Postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie w sprawie możliwych nieprawidłowości gospodarczych w gminie Rewal potrwa jeszcze dwa miesiące. W pewien sposób kończy to spekulacje na temat śledztwa prowadzonego przez CBA od lata ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że wyjaśnieniem sprawy na wniosek Regionalnej Izby Obrachunkowej zajęła się Prokuratura Rejonowa w Gryficach, jednak przekazała sprawę w maju ubiegłego roku Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie, zaś ta o przeprowadzenie śledztwa poprosiła Centralne Biuro Antykorupcyjne. 26 lipca funkcjonariusze CBA pojawili się w Urzędzie Gminy Rewal. Od tego czasu minął już rok i pojawiły się różne plotki urastające niekiedy do rozmiarów legend i mitów.

Postanowiliśmy wątpliwości wyjaśnić u źródła. Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński stwierdził, że „funkcjonariusze CBA prowadzą postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.” Zostaliśmy skierowani w poszukiwaniu dalszych informacji do wspomnianej instytucji.

Nasze zapytanie skierowaliśmy do Małgorzaty Wojciechowicz – rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, która potwierdziła fakt prowadzenia postępowania: „Termin zakończenia działań Prokuratury został przesunięty na 23 września 2015 roku. Zmiana terminu nastąpiła na wniosek biegłego, który musi wydać w tej sprawie dwie ekspertyzy.” Jak się dowiedzieliśmy w rozmowie telefonicznej, ekspertyzy dotyczą nieprawidłowości księgowych oraz nieprawidłowości w prowadzeniu gospodarki finansowej w gminie.

Po zakończeniu postępowania przygotowawczego prokurator może podjąć decyzję o umorzeniu postępowania lub o postawieniu zarzutów. W tym drugim przypadku będzie również podejmował decyzję o zastosowaniu wobec osób oskarżonych środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych zgodnie z art. 276 KPK. Jak wyjaśniła nam pani Rzecznik, tego typu środki zapobiegawcze są często stosowane, jednak każda sprawa jest traktowana indywidualnie i nie ma tutaj jakiegokolwiek schematu działania.