Na pytanie w Zarządzie Dróg Wojewódzkich, czy mają dużo telefonów z pretensjami odnośnie przebudowy drogi nr 102 w środku lata, słyszymy odpowiedź, że… tylko kilka. Ilość telefonów może się jednak zwiększyć, bo to dopiero początek prac, których koniec zaplanowano na sierpień przyszłego roku. Jak widać drogowcy tego lata palą się do pracy. Póki co lato mamy jednak tylko w kalendarzu, bo za oknem słota. Czyżby dało się zaskoczyć drogowcom?

Jak niedawno pisaliśmy wykonawcą prac na odcinku między Lędzinem a Łukęcinem została toruńska spółka PBDI SA. Zlecenia w terenie nadmorskim nie są dla nich niczym nowym. Finalizują obecnie inwestycję w Dąbkach, co pozwoliło im zrozumieć jak ważna dla lokalnej społeczności jest przepustowość dróg w okresie letnim. To doświadczenie jest im bardzo potrzebne. Wstępnie plan zakładał, że inwestycja będzie realizowana stopniowo od strony Łukęcina. Jednak pojawiły się opóźnienia i wykonawca mógł rozpocząć działania dopiero kilka dni temu. Wcześniejszy plan trzeba było zmodyfikować.

„Ze względu na wzmożony ruch latem nie planujemy do września wykonywać żadnych prac związanych z przebudową skrzyżowań, czy wymianą kanalizacji. Obecnie zamierzamy wprowadzić 4 odcinki z ruchem wahadłowym. Pozwoli to nam usuwać humus oraz dotychczasową nawierzchnię. W weekendy, jeśli stan prac pozwoli, ruch wahadłowy będzie likwidowany, aby poprawić przepustowość. Rzecz jasna tam, gdzie nawierzchnia zostanie już zerwana, jazda będzie się mogła odbywać tylko jednym pasem.” – opisuje całość zadań na najbliższe dni Stefan Rusak, kierownik projektu z PBDI SA i dodaje: „Chcielibyśmy bardzo przeprosić zarówno mieszkańców jak i turystów za wszelkie utrudnienia, ale takie terminy zostały wyznaczone przez zleceniodawcę i musimy się ich trzymać”.

Zleceniodawcą jest Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Zdaniem dyrektora tej instytucji, Michała Żubera, „nie da się tych prac przeprowadzić tak, żeby nie trwały przez choćby jeden okres letni. Pragnę jednak wyjaśnić, iż w kontrakcie zapisaliśmy, że od czerwca droga na tym odcinku ma być przejezdna, a na lipiec i sierpień zostaną tylko prace wykończeniowe, które nie będą zakłócały wzmożonego, sezonowego ruchu pojazdów.”

Ruch wahadłowy na „stodwójce” to nie koniec letnich utrudnień. Już za kilka dni ruszą prace na drodze powiatowej między Śliwinem a Karnicami. „Czekamy tylko na ustalenie nowej organizacji ruchu na tym odcinku” – wyjaśnia Stefan Rusak. Wymiana nawierzchni na tym odcinku ma być skończona do września.

Dlaczego prace trwać będą latem? „Ten odcinek ma służyć jako objazd, gdy tuż po zakończeniu sezonu letniego zostanie zamknięty przejazd przez most w Lędzinie. Wykonawca będzie musiał się zmieścić w czasie, bo obie sprawy są ze sobą powiązane” – tłumaczy Michał Żuber.

W najbliższych dwóch miesiącach czekają nas zatem utrudnienia z każdej strony. Ograniczony ruch od strony Kamienia Pomorskiego, Gryfic i Trzebiatowa. Już ubiegłego lata kierowcy pokonywali te odcinki dwa razy dłużej niż przez resztę roku. Co będzie teraz? Nie trudno sobie wyobrazić. Z drugiej strony te newralgiczne dla nas odcinki dróg zostaną wreszcie odnowione. Poprawi się komfort jazdy i bezpieczeństwo. Każdy z nas sam może wydać opinię, czy tegoroczne poświęcenie warte będzie efektu końcowego.