Dzisiaj marszałek województwa zachodniopomorskiego oficjalnie otworzył prace na odcinku drogi nr 102 między Lędzinem a Łukęcinem. Szczególnie mieszkańcy naszej gminy długo czekali na ten moment.

„Pas nadmorski na Pomorzu Zachodnim w okresie wakacyjnym to jedno z najbardziej obleganych miejsc w kraju. Wciąż pracujemy nad tym, aby nasza infrastruktura drogowa gwarantowała jak najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Zrealizowanie odcinka Łukęcin – Lędzin poprawi skomunikowanie dwóch największych zachodniopomorskich kurortów: Międzyzdrojów i Kołobrzegu oraz szeregu mniejszych, ale również bardzo popularnych miejscowości: m.in. Pobierowa, Pustkowa, Trzęsacza i Rewala” – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz podczas inauguracji, która miała miejsce na rondzie w Lędzinie, gdzie krzyżują się drogi nr 102 i 110.

Pierwsze prace zaplanowane są jeszcze na ten miesiąc. Koniec działań ze strony wykonawcy, czyli Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego w Toruniu, oraz odbiory techniczne zaplanowano na sierpień przyszłego roku. Prace ruszą od strony Łukęcina i tamtejszego skrzyżowania, gdzie zostanie zainstalowana pełna sygnalizacja świetlna. Kolejny etap zakłada utworzenie na terenie dotychczasowego pasa startowego dla samolotów odcinka drogi o dwóch pasach ruchu z 1,5-metrowymi poboczami. Na wysokości pierwszego zjazdu do Niechorza utworzone zostanie nowe rondo.

Od nowego ronda do starego zaplanowany jest rozdział pasów ruchu za pomocą wyspy, która ma poprawić bezpieczeństwo kierowców wyjeżdżających z Pobierowa. Kolejny etap zakłada zwężenie odcinka drogi w Trzęsaczu i budowę chodnika od strony południowej. W finalnym etapie prac ma zostać przebudowany prawie 90-letni most przed Lędzinem. Całość prac zakończy się na rondzie w tejże miejscowości. Szacowany koszt całości prac to nieco ponad 40 mln złotych.