Na ten przetarg z niepokojem oczekiwało wiele osób. Decydowały się losy działki po jednostce wojskowej w Pobierowie, a zarazem szanse na spłacenie zaciągniętej niedawno przez gminę pożyczki ze Skarbu Państwa.

Ostatecznie wystawione na przetarg grunty w Pobierowie zostały sprzedane za wartość wywoławczą plus jedno postąpienie, czyli za 50,5 mln złotych. To bardzo duża suma, najwyższa w historii gminy, dlatego śmiało można mówić o przetargu stulecia! Kto okazał się być szczęśliwym nabywcą? To król polskiego hotelarstwa Tadeusz Gołębiewski. Pojawił się dziś na sali osobiście i licytował w imieniu swoich potomków, którzy mają przejąć rodzinny biznes. Pan Tadeusz już od roku zapowiada wycofanie się z branży turystycznej.

Przypomnijmy, że hotele Gołębiewski to znana marka w Polsce. Do tej pory istnieją cztery obiekty tej sieci: Mikołajki, Karpacz, Wisła i Białystok. W roku ubiegłym głośno było o budowie piątego, w Łebie. Głośno głównie dlatego, że mieszkańcy gorąco protestowali przeciwko budowie nad samym morzem wielokondygnacyjnego hotelu na 700 pokoi mogącego przyjąć jednorazowo ponad 2,2 tys. osób. Sprzeciw budził zarówno fakt wysokości obiektu, o trzy kondygnacje przekraczającego zapisy w planie zagospodarowania, jak i wpływ na środowisko naturalne Mierzei Sarbskiej.

Kłopoty Tadeusz Gołębiewski miał już wcześniej, w przypadku hotelu w Karpaczu, gdzie postawił obiekt o 2 piętra wyższy od tego, na co zezwalały przepisy. By uniknąć podobnych problemów inwestycję w Łebie zaczęto od konsultacji z mieszkańcami. Teraz pojawia się temat Pobierowa. Czy to oznacza wycofanie się z łebskiej koncepcji? A może Pobierowo ma być tylko straszakiem dla społeczności w Łebie, aby zgodziła się na warunki inwestora? Dowiemy się tego zapewne podczas konferencji prasowej, którą właściciele zamierzają zwołać już po podpisaniu aktu notarialnego.

Do tego czasu warto zastanowić się, na co należałoby wydać środki pozyskane ze sprzedaży terenu po jednostce wojskowej. Najbardziej oczywista wydaje się odpowiedź, że na spłatę pożyczki. Czy jednak musimy wszystko wydawać na ten cel? Jeśli nie, to na co przeznaczyć resztę? Dwie odpowiedzi nasuwają się tutaj bardzo szybko. Pierwsza związana jest ze zmianami w infrastrukturze, które powinny nastąpić, abyśmy mogli sobie pozwolić na tak wielki obiekt na terenie naszej gminy. Chodzi tutaj o zabezpieczenie w wodę pitną, której w gminie zaczyna latem regularnie brakować. Po drugie, mieszkańcy Pobierowa od kilku miesięcy wyrażają swoje zaniepokojenie, że to ich miejscowość spłaca długi, a sama nic z tego nie ma. Tymczasem za dwa lata pojawi się w tej miejscowości dodatkowe kilka tysięcy turystów, a brak jest odpowiednich inwestycji komunikacyjnych – ulice, chodniki, parkingi. Jedyna poważna inwestycja w Pobierowie w ostatnich latach, to publiczna toaleta na przystanku autobusowym. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wyrażania swoich opinii.

64 Komentarze

 1. Bardzo się cieszę, że wspominacie o konieczności inwestycji w wodę, bo to potwierdza moje wcześniejsze rozważania. Oczywiście najważniejsza jest spłata pożyczki, ale przy takim rozwoju gminy, przypomnę w Pobierowie dojdą dwa duże obiekty, o dziesiątkach małych nawet nie wspominając, problem wody pitnej i technicznej, być może pochodzącej z odsalarni, wydaje się być tym, który nie może czekać. Kolejnym, wołającym o pilne rozwiązanie jest problem plaż i to zarówno pod względem pojemności plaży, jej wielkości, jak i porządnych zejść. Niestety, ale w tak dynamicznie zmieniającym się biznesie turystycznym, jak stoisz, to tak naprawdę się cofasz.

  • Masz Jacku, w tej kwestii całkowitą rację. Czekamy, aż napiszesz jakiś większy tekst na ten temat 😉

   • No cóż, tak zupełnie ogólnie, poszedłbym jednak w budowę odsalarni. Szukanie źródeł 1000 m pod ziemią na terenach nadmorskich może przypominać ruletkę i w związku z tym koszty. Uparcie przychodzi na myśl pomysł rządzących związany z szukaniem lokalizacji pod elektrownię atomową. Wiadomo że skończył się jedynie stratą bodajże 300 mln złotych. Ale inwestycję w odsalarnię wyobrażam sobie jako wspólną dla związku gmin (np. Dziwnów, Rewal, Trzebiatów), z zaangażowaniem środków marszałkowskich i unijnych, a także prywatnego biznesu. Ostatnio w Egipcie opracowano bardzo tanią metodę odsalania wody, gdzie w postaci filtrów używa się sproszkowanego octanu celulozy, ale fachowcy, pewnie opowiedzieliby na ten temat więcej.

 2. Proponuję zrobić każde wybrukowane zejścia na plażę w naszym pięknym Pobierowie 🙂 tak jak jest np. na ulicy Poznańskiej, Jana z Kolna. Bo Ulica Krakowska czy Bukowa, Śląska to tragedia sam pył.

 3. Z tych pieniędzy doinwestowane powinno być TYLKO Pobierowo, mam nadzieję że radni, rada sołecka i mieszkańcy tego dopilnują, oczywiście problem wody jest bezsporny i należy zadbać o pozyskanie jej.

 4. W każdej miejscowości naszej gminy jest dużo do zrobienia, każdy by coś znalazł. Brakuje pieniędzy w budżecie na remonty i bieżące utrzymanie dróg, o wodzie już nie wspomnę np. w Niechorzu gdzie jest jeden wielki chlor a woda raczej jest techniczna niż zdatna do spożycia przez mieszkańców. Ale przedewszystkim powinniśmy po „Przetargu Stulecia” spłacić część pożyczki do Skarbu Państwa, ponieważ to nie jest jakaś tam danina ale oprocentowana w wysokości 3% pożyczka i starać się obniżyć zadłużenie gminy do ustawoych 60%. Wtedy dopiero rozważnie można myśleć o jakichkolwiek inwestycjach w poprawę infrastruktury turystycznej (zejścia plażowe, toalety, drogi). Wodą powinna się zająć nasza spółka gminna która cały czas wspomina że poszukuje wody i wydaje duże pieniądze na ten cel, a może już tak jej nie poszukiwać tylko spróbować przyłączyć się do gmin ościennych gdzie mają większe zasoby o lepszej jakości?
  Po mimo tak rewelacyjnych sprzedażach Wójt na najbliższej sesji chce aby radni podjeli uchwałę o zaciągnięciu kolejnego kredytu w wysokości 2.500.000 zastawiając dworce i tereny przyległe w Rewalu i Pogorzelicy, czy jak jest tak wspaniale jest to konieczne, zobaczymy jak się popiszą radni !.

 5. Jak radni zagłosują za tym kolejnym kredytem to naprawdę trzeba mieć coś z „dyńką” nie w porządku po tak gigantycznym dopływie gotówki.

 6. Udało się. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania kieruję do radnych i mieszkańców Pobierowa, oraz do pani przewodniczącej rady gminy.To ich odpowiedzialna postawa w dużej mierze przyczyniła się do tego. Zamiast brnąć w bezsensowne protesty, jak mieszkańcy Łeby, społeczność Pobierowa pokazała, że wie na czym polega solidarność i że zależy im na zrównoważonym rozwoju nie tylko ich miejscowości, ale całej gminy. Dzięki takiej postawie, już niedługo będziemy mogli dokończyć niektóre inwestycje( np.dworzec w Niechorzu) a być może zacząć kolejne, takie jak : nowa siedziba urzędu gminy w Rewalu czy też rozbudowa oczyszczalni i budowa suszarni w Pobierowie. Na pewno uda się też wygospodarować jakąś kwotę na dofinansowanie budowy kościoła w Pustkowiu. Sporo do zrobienia jest również w Śliwinie, Pogorzelicy i Trzęsaczu.Przed nami wiele wyzwań. Mam nadzieję, że to jest przełomowy moment i że od tej pory cała rada gminy będzie zgodnie współpracować z wójtem, tak aby podołać tym wyzwaniom. Nie możecie zwieść oczekiwań mieszkańców.

 7. po 1 po 2 i po 3 spłacić długi przecież te pieniądze tylko zmniejszają zadłużenie a nie je likwidują po spłacie długu nadal będzie on dużo większy niż budżet gminy chyba zostanie koło 80 mil do spłaty .Jak czytam że jest już nowy pomysł na kolejne długi to chyba nic innego nie zostaje jak ręcznie wytłumaczyć decydentom co to jest bilans

 8. Znowu niefajnie wyszło.Pobierowo dało tyle kasy do gminnego skarbca (Jana z Kolna 14mln, jednostka 50mln i trochę innych działek).
  I co !?
  Będzie suszarnia………Wiem,zaraz ktoś napisze ile będzie miejsc pracy, jaka szansa, jaki rozwój.
  I co !?
  A plaża taka wąska i wody tak mało .
  I co!?
  Kto zrobi infrastrukturę do jednostki? Kto poniesie jej koszty?

  • W tej kolejności : 1) Spłata zadłużenia 2) Woda 3) Przedłużenie ulicy Grunwaldzkiej, bo trzeba jakoś tego inwestora z Pobierowem połączyć i 4) Plaże, reszta musi poczekać.

 9. Czy aby na pewno Pobierowo jest aż tak nie dofinansowane? Patrząc na inne miejscowości gminy myślę że chyba to lekka przesada tak twierdzić. L

  • halo a co my mamy? dojście do plaż w piachu… wow super… zegar, który jest nie daleko od centrum
   , fontanna, która już nie istnieje? no to się nazywa coś

  • To zapraszam na spacer po kątach Pobierowa …tam gdzie NIGDY nie było chodników i latarni ulicznych …Nie wie Pani o czym mówi.Aaaa zapomniałam mamy zegar…

 10. Panie Robercie z Niechorza gratuluję posta, dawno tyle wazeliny nie widziałem. Już Pan podzielił kasę między miejscowości i to jak sprawiedliwie szczególnie z tą nową siedzibą Gminy w Rewalu, rozumiem że to był żart. Ciekaw jestem czy tak by Pan gratulował gdyby w Niechorzu powstawał hotel z 700 pokojami czyli jakieś min 1500 miejsc noclegowych z pełnym zapleczem. Dziwi mnie że nikt nie dostrzega faktu jak bardzo ucierpią hotelarze z Pobierowa, już w zeszłym roku zanotowano tylko 4-ro procentowy wzrost odwiedzających Naszą Gminę co oznacza spowolnienie. Wczasowicz mający do wyboru pobyt w pensjonacie, małym hoteliku a pobyt w hotelu z dobrą renomą i pełnym zapleczem basenowo-rekreacyjnym wiadomo co wybierze. Co do przeznaczenia tych pieniędzy to właściwym wydaje się za lwią ich część powinniśmy wybudować kompleks gastronomiczny min dwukondygnacyjny na plaży w Rewalu dla poszkodowanych rybaków. A przepraszam zapomniałem że pozostałą część należy przeznaczyć na umocnienie brzegu na długości bazy rybackiej aby im tej gastronomii Bałtyk nie zabrał.

  • Rozumiem, że do Karpacza to tylko do takiego hotelu jeździsz ?
   Tego typu hotele to są konkurencją ale dla Sandry 😀

 11. Tak dobrze że pan poruszył tak ważny dla Rewalskiej plaży i portu temat, jak najbardziej umocnienie brzegu i zadbanie o zejścia plażowe i zjazd w porcie to byłyby rozsądnie wydane pieniądze.

 12. Po liczbie chętnych do wydawania pieniędzy, widać jak długi przytrafił się naszej społeczności czas, w którym o jakichkolwiek inwestycjach nie mogło być mowy. Nie popadajmy jednak w paranoję. Pamiętajmy, że sama sprzedaż działki, to nie wszystko. Żeby SPA na 2000 osób mogło funkcjonować potrzebne są rozwiązania zapewniające odpowiedni dostęp do wody czy też połączenie drogowe z Pobierowem, i dopiero wtedy, kiedy jeszcze cokolwiek zostanie będzie można pomyśleć o inwestycjach. Priorytetem przecież nadal zostaje spłata zadłużenia. Zapomnieliśmy jeszcze o jednym. Przeszło to w ogóle nie zauważone, bez jakiegokolwiek komentarza, a przecież ta inwestycja to osobista zasługa Wójta. Potrafimy pochwalić ?

  • Czyli Wójt to taki Kmicic. Najpierw narobił bałaganu ale teraz zaczął sprzątać( sprzedając własność gminy). Gratuluję zasług.

 13. A ja się będę długo zastanawiać, czy spędzać urlop na Wybrzeżu Rewalskim. Do tej pory wybierałam Rewal ze względu na urok małego miasteczka, można było w miarę komfortowo rozłożyć ręcznik i nie potykać się o sąsiada, nie było masakrycznych tłumów na uliczkach. Przy takich molochach jak Sunset Spa, teraz następny wielki hotel w Pobierowie znika urok małej miejscowości. Do miasta to wolę jechać do Świnoujścia lub Kołobrzegu. Postawiliście na ilość, nie jakość. Pensjonaty i hotele powstają jak grzyby po deszczu, ale miejsca parkingowe, toalety, zejścia na plaże zatrzymały się na poziomie 10 lat wstecz.

  • Ten urok małych miejscowości, to temat nieaktualny od wielu lat. Komfortowe rozłożenie ręcznika w szczycie jest możliwe tylko na dalekich obrzeżach miejscowości, albo w miesiącach takich jak maj, czerwiec czy wrzesień. Spa na 2 tys. osób przy bazie noclegowej liczącej 40-50 tysięcy miejsc, to nie jest katastrofa, to raptem 5%. Charakter miejscowości gminy Rewal został zmieniony jeszcze za rządów Tomasza Oświęcimskiego i polityka ta jest kontynuowana w czasie trzech kadencji Roberta Skraburskiego, a wszystko to za zgodą lokalnej społeczności. Problemy małej gminy zamieniły się w istocie w problemy średniej wielkości miasta. Czy można to zatrzymać ? Czy można zatrzymać pęd do bogacenia się ? Raczej trzeba do tego pędu dostosować politykę i nie biadolić nad rozlanym mlekiem. Nad Bałtykiem już niedługo nie będzie cichych plaż. Taka kolej rzeczy. Ale puste plaże powrócą. Podobnie jak wróciły w Wielkiej Brytanii. Zatłoczone niegdyś i gwarne opustoszały, kiedy Anglicy zaczęli lepiej zarabiać i wybierać kurorty w Europie i na Świecie. Historia znowu zatoczy koło. Widząc jednak dokonania rządzących Polacy wzbogacą się nieprędko 🙂

   • Jak czytam takie wywody (myślę że od mieszkańca tej gminy) to chce mi się płakać. Otóż oświadczam Panu że jest możliwość komfortowego rozłożenia ręcznika w centrum miejscowości. Widać Szanowny Pan nie zna zbyt dobrze swojej gminy. A co do zgody lokalnej społeczności to proszę sobie wyobrazić że nie wszyscy mają ochotę umierać tam gdzie się urodzili a ich horyzonty myślowe wykraczają poza własne podwórko. Jaśniej – chodzi o to że niektórzy prowadzą tylko działalność w tej gminie, płacą horrendalne podatki lokalne + podatki na rzecz skarbu państwa a nie mają prawa decydować na co te podatki są przeznaczane.

    • Ale do kogo te pretensje ? Jeśli mieszkaniec Rewala prowadzi działalność we Wrocławiu, to również nie może decydować o przeznaczeniu podatków w tym mieście. Co do ręcznika – gratuluję, czyli do Trzęsacza można jeszcze przyjeżdżać po ciszę i spokój.

     • Przepraszam. Chyba nie do końca się dobrze wyraziłem. Chodziło mi o to,że Władz gminy popieranych przez społeczność lokalną nie interesuje los całej gminy tylko najbliższe im podwórko w związku z czym Trzęsacz tzw. Osiedle został kompletnie pominięty w jakichkolwiek inwestycjach. Nawet koszy na śmieci nie ma. Szkoda więc że Włodarze pamiętają o opłatach na rzecz Gminy z tego zapomnianego miejsca. A co do ręcznika to nie jest to opinia tylko moja ale i moich Gości więc może ja nie wiem co to znaczy komfortowe rozłożenie ręcznika. 10, 100 a może 1000 m2 wolnego miejsca. Proszę o wyjaśnienie.

 14. Sprawą oczywistą jest ze Pobierowo stalo sie taką jakby „gminną k….” ktora to jest wysprzedawana od lat na potęgę. Pieniądze będą wydane na spłatę długów zaciagnietych na inwestycje ktore w zaden sposob samego Pobierowa nie rozwijały (np kolejka).
  Teraz, kiedy to juz radni z Pobierowa poraz kolejny rozchylili sfatygowne pośladki swojej miejscowości pozwalając na zaczerpniecie praktycznie ostatnich duzych pieniędzy jakie mozna bylo uzyskac ze sprzedaży mienia, okazuje sie ze juz sa plany na przyszlosc i np budowanie nowej siedziby urzedu czy konczenie dworca w niechorzu itd…
  Czy to sa jakies jaja ? Pisanie ze mieszkancy pobierowa sa tacy wspaniali, ze radni wspaniali i ze tacy wyrozumiali a teraz bedzie hotel i taaaka inwestycja w Pobierowie…
  Jak narazie to Pobierowo jesli sie rozwija to tylko swoimi siłami, inwestycjami prywatnych inwestorow. A rolą gminy nie jest to zeby wyzyskiwać raz za razem Pobierowo i pogłaskać mieszkańców jacy to sa „wyrozumiali” , tylko wkoncu pomoc w rozwoju miejscowosci przez gminne inwestycje. Wystarczy zobaczyc jak wygladaja zejscia na plaze w Pobierowie albo sama okrutnie juz wygladajaca Grunwaldzka z tym calym bałaganem na srodku…

  A co bedzie dalej jesli juz sa takie pomysly na wydawanie?
  Z czego beda splacane kolejne szalone inwestycje takie jak np nowy gminny ratusz jesli nie bedzie juz w Pobierowie dochodowych nieruchomosci na sprzedaż?

  • Droga Krystyno, jesteś niesprawiedliwa w swojej ocenie. Proszę się pofatygować do urzędu gminy. Tam można się przekonać, że nikt nie zapomina o Pobierowie. Urzędnicy chętnie pokażą pani jakie profesjonalne projekty i wizualizacje są zrobione z myślą o Pobierowie. Chociażby przepiękne molo, dworzec kolejki czy też deptak na Grunwaldzkiej. Niestety radni z Pobierowa poprzednich kadencji nie wykazali dostatecznej determinacji w walce o inwestycje w swojej miejscowości.
   Co do finansowania to proszę się nie obawiać. Terenów gminnych do sprzedaży jest jeszcze sporo, choć nie tak atrakcyjnych jak te w Pobierowie. Do dyskusji jest również koncepcja sprzedaży gminnych spółek. Na Wodociągi zawsze znajdzie się chętny i zapłaci konkretną cenę. A jak dobrze się poszuka to i Kolejkę można sprzedać wraz z infrastrukturą. Ale głowa do góry. Jestem dobrej myśli, że damy radę spłacać pożyczkę i inwestować opierając się na dochodach własnych i sprzedaży działek.

 15. Zapomniany Trzęsacz Osiedle Jeśli w Trzęsaczu jest dużo miejsca na plaży w okresie lipiec-sierpień, to po pierwsze, baza noclegowa jeszcze jest niewielka w porównaniu z innymi miejscowościami, a po drugie zadziałały inwestycje w ochronę brzegu morskiego. Na przykład Pobierowo, nie miało takiego szczęścia. Skoro nie słyszał Pan o grodzeniu parawanami „terytoriów” o godzinie 5-tej rano, to pewnie dlatego nie podziela Pan mojego punktu widzenia. Ale takie są fakty.

  • Własnie doskonale odpowiedział mi pan na pytanie nr 2. Jasno z tego wynika że nie interesuje Pana los całej gminy tylko własne podwórko. Ja naprawdę nie chcę toczyć z Panem żadnej wojny tylko unaocznić problemy. Jak najbardziej rozumiem problemy Pobierowa, które wnosi do gminy ogromne pieniądze a w zamian otrzymuje niewiele ale Trzęsacz osiedle również przynosi tej gminie dochody a w zamian nie ma nic. Poruszyłem naprawdę najmniejszy a zarazem najtańszy do rozwiązania problem koszy na śmieci ponieważ codziennie zbieram śmieci z okolic mojego podwórka, żeby nie odstraszały turystów, którzy dają nam chleb. Przepraszam że odebrał Pan moje słowa jako atak na Pańską osobę. Nie było to zamierzone z mojej strony. Proponuje zewrzeć szeregi i walczyć o to co nam się w gruncie rzeczy należy, ponieważ widzę wbrew pozorom że chodzi nam o to samo ale każdy w tym również ja patrzy na to z własnego punktu widzenia. Ma Pan rację jeżeli dobrze zrozumiałem, że jeżeli my będziemy się bogacili to cała gmina również i odwrotnie. Pozdrawiam.

   • Tak, w tej chwili chodzi o Pobierowo, które zabezpieczenia w postaci ostróg lub podwodnych progów nie ma. Dzięki inwestycjom morskim w w Rewalu i Trzęsaczu może Pan dzisiaj zajmować się koszami na śmieci. Pobierowo, niestety ma problemy poważniejsze.

    • Zgadzam się. Unaocznił mi Pan sprawę inwestycji w Trzęsaczu i ma Pan słuszną rację. Ja odbieram to jako inwestycję w całą gminę. Uważam również, że w Pobierowie inwestycje powinny być dużo większe ponieważ z tego co wiem Wy wnosicie największy dochód dla tej gminy. Dlatego poruszam najdrobniejszy problem ale niezwykle istotny dla estetyki całego regionu. Tylko coś mnie trafia jak w Rewalu po południowej stronie drogi gdzie jeszcze nie skończyły się budowy powstają nowe drogi z kostki brukowej, latarnie, ławeczki a u nas nic. I o to mi chodzi. Czyli o jakiś tam w miarę zrównoważony rozwój. Ja nie stawiam mojego słowa przeciw Pańskiemu tylko przeciwko władzom gminy, które faworyzują głównie Rewal. Pozdrawiam.

     • Chciałbym, żebyśmy mieli świadomość faktu, że gmina nie wyprostowała się jeszcze finansowo. Wszystko jest na szczęście na dobrej drodze, ale jest ona jeszcze daleka. Jeśli na jakiekolwiek inwestycje możemy/powinniśmy sobie pozwolić, to muszą, moim zdaniem być związane z drogą łączącą Pobierowo z nowym inwestorem, pitną wodą i plażami, w szczególności w Pobierowie z powodów, które wymieniłem wyżej. Cała reszta, czyli ławki, brukowane drogi i chodniki musi po prostu poczekać.

    • pretensje związane z plażami i tematami typu ostrogi to chyba do urzędu morskiego w szcz. a nie do gminy hmm…
     to takie same bzdury jak to że gmina ma budować zejścia plażowe , choć nie jest właścicielem

     • Ostrogi tak, natomiast zejścia plażowe już nie koniecznie. Chyba, że takie drewniane jakich pełno nad polskim morzem. Jeśli chcemy coś lepszego, to niestety musimy sami. A chcemy !!!

 16. Poczekać. Owszem ponieważ nie mamy innego wyjścia. Ale uważam, że Wójta jako winnego niegospodarności powinno się ukarać. Dla mnie jego działalność to przestępstwo ! A sam Pan zapewne widzi inwestycje(bo faktycznie z tego co kojarzę w Pobierowie nie ma jakichś inwestycji) w Rewalu są. I nie mówię tu o dworcach itp. które są mniej czy bardziej przydatne dla całej gminy tylko o właśnie ulicach, latarniach, chodnikach itp. które są wykonywane. Więc inwestycje są ale głównie w Rewalu. Więc musimy poczekać ale nie wszyscy. Pozdrawiam.

  • W wyborach 2014 roku trzy osoby startowały przeciwko obecnemu Wójtowi. Doszło do drugiej tury, w której zwycięstwo odniósł Robert Skraburski. Tak zadecydowało społeczeństwo. Prokurator również zadecydował, że nie ma podstaw do postawienia zarzutów obecnemu Wójtowi. Kary finansowe również były ze strony RIO oraz Rady Gminy w postaci obniżenia uposażenia. Pozostaje odpowiedzialność moralna, ale i tutaj nie widzę podstaw, żeby twierdzić, że obecny wójt w jakikolwiek sposób od tej odpowiedzialności się wymiguje. Wręcz przeciwnie. Dwoi się i troi, żeby naprawić to co zepsuł. Dodajmy, że nie sam, bo proces zadłużania gminy to „zasługa” również poprzednika oraz kilku rad gminnych ochoczo głosujących za zaciąganiem kolejnych kredytów. Niektóre z tych osób zasiadają już trzecią czy czwartą kadencję i również miały spory wpływ na finansową rzeczywistość. Twierdzenie, że winny jest tylko jeden mija się więc z faktami. Kolejka wąskotorowa, na której przecież między innymi Trzęsacz kosztem Pobierowa, zyskał, przechyliła czarę, a ponieważ jak wiadomo porażka jest sierotą, to za całe zło najłatwiej obarczyć wodza. Takie uroki demokracji. Ale jestem dobrej myśli. Również pozdrawiam.

   • Nie zgadzam się z Panem. Ponieważ po to kandyduje się i w następstwie wygranych wyborów jest się Wójtem aby brać odpowiedzialność za publiczne czyli nasze pieniądze a Wójt wyrzucił je po prostu w błoto. Dlatego skoro ja, Pan i każdy inny Kowalski jeżeli nie ma pieniędzy na inwestycje to po prostu nie inwestuje. Więc remont kolejki mógł poczekać. Ale,że nie poczekał bo taką miał ktoś wizję to teraz my musimy czekać na wszystko. Z jednym małym „ALE” -w Rewalu mimo problemów finansowych inwestycje były, są i myślę że będą.

    • Z grubsza piszemy to samo. Wójt nie odżegnuje się od odpowiedzialności i słusznie, bo jest odpowiedzialny. Ja tylko wskazuję, że nie on jeden. Kolejka przechyliła czarę, bo podwoiła zadłużenie, a to oznacza, że jakieś i to nie małe, było już wcześniej. Natomiast nie wiem, co z tym Rewalem. O jakie inwestycje chodzi ? Z tego co mi wiadomo RIO chyba wszystko na razie wstrzymała.

     • Nie pamiętam nazwy ulicy ale to ta pomiędzy amfiteatrem a ośrodkiem Polonia chyba Parkowa wyremontowana i to solidnie bo nie z najtańszej kostki ulica + chodniki. Zrobione to było między sezonami 2015/2016 a wtedy przynajmniej tak mówiono mieszkańcom Trzęsacza wszystkie inwestycje były już wstrzymane.

 17. Zapomniany Trzęsacz Osiedle Aaa, Parkowa ! Przyznam, że nie czytałem umowy, więc szczegółów nie znam, może jakiś radny lub sołtys Rewala by się wypowiedział, ale koncepcja była taka, że jest budowana na zasadzie PPP (Partnerstwa Publiczno-Prywatnego) tzn. za pieniądze prywatne i dofinansowanie unijne. Inwestorzy mieli w zamian czerpać profity ze znajdujących się tam miejsc parkingowych. Sama koncepcja bardzo ciekawa, ale jak to w życiu diabeł tkwi w szczegółach. Nic więcej nie wiem. Nie wiem czy temat jest zamknięty, rozliczony czy też nie było w jego trakcie zmian. Pozdrawiam.

 18. Panie Jędrzejko niech Pan przestanie tak strasznie się emocjonować i lizać cztery litery Pana Wójta bo już tego czytać nie można. Poucza Pan Wszystkich, narzuca swój punkt widzenia nie przyjmując krytyki innych. Już strach szafę otworzyć żeby Pan z niej nie wyskoczył. Był Pan radnym kadencji która najwięcej napsuła w Naszej gminie i tego się trzymajmy.

  • Przynajmniej mam odwagę podpisywać się własnym imieniem i nazwiskiem ! O moich poglądach i głosowaniach na temat kolejki wąskotorowej nie będę pisał, żeby nie zanudzać, bo wszyscy orientujący się w temacie wiedzą jakie były i są nadal. Nikomu nic nie narzucam drogi Panie, bo nie mam takiej władzy, a na Widokach, póki co każdy może wyrazić swoje opinie. Tylko ,że najpierw trzeba je mieć !!!

 19. to nie kolejka jest winna takiemu zadłużeniu , uczepił się Pan jej jak rzep psiego ogona – czyż by tak bardzo pana bolało że kolejki nie ma w pobierowie ?? a gdzie by miała się zatrzymać na oczyszczalni

  nie oszukujmy się ale kolejka wąskotorowa i latarnia morska są najważniejszymi atrakcjami turystycznymi naszej gminy to dla nich turyści przyjeżdżają z okolicznych gmin i przy okazji zostawiają kasę w barach i za parkingi – taka jest prawda

  gdzie Pan był się pytam jak wójt i radni wydawali miliony na projekty dziwnych rzeczy które nigdy nie powstaną – jak by się tak dobrze przyjrzeć to ze 30 mln zł poszło w błoto

  nie sieje pan lepiej propagandy bo raczej marne ma pan szanse na cokolwiek w następnych wyborach …

  • Nigdy nie twierdziłem, że TYLKO kolejka doprowadziła do takiego stanu. Proszę doczytać, a nie pisać bzdur. Twierdziłem, że kolejka podwoiła zadłużenie, które było już wcześniej. Co do ekonomicznego uzasadnienia 50 milionowej inwestycji, z której dochody ledwo przekraczają koszty, można powiedzieć, że jest to co najmniej nierozsądne. Oczywiście cisną się na usta bardziej dosadne określenia. Jestem ciekaw czy Pan wyłożyłby własne 50 mln na inwestycję przynoszącą 300 tys. zysku rocznie ? O kosztach kredytu, przez litość nad pańską wiedzą ekonomiczną, nawet nie wspominam, ale podpowiem, że powodują one wzrost zadłużenia zamiast zysków. Prywatny przedsiębiorca po prostu by zbankrutował. Tę inwestycję można było jeszcze uratować nie budując dworców, ale to już melodia przeszłości. I jeszcze jedno, proszę nie liczyć na to, że zamknie mi się usta prymitywnym straszeniem brakiem poparcia w przyszłych wyborach. Dynda mi to i powiewa, czy popierają mnie idioci. Zależy mi na wyborcach miłujących wolność, własność i sprawiedliwość.

   • dziwne że Pan ma tak dużo do powiedzenie właśnie teraz , jak nie jest pan radnym
    co do inwestowania w kolej , to jak dobrze pamiętam za pana kadencji klepnięto tą inwestycje i wtedy pan w mediach nie wykrzykiwał jak to nas pogrąży.
    w przeciwieństwie do tych co rządzą i byli w radzie ja nie zaczynam inwestycji nie mają c przynajmniej 50% kwoty całości , a już na pewno nie zaczynam od czegoś co nie daje zysku , a generuje koszty – błędem było od samego początku zatrzymanie kolejki na 2 lata i nie remontowanie parowozu …

  • ja wiem to krasnoludki zadłużyły gminę na 140 mln a kolejkę za 50 mln zafundował gminie święty mikołaj człowieku ty nie masz elementarnej wiedzy a głos zabierasz

   • Doczytaj post wyżej „……………proces zadłużania gminy to „zasługa” również poprzednika oraz kilku rad gminnych ochoczo głosujących za zaciąganiem kolejnych kredytów. Niektóre z tych osób zasiadają już trzecią czy czwartą kadencję i również miały spory wpływ na finansową rzeczywistość. Twierdzenie, że winny jest tylko jeden mija się więc z faktami. Kolejka wąskotorowa, na której przecież między innymi Trzęsacz kosztem Pobierowa, zyskał, przechyliła czarę, a ponieważ jak wiadomo porażka jest sierotą, to za całe zło najłatwiej obarczyć wodza…………… ” Jak już chcesz brać udział w dyskusji, to najpierw zapoznaj się z wypowiedziami, żeby nie robić z siebie błazna.

    • Panie Jacku a jak nazwać osobę która odpowiada na wypowiedz nie skierowaną do niego ja pisałem do miwszkaniec a nie do pana ale widać ja nie jestem jedynym „błaznem” tutaj

   • chyba ktoś inny nie ma wiedzy … i nie jestem to ja
    kolej kosztowała ok 60mln z czego – Pan Jacek na pewno wie dokładnie część tej kwoty była dotacja unijną , a dług gminy to nie 140 mln tylko coś koło 170 mln był
    więc gdzie tu ew 40mln z kolejki do 130 mln innych długów

    bredzisz człowieku

    • miwszkańcu, czy jak lubisz się nazywać, skąd bierzesz te liczby ? Maksymalna kwota zadłużenia ogółem jaka była przedstawiana to około 146 milionów, to raz. Dwa, dla pełnego obrazu sytuacji musiałbyś podać ile z tych pieniędzy to rzeczywiste zadłużenie, a ile powstało w wyniku prolongat kredytów, kosztów komorniczych czy kapitalizacji odsetek. Wtedy zrozumiałbyś, że kolejka stanowiła bardzo duży kawałek tego tortu, ale co najważniejsze, chęć jej dokończenia doprowadziła gminę do parabanków, ponieważ w tradycyjnych bankach kredytów nikt udzielać Rewalowi już nie chciał. Bez kolejki nie byłoby powodu sięgać po tak niekorzystne formy kredytowania. Nie broń czegoś, czego obronić się nie da. To był po prostu błąd.

 20. Popieram mieszkańca Rewala i podpisuje się pod tymi słowami cytuje……

  Panie Jędrzejko niech Pan przestanie tak strasznie się emocjonować i lizać cztery litery Pana Wójta bo już tego czytać nie można. Poucza Pan Wszystkich, narzuca swój punkt widzenia nie przyjmując krytyki innych. Już strach szafę otworzyć żeby Pan z niej nie wyskoczył. Był Pan radnym kadencji która najwięcej napsuła w Naszej gminie i tego się trzymajmy.
  Panie Jędrzejko za słowa takie jak (Dynda mi to i powiewa, czy popierają mnie idioci) jest pan zdyskwalifikowany jako człowiek honoru wstydź pan się!!!!!!!!!!!!

   • oszołomie ?? <- o proszę prawdziwa twarz byłego pana radnego

    ja : miwszkaniec to nie ta sama osoba co mieszkaniec, mieszkaniec rewala czy mieszkanka

 21. Panie Jędrzejko” mieszkanka ” jest prawdziwa i nie podszywam się pod nikogo . Napisałam tych parę zdań tylko dlatego,ze pan mnie sprowokował swoim zachowaniem jeszcze raz podkreślam, wstydź się pan takiego słownictwa.

  • Pozbawiony honoru ma być ktoś, kto nie potrzebuje poparcia idiotów ? To interesująca definicja „prawdziwa” mieszanko 🙂

   • Oj. Nie przebiera Pan w słowach. Nie wypada tak byłemu reprezentantowi władz gminy i kandydatowi na Posła. Wcześniejsze dyskusje były jednak bardziej rzeczowe. Proponuje do nich powrócić. Nawet jeżeli niektóre wypowiedzi są niegrzeczne nie powinien Pan dawać się sprowadzać do ich poziomu. Pozdrawiam.

   • Panie Jędrzejko mogę tylko pokiwać głową, a dlaczego? proszę pomyśleć.
    Pozdrawiam

    • Zapomniany Trzęsacz Osiedle Rzeczywiście nie przebieram w słowach, ale proszę zauważyć w stosunku do kogo i do jakiej wypowiedzi :

     ” to nie kolejka jest winna takiemu zadłużeniu , uczepił się Pan jej jak rzep psiego ogona – czyż by tak bardzo pana bolało że kolejki nie ma w pobierowie ?? a gdzie by miała się zatrzymać na oczyszczalni

     nie oszukujmy się ale kolejka wąskotorowa i latarnia morska są najważniejszymi atrakcjami turystycznymi naszej gminy to dla nich turyści przyjeżdżają z okolicznych gmin i przy okazji zostawiają kasę w barach i za parkingi – taka jest prawda

     gdzie Pan był się pytam jak wójt i radni wydawali miliony na projekty dziwnych rzeczy które nigdy nie powstaną – jak by się tak dobrze przyjrzeć to ze 30 mln zł poszło w błoto

     nie sieje pan lepiej propagandy bo raczej marne ma pan szanse na cokolwiek w następnych wyborach …”

     Odniosłem się tylko do tej wypowiedzi, bo tylko idiota mógł twierdzić, że kolejka nie jest winna takiemu zadłużeniu i tylko idiota mógł twierdzić, że za projekty morskie ( mariny, port, itd.) powstałe w latach 2008-2009 odpowiada Rada z lat 2010- 2014.

     • Wiem do jakiej wypowiedzi. Jest takie powiedzenie. Nie dyskutuj z idiotą ponieważ sprowadzi Cię do swojego poziomu. Więc skoro Pan uważa, że nazwijmy to Pański adwersarz przesadza należy przerwać tą dyskusję lub podać go do sądu. Nie do końca jesteśmy tu anonimowi nie podając własnych nazwisk. Ma Pan rację- nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Musimy tu mówić o tym co można zrobić dobrego dla gminy a zarazem dla siebie. Może wreszcie ktoś usłyszy nasz głos. Pozdrawiam.

    • już taki jeden był z pobierowa co wszystkich pouczał i twierdził że jego racja jest właściwa a reszta to barany i osły
     tez sam człowiek najpierw pluł na wójta , a potem zmienił zdanie i pucował mu buty …

Comments are closed.