Można powiedzieć, że nareszcie! Po kilkumiesięcznych staraniach Daniela Źródlewskiego z Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Przemysława Łonyszyna z naszej placówki otworzyliśmy nową wystawę czasową, której temat ściśle związany jest ze specyfiką niechorskiego muzeum.

„Rybacy z przeszłości. Fotografie i dawne narzędzia ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie”, bo taki właśnie tytuł nosi wspomniana wystawa, mieli swoją inaugurację 25 czerwca. Wydarzenie przyciągnęło szerokie grono odbiorców. Byli mieszkańcy i turyści. Pojawił się także wójt gminy Robert Skraburski oraz pracownicy Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Specjalnie ze Szczecina przyjechał także dyrektor tamtejszego muzeum – Lech Karwowski, który bardzo ciepło wypowiadał się o długoletniej współpracy między naszymi placówkami. Nie zabrakło również kuratora wystawy – Iwony Karwowskiej, która w Muzeum Narodowym pełni funkcję kierownika Działu Etnografii Pomorza.

W ramach ekspozycji można zobaczyć wiele bardzo ciekawych przedmiotów wykorzystywanych przed ponad stu laty podczas połowów. Są to między innymi wiersze, ale nie takie pisane, tylko odmiany więcierzy. Ponadto wystawiono kilka odmian ościeni, oraz żaki i sadze. Szczególnie ciekawa jest kotwa do przeczesywania dna – polskie placówki muzealne posiadają w sumie tylko trzy takie. Warto przyjrzeć się również fotografiom z przełomu XIX i XX wieku, w tym jednemu z łodziami rybackimi z charakterystycznym napisem na burcie – HOR od miejscowości Horst, jak wówczas nazywało się nasze Niechorze.

Po uroczystym otwarciu wystawy, przemowach dyrektorów obu placówek oraz bliższym zapoznaniu się z eksponatami goście mogli skosztować przepysznych ciast upieczonych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Śliwinie. Pochwałom dla śliwińskich smakołyków nie było końca, cieszyły się zainteresowaniem na równi z eksponatami. Niestety ciasta zostały szybko skonsumowane, ale przygotowaną z wielkim pietyzmem wystawę mogą Państwo oglądać u nas jeszcze przez kilka miesięcy.