy dla Ciebie okazało się jasno sformułowane żądanie rybaków, że umowy dzierżaw podpiszą tylko wtedy, gdy będą mieli możliwość zabudowy piętrowej. Mimo że w tej sprawie już w ubiegłym roku doszliśmy jako mieszkańcy do porozumienia z Radą i Wójtem.
  Nie zainteresował Cię bulwersujący temat naliczania opłat za śmieci od wody, z przyznaniem niemałych bonusów dla najlepiej zarabiających. W mojej ocenie nowa uchwała łamie konstytucję, bo nierówno traktuje obywateli oraz przyznaje preferencje wybranym grupom przedsiębiorców, co ciekawe, niektórzy z nich zasiadają w radzie.
  Nie oburzył Cię temat wprowadzony na sesję przez Wójta, a ignorujący uchwałę nadzwyczajnego zebrania wiejskiego z lutego 2015 w sprawie punktów handlowych na plaży oraz „olanie” przez Radnych głosu społeczności Rewalskiej.
  Nie wspominam już nawet, że temat utraty mandatu przez dwoje radnych omijałeś „jak jeża” tak długo, ile się tylko dało. A uzasadniałeś to tym, że trzeba okazać cierpliwość, bezstronność, nie jątrzyć i poczekać aż się wyjaśni.
  Odbieram Twój tekst, Szymonie, jako zjadliwy i jątrzący w – tak już trudnym – temacie rybackim i plażowym. A także jako kolejny dowód, że widoki.info z bezstronnością mają niewiele wspólnego.
  I jest mi z tego powodu po wielekroć przykro, gdyż darzę Ciebie i bliskie Ci osoby szacunkiem i uznaniem. Ale też Twój brak bezstronności wobec Andrzeja Brzezińskiego, który od lat pracuje na rzecz społeczności Rewala, przy jednoczesnym okrywaniu ochronnym kloszem stronniczości i nadużyć Rady Gminy, a zwłaszcza Prezydium – które często pracuje na swoją osobistą korzyść – jest dla mnie niedopuszczalny i mało smaczny.

  • Pani Wioletto gratuluję bardzo trafnego komentarza, ja i moi znajomi od dawna wiemy, że Widoki nie są obiektywne a za takie się uważają. Gratuluję odwagi w pisaniu komentarzy podpisując się z imienia i nazwiska i przy tym nie obrażając nikogo. Proszę mi wierzyć, że popieramy to co Pani robi. Pozdrawiam

 7. Hehe, oczywiście, spodziewałem się tego, najlepszą obroną jest atak. Próba odwrócenia uwagi i skierowanie dyskusji na inny tor. Jakie to typowe zachowanie polityka który zawsze musi mieć racje i będzie brnął w zaparte w każdej sytuacji. Ale prawda jest taka że pod przykrywką działania dla dobra mieszkańców pilnowane są wyłącznie własne interesy, byle nie zarobił ktoś inny tylko wszystko musi trafić do naszej „kieszeni”. Zastanawiam się czy są granice ludzkiej pazerności ?

 8. Masz Wiolu absolutną rację, już wielokrotnie zarzucałaś nam w komentarzach cenzurę, manipulację, radio Erewań itp. Także i tym razem nie mogę z Tobą nie zgodzić, tekst jest złośliwy i nic ponadto. Tyle tylko, że to nie Ty wczoraj stałaś pod Gminą, nie mogąc wejść na zebranie, które miało być „tak ważne”. Co do wybiórczego traktowania tematów, również masz rację nie opisujemy wszystkich tematów. Tematy, które pominęliśmy są oczywiście bardzo ważne, zwłaszcza ten rybacki , który jest Ci szczególnie bliski. To Ty powiedziałaś mi o spotkaniu w lutym 2016, powiedziałaś mi również, że masz protokół z tego spotkania. Gdzie w takim razie jest protokół z wczorajszego zebrania ? Czy zasady transparentności obowiązują tylko rybaków?

  Temat śmieci to odrębna kwestia, rzeczywiście daliśmy ciała nie opisując jej. Prywatnie mogę przyznać, że nie podoba mi się ta uchwała, ale poczekajmy czy w ogóle wejdzie w życie bo nie jestem pewien czy Wojewoda ją zatwierdzi.

  Jeśli chodzi o ogródki na plaży, to jestem w trakcie pisania na ten temat ale już teraz mogę zdradzić, że test Ci się nie spodoba więc jak masz ochotę obrzucać mnie kolejnymi epitetami to daj z siebie wszystko. Chodzę na Muay Thai i nauczono mnie tam znosić ból 😉

  Przyczyna takiego stanu jest zawsze ta sama, brak czasu. Są momenty kiedy Widoki pochłaniają mi 40 godzin tygodniowo a czasem nie mogę im poświęcić nawet chwili. Zawsze zachęcaliśmy czytelników aby wyrażali swoje opinie a my wyrażamy swoje. Jeśli ktoś uważa, że temat jest ważny zachęcamy aby o tym, napisał. Sama z tego niejednokrotnie korzystałaś, nigdy nie odmówiliśmy Ci publikacji i nigdy nie odwmówimy

  • Potwierdzamy!
   Szymon to naprawdę twardy facet idzie do przodu i jeszcze mocno wszystkich zadziwi.

 9. Kilka pytań do naszych „władz”?

  – dlaczego na zebranie które odbyło się w Urzędzie Gminy w Sali Rady Gminy nie byli wpuszczeni mieszkańcy tylko osoby jak to powiedział Pan A. Brzeziński (organizator zebrania) które są zainteresowane sprawą (przepraszam ale po co innego my wszyscy się tam zjawiliśmy?).
  – była zaproszona tylko część radnych (pewnie ta która była przychylna pewnym planom)
  – była zaproszona część rady sołeckiej a nie pasujące osoby z rady sołeckiej zostały przez Pana A. Brzezińskiego osobiście wyproszone z Sali
  – „biznesmeni” właściciele lokali znajdujących się w centrum Rewala aby chronić wyłącznie własne interesy, a jak nie mogli się stawić to reprezentował ich barman!
  ALE MIESZKAŃCOM NIE WOLNO BYŁO W TYM ZEBRANIU UCZESTNICZYĆ!
  – dlaczego Pan A. Brzeziński wykorzystuje Sale w Urzędzie Gminy która jest mieniem Państwowym do organizowania zebrań z wyznaczonymi przez siebie osobami, gdyby nie mieli nic do ukrycia to nie wypraszali by innych mieszkańców z Sali.
  – na pytanie przed zebraniem dlaczego nie możemy w nim uczestniczyć Pan A. Brzeziński odpowiedział że jest to zebranie zamknięte dla osób zainteresowanych.
  – na drugie pytanie na jaki temat będzie to spotkanie odpowiedział iż chodzi o bar „u Rybaka” na końcu ul. Sikorskiego oraz o punkty gastronomiczne na plaży w Rewalu
  – trzecie pytanie czy będzie poruszany temat działek rolno-budowlanych oraz o planie zagospodarowania przestrzennego odpowiedział iż absolutnie nie, że to jest za poważna sprawa i do takiego tematu zwołał by zebranie wiejskie. Od pewnej osoby która brała udział w zebraniu wiemy iż nie dość że ten temat był poruszany to było mówione o rozszerzeniu planu zagospodarowania z wąskiego centrum Rewala (bo tak do tej pory jest to mieszkańcom przedstawiane) na całą miejscowość i tak aby nie mogły powstawać kolejne budynki czy domki letniskowe!
  – Uważam że z takiej sytuacji pewne osoby powinny się wytłumaczyć i wstydzić za takie załatwianie spraw po własnej myśli.

 10. Post zamieszczony przez SOPiK na FB:

  Jutro o g. 14.30 w sali Rady Gminy /w suterenie/ odbędzie się ważne spotkanie mieszkańców i Wójta dotyczące przyszłości rewalskiej plaży.
  Poniżej zamieszczam link do geoportalu, gdzie – dzięki suwakowi – można obejrzeć Rewal obecny, a także przy większym zbliżeniu – kiedy pojawi się taka czerwona pajęczynka działek – Rewal przyszłości, kiedy na wszystkich tych działkach i działeczkach – odrolnionych w ciągu ostatnich lat – powstaną zabudowania i nowe lokacje, łóżka, pensjonaty, bo raczej nie atrakcje turystyczne…
  Wtedy nasza – już teraz – maleńka plaża okaże się tylko piaskownicą i tylko dla wybranych/zdesperowanych.
  Warto już teraz podejmować rozsądne decyzje. Zapraszamy na spotkanie!

  Jak możemy przeczytać powyżej temat działek w Rewalu na zebranie był zaplanowany ale Pan A. Brzeziński przed samym spotkaniem zapewniał że to nie prawda.
  Teraz chciałbym się odnieść co do wielkości i zagęszczenia ludzi na plaży.
  W sezonie letnim jestem prawie codziennie rowerem na tarasie widokowym aby z góry ocenić tę sytuacje i mogę śmiało powiedzieć że zajęte jest od 30 do góra 60% plaży przy wodzie przez tzw „parawaning” a bliżej klifu jest zawsze dużo wolnego miejsca, nie wspominając o tym że im dalej od centrum tym więcej miejsca. Poza tym codziennie rozmawiam ze swoimi pensjonariuszami i nigdy nie usłyszałem słowa o ciasnej plaży. Więc pisanie o „piaskownicy” jest dla mnie bzdurą, próbą wzbudzenia paniki u mieszkańców i pretekstem do wstrzymania rozbudowy miejscowości.
  Nie potrafię pojąć celu wstrzymywania rozbudowy Rewala, raczej widzę tu same korzyści:
  – podatki dla Gminy
  – pieniądze pozostawione przez większą liczbę turystów w każdej gałęzi turystyki, począwszy od noclegów, gastronomii, pamiątek, szeroko pojętych usług itd. na opłacie klimatycznej kończąc
  – więcej turystów to większa reklama i rozpoznawalność Rewala w Polsce i nie tylko
  – dzięki temu że się rozbudowaliśmy powstają nowe atrakcje jak np. Park Wieloryba
  – super-market który nie dość że daje całym rokiem miejsca pracy, wszyscy mieszkańcy maja dostępny duży asortyment towaru przez cały rok i każdy robi tam zakupy to jeszcze turyści są zadowoleni bo nie ukrywajmy niektóre małe sklepy cenami w sezonie odstraszały turystów którzy nie rzadko udawali się na zakupy do Trzebiatowa czy Gryfic.
  W ubiegłym roku Pan A. Brzeziński próbował również straszyć iż w szkole jest brak miejsc dla nowych uczniów, nic to innego jak kolejna bzdura i następny marny pretekst.
  Bardzo ważną kwestią jest to że wielu młodych ludzi którzy żyją od zawsze w Rewalu lub od dawna, planuje i chce sobie kupić działkę, wybudować się, żyć tutaj i wychowywać dzieci, i ktoś ma im tego zabronić w imię mylnie pojętej ochrony interesów mieszkańców. Nic innego jak bzdura!

 11. Drodzy mieszkańcy pamiętacie,która ekipa zablokowała wstąpienie Gminy Rewal do Lokalnej Grupy Rybackiej.To była kadencja 2006-2010.Ile nam mieszkańcom,gminie kasy przepadło na infrastrukturę.Udało im się wtedy w Radzie nie przyjąć uchwały w imię własnych interesów.

 12. Co to ma byc ? Jezeli najpierw zaprasza sie mieszkańców a pózniej robi sie selekcję przed urzędem gminy to wiadomo ze cos ktos knuje ! Oczywiście ze nie mogli wejść wszyscy bo gdyby wójt usłyszał ze większa cześć mieszkańców ma inne zdanie niż pan Brzeziński i grupa G5 było by nieciekawie … A podobno na spotkaniu mówiono jednak o działkach rolnych

 13. Bardzo dobrze zrobil nie musicie wiedzieć wszystko, w rewalu tylko co kto zrobił, tylko ploty

 14. Heh chyba pisze sie nie musicie wiedzieć wszystkiego a no właśnie musimy bo dotyczy to nas mieszkańców !

 15. Przyznam, że i ja zaciekawiony informacją na fb, przyjechałem i odbiłem się od drzwi. Ale rozumiem, że różni obywatele, mogą mieć różne interesy, nawet inne niż większość i prawo do spotkania z Wójtem w swoim, wąskim gronie. Jednak, skoro było to zamknięte spotkanie inwestorów, trzeba było tego nie nagłaśniać. Mimo wszystko, temat jak widać gorący i bez poważnej debaty nie wyobrażam sobie jakichkolwiek decyzji.

 16. Nie spodziewałem się, że w Rewalu ludzie są tacy zawistni. Grupa trzymająca władzę? Bronią swoich interesów? A co k***a mają bronić waszych interesów?
  W Rewalu każdy myśli, że im się należy. My biedni nie mamy działek w centrum i jeszcze nie pozwalają nam budować na naszych polach.
  Ale jak kupował działkę to nie obchodziło go, że 5% zabudowy. TANIO BYŁO! OKAZJA!
  Widać właśnie.
  Sami się weźcie do roboty a nie czekacie aż rada wam przyklepie zmiany.
  Nie zgadzam się ani z jednymi ani z drugimi ale jak czytam perfidne ataki na ludzi prowadzących interesy w Rewalu (a nawet na tych co nie mają działalności w Rewalu!) to śmiać mi się chce.
  Małpa jak już nie ma co zrobić to rzuca g****m.

 17. Nie sądziłem, że ten tekst wywoła aż tyle emocji – niestety głównie tych złych. Nie taka była moja intencja 🙁
  Bardzo proszę wszystkich o powstrzymanie się od ataków personalnych, wiem, że tak jest łatwiej ale argumenty można sformułować w sposób przyzwoity i kulturalny

 18. Rozumiem ból urażonej ambicji stojących przed wejściem, bo też bym tak miała – dlatego przeprosiłam i przepraszam jeszcze raz za ten mylący wpis na FB. Też tak miewam niekiedy.
  Natomiast Twoja prośba, Szymonie, aby zachowywać się bardziej elegancko na forum dyskusyjnym pozostanie bez echa dopóty, dopóki nie wprowadzisz koniecznego – choćby tylko takiego jak np. na fb – podania tożsamości i identyfikacji rozmówców. Anonimowość jest bardzo wygodna w przypadku wycieczek osobistych i hejtowania. Natomiast identyfikacja pociągnie za sobą większą wagę dla słowa i kulturalne obejście. A także przy indentyfikacji będzie jasne – jedna osoba będzie robiła wpisy jako jedna osoba, a nie kilku forumowiczów, którzy sobie wzajemnie przyklaskują – jak to się dzieje teraz – przypomnę Ci wpisy o pewnej restauracji w Pobierowie.
  Obecny anonimowość ma też swoje zabawne strony, przyznaję, że ubawiłam się setnie, gdy dowiedziałam się, że już nie będę rządzić i że jestem skończona 🙂 Fajne, mogę sobie do życiorysu dopisać moje przeszłe rządy. Podobnie jak ktoś odkrył tu tajemnicę w związku z moją tuszą, no, no – jaką człowiek tu prawdę o sobie odkryje.
  Chętnie bym komuś też coś nowego uświadomiła: seksowne zakola, stare buty, kaprawe oczko i nieczyste myśli 🙂
  Ale – na serio – uważam, że identyfikacja poprawi jakość forum i wymusi minimum szacunku do rozmówców.

  • Ploty są nie tylko na wsi, a jeżeli, to w takim razie Warszawa – wielka wieś. „Obgadywanie i obłuda” to konsekwencja wielu lat niedomówień, ukrywania spraw, okłamywanie, co w końcu doprowadza do prywaty. Poza tym „jak to na wsi” odbieram, że ktoś („Ja”) wstydzi się, że mieszka na tej wsi.

   • Rewal sam w sobie jest piękny, ale wystarczy przejść sie np do bloku np na krotka by poznac wielu uprzejmie donoszacych, gadajacych:(w wawie jest sie anonimowym, i tak fajnie tu tak zyc, ale ludzie i tak lpiej wiedza

 19. Do Marksa uwag kilka! Dotyczy zalecenia Weźcie się do pracy. Ostrożnie z takimi radami bo najczęściej w ten sposób wypowiadają się celebryci /lub do celebry aplikujacy/, którzy źadnej okazji, protekcji, możliwości ” załatwiania „, nie pominęli. Odsłon twarz i zaprezentuj własne, zdobyte ciężką pracą majątki,daj przykład nierobom a wtedy zostaniesz bohaterem wioski a może nawet narodowym. A póki co załóż bloga z radami jak się dorobić, podzenia!

 20. Odpowiedz dla pana Dawida z 23.03.16
  to, co pan pisze to bzdura: plaza jest oczywiście w sezonie bardzo mała i zagęszczona a na klifie wręcz nie możliwa do użytkowania, a to właśnie powstają ośrodki które mogą przyjąć tysiące wczasowiczów . (dawny Śliwin) nie ma sklepu, tylko mały drogi sklep u Eliota.To, co się dzieje w tej chwili w Rewalu jest katastrofalne nie tylko dla mieszkańców, ale i dla wczasowiczów. Gmina popełnia błąd nie konsultując się z mieszkańcami, bo to my płacimy podatki nie tylko ci, co budują wszelkiego rodzaju kwatery szepcącą wygląd Rewala i opuszczają Rewal po sezonie a my patrzymy na puste chałupki po sezonie i wokół śmieci,liście fruwające po całych ulicach, zalodzonych chodnikach,tylko pala się światła uliczne w nocy, a i często w dzień.Mogę tylko powiedzieć z krajobraz Rewala to coś strasznego, brak estetyki czy ktoś ,!!jest za to odpowiedzialny?
  Pozwolę sobie zacytować pana wypowiedz:
  Bardzo ważną kwestią jest to, że wielu młodych ludzi, którzy żyją od zawsze w Rewalu lub od dawna, planuje i chce sobie kupić działkę, wybudować się, żyć tutaj i wychowywać dzieci, i ktoś ma im tego zabronić w imię mylnie pojętej ochrony interesów mieszkańców. Nic innego jak bzdura!”
  to by było wspaniale, gdyby tacy młodzi ludzie chcieli tu pozostać chowając dzieci, ale to, co widać to na pewno tak się nie dzieje, bo powstają ” kurniki „nie mające nic wspólnego z domkiem rodzinnym.
  Temat jest obszerny i nie do opisania a Wójt i Rada broni się jak może przed spotkaniem z nami właśnie którzy tu się wybudowali, aby żyć i nie tylko kasować pieniądze w sezonie i opuścić zadowolonym Rewal.
  Teraz naprawdę można się wstydzić tego jak wygląda Rewal .Na Klifie powstające betonowe klocki a w dawnym Śliwinie kwatery, nie mające nic wspólnego z malowniczym krajobrazem miejscowości nadmorskiej.

  • Pytanie co dalej ? Miejsc noclegowych nie ubędzie. Będą w mniejszej ilości, ale jednak nadal przybywać. Trzeba pamiętać, że tłok na plaży wynika nie tylko z rozrostu bazy noclegowej Gminy Rewal ( choć w głównej mierze ) ale również ze względu na rozwój agroturystyki w gminach ościennych oraz ze względu na turystykę jednodniową (Szczecin, Poznań, Berlin). Mleko się rozlało i cofnięcie w czasie 30 lat wstecz nie nastąpi. Okopywanie się na swoich pozycjach nie rozwiąże żadnego problemu. Dyskusję trzeba skierować na inne tory : 1) W jakli sposób doprowadzić do poszerzenia plaży ? ( ciekawym rozwiązaniem są podwodne progi http://www.gp24.pl/wiadomosci/ustka/art/4827943,brzeg-morski-w-ustce-lebie-i-rowach-zostanie-zmieniony,id,t.html pomysł krytykowany ale interesujący ) 2) W jaki sposób pobierać opłatę klimatyczną ? ( Czy nie powinien zmienić się sposób jej pobierania, tak aby użytkownicy inni niż nasi goście również dokładali się do kosztów. I tutaj są różne pomysły np. pobieranie opłaty przy wejściu na plażę lub wjeździe do miejscowości, oba trudne technicznie ale mogą być opłacalne )

 21. Poszerzenie plaży to jest warunek, ze będą nas odwiedzać turyści zwłaszcza Rewal 2 nie ma już prawie plaży, a pola są już zabudowane kwaterami nie mówiąc o tym, ze ci, co szykują miejsca do spania nie myślą o zapleczu konsumpcyjnym, świeże bułeczki rano nie osiągalne!!!
  Aby nasz turysta płacił za wjazd do miejscowości to już chwyt poniżej pasa!!Oplata za plaże pod warunkiem ze spełnią warunki plaży a nie skrawka brzegu usypanymi kamieniami, bez Toalet i odchodami psów ( kocham zwierzęta ale ich właścicieli nie koniecznie bo to oni są winni za to co robią ich podopieczni !! )
  Może należy pomyśleć jak miejscowość przygotować na takie chwyty, a nie ograbiać turystów.

  • Opłata już jest. Nazywa się opłatą miejscową i wynosi 2 zł za dzień. Czy nazwiemy ją opłatą za plażę czy klimatyczną, to ma tak naprawdę znaczenie drugorzędne. Chodzi jedynie o taki sposób jej pobierania, który zmusiłby do płacenia wszystkich korzystających z dobrodziejstwa przebywania nad morzem. Obecnie jest naliczana uznaniowo przez prowadzących wynajem kwater w naszej gminie i nie płacona w ogóle przez pozostałych, czyli turystów przybywających z gmin Świerzno,Karnice i Trzebiatów oraz turystów jednodniowych, czyli nie korzystających z noclegu.

 22. Dziękuje za wyjaśnienie tematu.
  Proponuje na każdym wjeździe do każdej miejscowości postawić na 24 godz. pana / panią z biletami. Zysk murowany.

 23. Witam, bardzo rzadko zaglądam na „widoki” ale jakoś tak się złożyło że postanowiłem poczytać. I co? A no dramat. Ludzie co jest z Wami, czy Wasza frustracja już wam rozum odebrała? My się nazywamy Katolikami? Tyle jadu i zawiści na jednej stronie. Do Pani/Pana saby@ podpisałem się imieniem i nazwiskiem bo nie mam się czego wstydzić i to co mam w życiu zawdzięczam swojej ciężkiej pracy, pracy członków mojej Rodziny i Panu Bogu. Należę do stowarzyszenia ochrony plaż i tego się nie wstydzę. Nie robię nikomu krzywdy bo nie pozwala mi na to moje sumienie, nie odbieram również prawa Rybakom do wykonywania swojego zawodu. Ale NIE godzę się z tym że ja będę musiał jeszcze 20lat spłacać kredyt bo chciałem mieć lepiej i kupiłem-wybudowałem lokal gastronomiczny a ktoś czytaj ludzie mający boksy na plaży mają za przysłowiową złotówkę otrzymać najlepszy teren w Rewalu. Czy ja walczę o swoje? Tak, i będę walczył ile mi starczy sił, bo od tego zależy przyszłość moich dzieci. Panie Szymonie fajny z Pana gość ale proszę pamiętać że jak ktoś obraża kobietę to w realu dostaje w „ryja” a w przypadku strony internetowej zostaje wycięty/zablokowany. Co do ustawy śmieciowej to chory pomysł bo faworyzuje bogatych aby mieli jeszcze więcej kosztem biednych. Panie Szymonie odnośnie spotkania u Pana Wójta to przyznaję też byłem zaproszony przez Pana Andrzeja ale nie rozumiem Pana frustracji, przecież Pani Wioleta przeprosiła za wpadkę gdyż zaprosiła gości nie będąc gospodarzem spotkania. Proszę sobie wyobrazić że czeka Pan w sekretariacie na spotkanie z Panem Wójtem bo ma pan temat do przedyskutowania i nagle pojawiam się ja Jarosław Gryszko i oznajmiam że też wejdę z Panem bo to przecież godziny pracy Urzędu a o spotkaniu powiedział-napisał mi Pan Kowalski. Czy nie słabo to wygląda? Skoro tak dużo piszę to pozwolę sobie jeszcze poruszyć jeden temat. Nikt nie zająknął się na temat zwolnień w Gminie, a przecież to są dramaty wielu Ludzi i ich Rodzin. Przecież można było obciąć wszystkim pensje po równo i zostawić tych Ludzi bo utrata pracy to trauma, wiem to ze swojego życia. Dobra wystarczy. Pozdrawiam i polecam przeczytanie książek śp. ks. Jana Kaczkowskiego

  • Żeby mieć więcej pokory w sobie również polecam przeczytanie tych książek wszystkim katolikom rewalskim może wtedy się polubią i zaczną normalnie myśleć bez tego jadu.

  • Teren na plaży za przysłowiową złotówkę ? Może Pan to rozwinąć, bo przyznam jest to dla mnie coś nowego.

   Co do złośliwości pod adresem Pani Wioletty, to rzeczywiście są przejawem zwykłego chamstwa.
   Doczytałem całość i jeśli mógłbym prosić, to proszę o ich wycięcie.

   Jeśli chodzi o temat zwolnień w urzędzie Panie Jarku, to nie Ci, którzy domagają się racjonalizacji wydatków powinni się wstydzić, lecz Ci którzy do ich rozdmuchania doprowadzili. Dzisiaj wszyscy ponosimy koszty z tym związane, począwszy od ceny śmieci, skończywszy na wielkości podatku od nieruchomości. Natomiast obcięcie pensji jest prostsze w stosunku do Wójta, co zresztą nastąpiło, pracowników chronią różnego rodzaju obwarowania.Wbrew pozorom łatwiej jest zlikwidować etat niż obniżać wynagrodzenia. Po drugie dlaczego obniżać wynagrodzenie dobrego i potrzebnego urzędnika ? Jego honorarium wręcz należałoby podnieść.

 24. No i co „frustraci rewalscy” zatkało! Podoba mi się Pana komentarz i dziękuję za szczerość czasami trzeba nazwać sprawy „po imieniu”

 25. Panie Jacku z całym szacunkiem temat terenu na plaży nie jest Panu obcy gdyż zna go Pan z poprzedniej rady o ile się nie mylę, proszę wybaczyć jezeli Pana z kimś pomyliłem. Teren za złotówkę to przenośnia bo jak inaczej określić dzierżawę rzędu paru tysięcy rocznie za teren na plaży pod gastronomię. A co do osób zwalnianych to proszę nazwać po imieniu i nazwisku tych niedobrych i niepotrzebnych. Co do Pana Wójta miałem się nie wypowiadać ale wóz poszedł to i niech konie idą. Wiele można Mu zarzucić ale i jest za co pochwalić, sam na Niego głosowałem i sie tego nigdy nie wstydziłem a to dlatego że był Wójtem który robił wszystko ze mną a nie przeciwko mnie, choć nie dosłownie to chodzi o podejście do wizerunku miejscowości do jej atrakcyjności. To nie jest tak że każda moja zarobiona zlotowka to Jego zasługa ale to jak dzisiaj wyglada Rewal to duża zasługa Pana Wójta i wszystkich Pracownikow Gminy.Może się mylę ale takie mam odczucie i wiem że takie zdanie nie jest popularne w Naszej Gminie. I zeby nie było za cukrowo to dopowiem że dzisiaj PanWójt się pogubił i trudno mu znaleźć sie w świecie który sam stworzył ale trzeba spijać pianę jak się ją nawarzyło bez względu na koszty.

  • Wybaczy Pan Panie Jarku, ale podawanie nazwisk „niedobrych” urzędników na internetowym forum jest niepoważne i nie wezmę w tym udziału. Natomiast w kampanii wyborczej przedstawiałem, że analizie należy poddać koszty funkcjonowania Straży Gminnej, Działu Turystyki, Funduszy Europejskich czy GOK-u . Nie na mnie jednak spoczywa obowiązek racjonalizacji wydatków z tym związanych. Są osoby biorące za to pieniądze czyli przede wszystkim Wójt i Sekretarz. Temat Rybaków oczywiście znam, ale użył Pan przenośni i sądziłem, że coś niedobrego się w międzyczasie wydarzyło. Nic z tych rzeczy. Widzę, że nadal nie potraficie się dogadać. Moim prywatnym zdaniem zabudowa wykonana przez rybaków mogłaby być perłą Rewala, ale już zmęczony jestem przekonywaniem ludzi, którzy przekonani być nie chcą. Co do Wójta, to moja ocena nie jest jednoznaczna, z tym że Pan twierdzi, że się dzisiaj zagubił ( bo pewnie obstaje przy czymś co nie jest po Pana myśli, nota bene dzierżawa pod platformą to moim zdaniem bardzo dobry pomysł ) a ja twierdzę, że zagubił się dużo wcześniej, a teraz próbuje z tego wszystkiego jakoś wybrnąć. Ale wystarczy o Wójcie, bo dzisiaj to mu tak naprawdę współczuję.

 26. Panie Jacku, „perłą Rewala” powiada Pan? Mam prośbę. Proszę się dobrze postarać i spróbować zafundować taką „perłę” w Pobierowie a jak się nie uda to może Niechorze się ucieszy. Widzi Pan moje intencje są jasne i klarowne, ja bronię równości i sprawiedliwości dla Wszystkich mieszkańców Mojej miejscowości. Jakie są Pana intencje? Przepraszam miał byc jeden wpis a dałem się wciągnąć w dyskusję. Pozdrawiam Wszystkich którym leży na sercu dobro Rewala

  • …………..ja bronię równości i sprawiedliwości dla Wszystkich mieszkańców Mojej miejscowości………….mam wrażenie, że jednak nie wszystkich. Po drugie, proszę pamiętać, że Rewal nie jest jedyną miejscowością w gminie i inne wioski, które dostarczają gminnemu budżetowi wpływów z plaży, a w odróżnieniu od Rewala zostały pominięte w procesie inwestycyjnym z lat poprzednich, oczekują że Rewal w końcu zacznie procentować dla naszego wspólnego dobra. Jak to wygląda z Waszej strony ? Proszę samemu sobie odpowiedzieć.

 27. Tego mogłem się spodziewać, ba byłem pewny że dostanę po głowie za to że zabrałem głos. Przyjmuję to na klatę. Tylko wara od mojej Rodziny!! Jak małym trzeba byc człowieczkiem żeby pod przykrywką „mieszkańca” grzebać komuś w łożku? Moze się nawet okazać że jestem Żydem a mój dziadek walczył dla Niemców. Panie Szymonie o tym pisałem w pierwszym poście, proszę nie dopuścic aby ludzi mieszać z błotem za to jak wyglądają czy z Kim śpią. No ale z drugiej strony wchodząc do błota chciałem-miałem nadzieję się nie ubrudzić. Życzę miłej Niedzieli

 28. Czuję się w obowiązku sprostować jeszcze dwa fakty mnie dotyczące. Po pierwsze za działkę i „domek” zapłaciłem gotówką i nie była to złotówka. Za każdy centymetr daszeku nad terenem Gminnym płacę wiecej niż niektórzy za tereny na wydmach. Piszę to nie do „mieszkańca” tylko do osób które nie mogą sobie tego sprawdzić w Gminie. A i jeszcze jedno. Trzeba być wyjątkowo tchórzliwym człowiekiem żeby nie podpisać się imieniem i nazwiskiem.

  • Hm, Panie Jarku ludzie nie lubią tych co im trochę lepiej się powodzi mieszkając w centrum Rewala jest Pan na świeczniku. Jeżeli chodzi o Pana Wójta i sprawę rybaków w zupełności się z Panem zgadzam, a na marginesie też przeczytałam książki ks.Kaczkowskiego również polecam, pozdrawiam Pana i wszystkich „normalnych” ciężko pracujących mieszkańców.

 29. Drodzy Mieszkańcy, Szanowna Redakcjo,
  chciałbym zainteresować Was wszystkich tematem dzierżawy plaży w Rewalu. Na pewno temat jest znany redakcji, lecz nie wiem dlaczego nieporuszany. Jeśli „Widoki” na sercu mają dobro gminy – czyli wszystkich mieszkańców – to bardzo proszę o opisanie w sposób bezstronny tego co właśnie dzieje się z pominięciem zdecydowanej większości mieszkańców. Rada wraz z Wójtem ma zamiar podjąć uchwałę, której następstwem będzie ogłoszenie przetargu na dzierżawę plaży (uczciwiej – tego co z niej zostało). Proszę więc w moim imieniu i jak myślę pozostałych mieszkańców o zadanie pytań Radnym i Wójtowi:
  – jak to możliwe, że Wójt i Radni nie biorą pod uwagę opinii Rady Sołeckiej oraz mieszkańców, którzy jednoznacznie wypowiedzieli się na ten temat tzn. 1. wynik głosowania zebrania wiejskiego dziewięćdziesiąt kilka osób przeciw, kilkanaście wstrzymało się od głosu, NIKT nie był za 2. opinia Rady Sołeckiej – negatywna
  – Czy w związku z takim stanowiskiem, nie powinno odbyć się głosowanie mieszkańców?

  Jeśli nawet Redakcja podejmie temat, choć wszyscy wiemy, jest jej mocno „niewygodny” i bez względu na ewentualne odpowiedzi, podzielę się swoją opinią.
  Jakich decyzji można oczekiwać od Radnych, jeśli w ich szeregach zasiadają ludzie łamiący prawo i lekceważący panujące zasady. Kiedy Pani Agnieszka zostanie odwołana? Jak Pan Żoła może mówić o próbie naprawy finansów, jeśli jego koalicjantka zajmuje bezumownie teren przystani i nie płaci czynszu zgodnie z uchwałą gminy (bezumowne korzystanie z nieruchomości)?
  Dlaczego skłóca się społeczeństwo, rzucając mu ochłapy ze stołu w taki sposób żeby wszyscy się pozabijali, a w tym czasie załatwiają swoje interesy. Czy ktoś myśli, że Radzie i Wójtowi chodzi o pieniądze z dzierżawy plaży? Cel jest inny, po wprowadzeniu umów na ogródki, Rybacy ruszą z natarciem i nowymi argumentami – jak to inni mogą prowadzić działalność na plaży a my nie? my też chcemy budować smażalnie i pensjonaty, co z tego że na plaży i wyszarpując grunt za bezcen. Ludzie! Gmina sprzedaje m2 gruntu nawet po 3 000- to ile jest warta działka na plaży? 5 000 a może 10 000 za m2? Ja nikomu nie żałuję, jeśli cel jest taki, żeby spłacać długi, wystawcie te działki na przetarg, ale ustny i nieograniczony – bez kręcenia po cichu za plecami społeczeństwa, chcę zobaczyć kto i za ile je kupi.

  To były marzenia, wszyscy wiemy, że tak nie będzie. Dlaczego? Bo żyjemy w chorym państwie, w którym nikt nie odpowiada za swoje czyny. Wszyscy oglądamy spektakl pt. „Spór Wójta z Radnymi” hahaha – to są pozory. Gdyby tak było to Wójt dawno rozwiązałby sprawę Pani Agnieszki i rybaków, a pozostali radni sprawę Wójta (brak obiecanych i nakazanych przez RIO oszczędności). Tak więc kłóćmy się dalej, a oni podzielą to co jeszcze zostało, oczywiście między sobą i na swoich zasadach.

 30. Ale wszystko w naszych rękach i ustach. Jutro w Gminie zaplanowana jest komisja o godz 12 a w środę sesja o 14. Niech każdy komu nie jest obojętny los naszej plaży przyjdzie i zapyta Radnych o to co Nimi kieruje. Przecież wszyscy nieprzychylni Rewalowi pokładają się ze śmiechu że My z taką plażą a raczej jej brakiem chcemy oddać w dzierżawę kolejne 600m2. A może przyszedł czas na jakiś protest? Jeszcze nie ma sezonu a może go nawet nie będzie bo po co przyjeżdżać jak plaży brak. Wobec powyższego zamieszkanie na terenie Urzędu Gminy było by fajnym urozmaiceniem szarej codzienności a i przy tym darmowa reklama w TV. Zaraz padną głosy że kolejny walczący z konkurencją, ale z drugiej strony fakt że żyję również z gastronomii czy kwater nie odbiera mi prawa głosu bo gdyby tak było to Radnych decydujących o Naszym życiu powinniśmy wybierać z terenu Karnicy lub Cerkwicy by nie byli stronniczy. Co do argumentów o kasę uzyskaną z dzierżaw to pomyślmy. Gdyby nie rozdawać ulg za śmieci plus zwolnienia z płacenia podatku to mamy tyle że dzierżawy się chowają a Strażnicy Gminni mogą jutro wracać do pracy, czego Im życzę mimo krwi którą mi napsuli.

 31. Cieszę się że Pani Agnieszki jeszcze się nie udało pozbyć nikomu , a wiem że wielu nad tym pracuje, ona to ma jaja!!! Popieram pomysł wydzierżawienia punktów na plażach !!!! Moi wczasowicze też!!!

 32. Z tymi jajami to nie było miłe. I te wykrzykniki to mają świadczyć o ich wielkości? Twoi wczasowicze? A ilu wchodzi do boksa na sieci rybackie?

  • Tyle jadu, a jednak senator z wielkiej litery. Po za tym gratuluję dobrego wyboru, bo jak rozumiem głosował pan na A. Brzezińskiego. Trzeba było go pytać w jaki sposób nabył swoją nieruchomość, przed wyborami :-))

   • Najłatwiej atakować anonimowo w internecie 🙂 I jakie poparcie dla nowej rady! Gdy chodzi o dom radnego t(DOM! k***a prywatne miejsce zamieszkania ludzi i ich dzieci)
    to skandal ale nowa rada jest „święta” i ich działalności na mieniu gminnym są nieistotne 🙂 Wyrok TK też!

 33. Pozdrawiam Panią Agnieszkę i nie wiem ilu ona ma wczasowiczów i ilu kupi rybę. Wiem że ma jaja, jest odważna i pomaga.

  • Żenada można kogoś lubić, ale jak się jest osobą publiczną (a taką jest P.Agnieszka) to trzeba trzymać się prawa a nie tylko o nim mówić.

 34. Żenada to chyba za delikatne słowo. To są chyba sceny z „Misia”. Panie Szymonie proszę zacząć dodawać reklamy i Pudelek może czuć się zagrożony. Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać

 35. Panie Jarku proszę już iść spać już na pana czas, już dawno po Misiu Uszatku. Dobranoc! Pa Pa!

 36. Już zdecydowałem, że w ciągu paru dni uruchomię możliwość komentowania dostępną tylko przez Facebooka. Rozumiem żal i emocje, ale sprawy zaszły zdecydowanie za daleko. Przykro mi, że dyskusja stała się tak nieprzyjemna. Jutro pousuwam wszystkie chamskie komentarze

 37. Dlaczego Redakcja nie napisała kilku słów -do tej pory- o uchwałach nad jakimi Rada głosowała wczoraj i bedzie głosowała ostatecznie jutro na sesji tzn. wydzierżawienie miejsc na plaży na 5lat, wdzierżawienie miejsca pod głownym zejściem w Rewalu na 9lat a o jakimś tam spotkaniu w gminie pisze w przyslowiowe 5 minut od jego zakonczenia.??? Przeciez jako mieszkancy Gminy Rewal muszą sobie Państwo zdawać sprawę z tego, że nie jest to pierwszy lepszy temat a wręcz przeciwnie jest ogromne zainteresowanie społeczeństwa tą sprawą. Proszę Redakcję o odpowiedź. Dziękuję Joanna.

 38. Pani Joanna, myślę że jest pani dobrze zorientowana w tym temacie więc nic nie stoi na przeszkodzie aby o nim pani napisała i opublikowała na Widokach. Każdy może to robić.

 39. A może tak społeczeństwo Rewala powinno się zebrać i wszystkie gorące tematy wspólnie omówić.

 40. Ach jeszcze coś co mnie trapi, od kiedy poznałam „widoki” bezsilność mieszkańców wobec Władz i ich poczynań.Musimy się ratować ale jak ?

Comments are closed.