„Witamy w europejskiej rodzinie ACES”

– takimi słowami podsumował oficjalny komunikat Hugo Alonso, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Stolic Sportowych. Tym samym trwające kilkanaście miesięcy starania gminy Rewal o tytuł na rok 2016 zostały uwieńczone sukcesem!

Przypomnijmy, że ACES to instytucja umocowana prawnie na podstawie Białej Księgi Komisji Europejskiej. Stowarzyszenie przyznaje tytuł w czterech kategoriach:

  • Europejska Stolica Sportu,
  • Europejskie Miasto Sportu (do 500 tys. mieszkańców),
  • Europejska Społeczność Sportowa,
  • Europejskie Miasto Sportu (do 25 tys. mieszkańców).

Gmina Rewal starała się o tytuł w trzeciej kategorii – European Community of Sport

Międzynarodowa delegacja, która przyjechała do nas na wizytację pod koniec sierpnia, oceniała naszą kandydaturę według kryteriów zapisanych w 10 punktach. Jak widać, weryfikację przeszliśmy bardzo pomyślnie. Z naszych nieoficjalnych informacji wiadomo, że szczególne wrażenie zrobiła na członkach komisji infrastruktura w mniejszych miejscowościach: Śliwinie, Trzęsaczu i Pustkowie. Doceniono także wykorzystanie kompleksów sportowych w Rewalu, Niechorzu i Pobierowie dla potrzeb promocji rekreacji wśród mieszkańców.

Co dalej?

Już w przyszłym miesiącu delegacja z gminy pojedzie do Brukseli na specjalną sesję Parlamentu Europejskiego, aby wspólnie z triumfatorami w pozostałych kategoriach odebrać tytuł. Wtedy też pojawi się pierwsza okazja do podjęcia rozmów w sprawie tego, jak rok 2016 miałby wyglądać w gminie Rewal. Wiele będzie oczywiście zależało od naszych możliwości finansowych, ale ta kwestia rozstrzygać się będzie pewnie dopiero przy konstruowaniu przyszłorocznego budżetu.

Wstąpienie do rodziny ACES, do czego odniósł się Hugo Alonso, pozwoli gminie Rewal na nawiązanie współpracy z nowymi i obecnymi członkami na różnych płaszczyznach związanych ze sportem, rekreacją i promocją zdrowego trybu życia. W rodzinie ACES z Polski znalazły się póki co dwa miasta: Warszawa (Europejska Stolica Sportu 2008) i Olecko (Europejskie Miasto Sportu 2015).

2 Komentarze

  1. […] pisaliśmy o tym, że Rewal został uznany za Europejską Społecznością Sportową 2016. Zaszczytny laur miał zostać wręczony w listopadzie tego roku podczas specjalnego posiedzenia […]

Comments are closed.